Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Frida Kahlo Kimdir?

0 350

Frida Kahlo Kimdir?Ressam Frida Kahlo, Diego Rivera ile evli ve halen feminist bir simge olarak takdir gören Meksikalı bir portre ressamıydı.
Frida Kahlo kimdir?
Frida Kahlo, Meksika‘nın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilir ve otobüsle bir tranway’ın çarpışsı sonucu ağır yaralanmalara maruz kaldıktan sonra resim çekmeye başladı. Kahlo daha sonra siyasi olarak aktifleşti ve 1929’da diğer komünist sanatçı Diego Rivera ile evlendi. 1954’te Paris ve Meksika’da resimlerini sergiledi.
Frida Kahlo’nun Resim Sergisi
Frida Kahlo’nun eserlerinin çoğu kendi portreleriydi. En önemli tablolarından bazıları şunlardır:

‘Frieda ve Diego Rivera’ (1931)
Kahlo, San Francisco Kadın Sanatçılar Derneği Altıncı Yıllık Sergisinde, o zaman Rivera’yla yaşadığı şehri bu resmi ile gösterdi. Çiftin evlenmesinden iki yıl sonra boyanan eserde Kahlo, bir paleti ve fırça taşıdığında Rivera’nın elini hafifçe elinde tutuyor – bu çiftin gelecekteki fırtınalı ilişkisini ima eden sert resmdir.Potre şimdi San Francisco Modern Sanatlar Müzesi’nde yaşıyor.

Henry Ford Hastanesi’ (1932)
1932’de Kahlo, çalışmalarında grafiksel ve gerçeküstü unsurlar ekledi. Bu resimde çıplak bir Kahlo, etrafında yüzen ve kırmızı ve vintage telleriyle bağlanmış cinsten, salyangozlu, çiçekli, pelvisli ve diğerleri olan birkaç öğe ile hastanede yatıyor. Daha önceki kendi portrelerinde olduğu gibi, iş ikinci kişisel düşüklüğünün öyküsünü anlatan kişisel bir çalışmadır.

‘Dorothy Hale’in İntiharı’ (1939)
Kahlo’dan, Luce ve Kahlo’nun karşılıklı arkadaşı, aktris Dorothy Hale’nin o yılın başında intihar etmiş bir binadan atlayarak portresini çizmesi istendi. Resim, Hale’in keder veren annesi için hediye olarak tasarlandı. Bununla birlikte, Kahlo geleneksel bir portreden ziyade, Hale’in trajik sıçrayış hikayesini boyadı. Eser eleştirmenler tarafından duyurulurken, patron bitmiş resimden dehşete düştü.

‘İki Fridas’ (1939)
Bir Kahlo’nun en ünlü eseri olan tablolar, yan yana oturan sanatçının iki versiyonunu gösteriyor ve kalplerinin her ikisi de açığa çıkıyor. Bir Frida neredeyse hepsinin beyaz renkte giyinmiş durumda ve hasarlı bir kalbi var ve giyecekleri üzerinde kan lekeleri var. Diğeri koyu renkli kıyafetler giyiyor ve sağlam bir kalbi var. Bu rakamların Kahlo’nun “sevilmeyen” ve “sevilen” sürümlerini temsil ettiğine inanılıyor.

‘Kırık Sütun’ (1944)
Frida Kahlo Kimdir?


Kahlo, fiziksel çalkantılarını sanatıyla tekrar paylaştı; bu tablo, ortada bir çıplak Frida’nın bölünmüş olarak ortaya çıktığı omurgasını parçalanmış bir dekoratif sütun olarak ortaya koyan bu resimle paylaştı. Ayrıca bir cerrahi parmakları ve cildi yapışkan veya çivi ile kaplar. Bu zamanlarda, Kahlo birkaç ameliyat geçirdi ve onu düzeltmeye çalışmak için özel korseler giydi. Kronik fiziksel acısı için pek başarılı olmayan çeşitli tedaviler aramaya devam edecekti.
Kaza
17 Eylül 1925’te, romantik olarak birlikte bulunduğu bir okul arkadaşı olan Alejandro Gómez Arias, bir tramvay ve otobüs çarpışması sonucu ağır yaralandılar. Çarpışma sonucunda Kahlo, kalçasına giren ve diğer taraftan dışarı çıkan çelik bir korkuluk, omurgasında kırıklara ve pelvis de dahil olmak üzere birçok ciddi yaralanmalara sebep oldu.
Birkaç hafta boyunca Mexico City’deki Kızıl Haç Hastanesinde kaldıktan sonra, Kahlo iyileşmek için evine döndü. Kurtarma sırasında resim yapmaya başladı ve ertesi yıl Gómez Arias’a verdiği ilk kendi portresini bitirdi.

Frida Kahlo ve Diego Rivera
Lisedeki bir projede tanışan Frida Kahlo ve Diego Rivera 1929’da evlendiler.
Belli bri süre evli kalan Kahlo ve Rivera ayrılık dönemlerine girdi ancak 1937’de sürgüne gönderilen Sovyet komünist Leon Troçki’ye ve eşi Natalia’ya yardım etmek için bir araya geldiler. Troçki, 1937’de Troçki olarak bir süre Mavi Evi’nde (Frida’nın çocukluk evinde) birlikte kaldı. Meksika’da sığınma hakkı elde etti. Kahlo ve Troçki’nin bu süre içerisinde kısa bir ilişkisi olduğu bildiriliyor.
Evliliklerin 1949’da sonlandıran çift, hiçbir zaman ayrı kalmamışlardır.
Frida Kahlo Filmi
Frida Kahlo’nun hayatı 2002’de Frida, Salma Hayek, Alfred Molina ise Diego Rivera rolünü üstlendiği bir film oldu. Julie Taymor’un yönettiği film altı Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi ve kazandı.
Frida Kahlo Müzesi
Frida Kahlo’nun doğduğu ve büyüdüğünü, daha sonra Mavi Ev olarak veya Casa Azul olarak anılan aile evi, 1958’de bir müze olarak açıldı. Mexico City Coyoacán’da bulunan Museo Frida Kahlo, sanatçının önemli eserleriyle birlikte eserlere ev sahipliği yapıyor. Viva la Vida (1954), Frida ve Sezaryen (1931) ve babam Wilhelm Kahlo’nun portresi (1952) gibi eserler yer almaktadır.

Frida Kahlo Kimdir?Frida Kahlo Kitabı

Hayden Herrera’nın Frida Kahlo hakkındaki 1983 tarihli kitabı Frida: Frida Kahlo’nun Biyografisi, sanatçının ilgisini artırmaya yardımcı oldu. Biyografik eser Kahlo’nun çocukluğunu, kazasını, sanatsal kariyerini, Diego Rivera ile olan evliliğini, komünist parti ile ilişkileri ve sevgi olaylarını kapsıyor.
Doğum günü
Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de Meksika’nın Coyoacán kentindeki Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón’da dünyaya geldi.
Aile ve Eğitim
Frida Kahlo’nun babası Wilhelm, Meksika’ya göç etmiş ve annesi Matilde ile tanıştığı ve evlendiği bir Alman fotoğrafçıydı. İki büyük kız kardeşi olan Matilde ve Adriana olup, kız kardeşi Cristina, Frida’nın ardından bir yıl sonra doğdu.
Kahlo, altı yaşına gelindiğinde, onu 9 ay boyunca yatağa yatmasına neden olan polio ile mücadele etti. Hastalıktan kurtulurken, hastalığın sağ ayağına zarar vermesinden dolayı yürürken küçüldü. Babası o sırada futbol oynamaya, yüzmeye ve o sırada bir kız için çok sıra dışı hareketler ile bacağını kurtarması konusunda yardıma yardım etmek için güreşmeye bile teşvik etmiştir.
1922’de Kahlo, ünlü Ulusal Hazırlık Okulu’na kaydoldu. Okula devam edebilen az sayıda kız öğrenciden biriydi ve neşeli ruhu ve geleneksel ve renkli giysiler ve mücevher sevgisi ile tanınmaya başladı.
Kahlo, okula devam ederken siyasi ve entelektüel açıdan aynı fikirde öğrencilerin bir grubuyla dışarı çıktı. Kahlo, siyasi açıdan daha aktif hale gelerek Genç Komünist Ligi ve Meksika Komünist Partisi’ne katıldı.

Frida Kahlo Kimdir?Sanatsal Kariyer
Kahlo, kendisini bir Sürrealist olarak görmediği halde, 1938’de bu sanatsal ve edebi hareketin ana figürlerinden birisi olan Andre Breton’la arkadaşlık kurdu. Aynı yıl, 25’inin yaklaşık yarısını satan New York City galerisinde büyük bir sergi açtı. Orada gösterilen resimler, şovun bir sonucu olarak ünlü dergi editörü Clare Boothe Luce’tan biri olmak üzere belli bir miktar para aldı.
1939’da Kahlo bir süre Paris’te yaşamaya başladı. Orada bazı resimlerini sergiledi ve Marcel Duchamp ve Pablo Picasso gibi sanatçılarla arkadaşlıklar geliştirdi.
Kahlo, Meksika hükümetinden 1941’de beş önemli Meksikalı kadın portresi için bir komisyon aldı, ancak projeyi tamamlayamadı. O yıl o sevgili babasını kaybetti ve kronik sağlık problemleri yaşamaya devam etti. Kişisel zorluklarına rağmen, eserleri popülerlik kazanmaya devam etti ve bu sefer çeşitli grup şovlarında yer aldı.
1953’te Kahlo, Meksika’daki ilk kişisel sergisini aldı. O sırada yatalak iken Kahlo, serginin açılışını kaçırmadı. Ambulansla gelen Kahlo, akşamı sadece onun için galeride kurulmuş olan dört direkli yatağın konforunda katılanlarla kutladı.
Kahlo’nun ölümünden sonra, 1970’lerin feminist hareketi birçok insanın kadın yaratıcılığının bir simgesi olarak görülen Kahlo’ya, hayatına ve eserine yeniden ilgi duymaya başladı.
Frida Kahlo’nun Ölümü
47. doğum gününden yaklaşık bir hafta sonra, Kahlo 13 Temmuz 1954’te sevdiği Mavi Evinde öldü. Ölümünün doğası konusunda bazı spekülasyonlar yapılıyor. Bir pulmoner emboli nedeniyle olduğu bildirildi, ancak intihar hakkında ciddi iddialarda bulunmaktadır.
Kahlo’nun sağlık sorunları 1950’de daha da arttı. Sağ ayağıyla kangren teşhisi konduktan sonra Kahlo hastanede dokuz ay geçirdi ve bu süre boyunca birkaç operasyon geçirdi. Hareketliliğin sınırlı olmasına rağmen siyasi desteklerine devam etti. 1953’te Kahlo’nun sağ bacağının bir kısmı kangrenin yayılmasını durdurmak için kesildi.
Derinden öfkelendiren Kahlo, zayıf sağlık nedeniyle ya da bazı raporların belirttiği gibi intihar girişimi nedeniyle Nisan 1954’te tekrar hastaneye kaldırıldı. İki ay sonra bronşiyal pnömoni ile hastaneye tekrar döndü. Fiziksel durumu ne olursa olsun Kahlo, siyasi aktivizmi bırakmadı.

Kaynakça:
https://www.biography.com/people/frida-kahlo-9359496

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.