Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Geoduck Midye Türü

0 2.582

5864_hqdefaultGeoduck, ilginç bir deniz canlısıdır. Gerek görüntüsü, gerek nasıl avlandığı, gerekse yüksek fiyatlara restoranlarda satılması durumları ile, oldukça ilgi çekicidir. Bilhassa Asya topraklarında, büyük restoranlarda bir zengin yiyeceğidir. Yemeğine yüksek miktarlarda fiyatlar biçilmektedir.

Bu canlının avlanması ve dünyaya pazarlanması, daha çok Kanadalı balıkçılar tarafından yapılmaktadır. Hatta, yıllık 4.5 milyon dolar gibi bir miktar, bu canlı üzerinde kazanılmakta ve kendi halinde, bambaşka bir sektör olma yolunda ilerlemektedir.

5864_geoduck-7Aslında Geoduck, deniz dibinde yaşamakta olan bir midye türüne verilen genel bir isimdir. Bir yumuşakça olan Geoduck, neredeyse 20 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Görüntüsü itibariyle, dünya üzerindeki en garip görünümlü canlılardan biri olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca, bulunduğu yerden toprak üstüne fışkırttığı sularla, nerede oldukları kolay şekilde tespit edilebilmektedir. Üzerinden milyon dolarlar kazanılan bu canlı, en çok Kanadalı balıkçılar tarafından avlanmakta olup, av sonrası ise Hong Kong, Pekin ve Tokyo gibi ülkelerin önemli ve büyük restoranlarına satılmaktadır. Bu satışlarda, Geoduck midyesinin (yumuşakçasının) kilosu, 30 ile 40 dolar arasında değişkenlik gösteren fiyatlardan oluşmaktadır.

5864_220px-2009_mollusca_in_hong_kongYumuşakça olarak bilinen, midye türü denilen bu canlı, aslında tuzlu su kabuklusu özelliğine sahip bir canlıdır. Bu canlının görüntüsünü oluşturan ana organ, burnudur. Geoduck midyesinin uzun olan burnu, neredeyse 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Ayrıca bu canlı, tuzlu su kabukluları arasındaki en büyük canlıdır. Yine bu özelliğine ek olarak, deniz canlıları arasındaki en uzun ömürlü canlı olma özelliği de, Geoduck midyesine aittir. Bugüne kadar bilinen en uzun ömürlü Geoduck midyesi, 168 yıl boyunca yaşayabilmiştir. Fakat günümüzde ise, artan talep ve istek doğrultusunda yoğunlaşan avlar neticesinde, bu canlıların bu kadar uzun yaşayabildikleri düşünülmemektedir. Geoduck midyesi, henüz 15 ile 20 santimetre civarlarında bir boya sahip iken, planktonları emmeye yarayan beslenme hortumu, yukarıda da belirtildiği üzere bir metrelik uzunluğa kadar büyüyebilmektedir.

Bu canlının telaffuzu, “guidak” şeklindedir.

Ayrıca, bu canlıların uzun ömürlü olması da, tüketene sağlık ve kudret verdiği efsanelerine yol açmıştır. Ancak bilimsel açıdan bu önerme kanıtlanmamıştır. Deniz canlıların genelinin sahip olduğu besin değerleri, bu canlıda da bulunmakla beraber, tadının da lezzetli olduğu söylenmektedir.

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku