Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Erken Teşhisin Önemi

0 413

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Erken Teşhisin ÖnemiEn çok ölüme yol açan kanserler arasında 2. sırada olan ve genellikle 40 yaş üzerinde görülen kolon kanserine dair fazla bilgi edinmek hepimiz için çok? önemlidir.Nasıl korunabiliriz? Yakalanıldığında neler yapılmalı? En çok kimler risk altında? Belirtiler neler? Yazının devamını okuyunuz.

Rektum kanseri olarak ta bilinmekte olan zorlu bir kanser türüdür.Kalın bağırsağın içinde oluşan bozulmalar sonucunda gelişen bir hastalıktır. Kalın bağırsağın herhangi bir yerinde oluşabilmektedir ve erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir.

KOLON KANSERİ NEDEN OLUR?

Refah düzeyi artmış toplumların yeme alışkanlıkları nedeniyle olmaktadır. Yani;

– Lif oranı daha düşük gıdalar tüketmek
– Hayvansal yağların fazlaca tüketilmesi
– Vücuda birden fazla kalori yükleyen ağır besinlerin tüketilmesi
– Az hareket edilmesi ve spor yapılmaması
– Genetik olarak tetiklenebilir ancak bunun oranı %10’u geçmez. Özellikle, ailesinde kolon kanserine yakalanan her 100 insandan en fazla 10’u kolon kanserine yakalanmaktadır.

Yani kısaca özetlersek kolon kanserine neden olan etkenler; az hareket, sporsuz hayat, hayvansal yağların aşırı tüketilmesi ve lifli gıdaların tüketilmemesidir.

KOLON KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kolon kanseri tedavisinde gerek görülürse anatomik bir cerrahi müdahale ile tümörlü bölge tamamiyle çıkarılır. Bu cerrahi işlem sonucu iyileşme şansı çok yüksektir. Herhangi bir dokuya sıçramış ise aynı şekilde cerrahi işlem yapılmalıdır. Ancak ek olarak kemoterapi işlemi uygulanır.

KOLON KANSERİ NASIL ÖNLENİR?

Kolon kanserine yakalanmamak için ne yapmalıyız derseniz cevap basit. Biraz önce kolon kanseri neden olur kısmını okuduysanız zaten ne yapmanız gerektiğini anlamış oldunuz. Ancak daha ayrıntılı şekilde listeleyelim.

-Biraz daha köy toplumlarının yaşam tarzına yaklaşmak gerekmektedir.
-Spor ve egzersiz ile daima hareket halinde olmak.
-Bol lifli gıdaların tüketimine özellikle özen göstermek.
-Yağ oranı düşük ve kalorisi ortalama seviyede olan gıdaları tüketmek gerekir.
-Tahıl, sebze ve meyve olarak daha zengin bir tüketim listesi oluşturmak
-Doğal yaşama dönerek.

Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Erken Teşhisin ÖnemiKOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dışkılamada değişiklikler ile kendini belli etmeye başlar. Sürekli ishal, kabızlık veya dışkı yolundan kan gelmesi özellikle tümörün çok büyüdüğü evrelerde kansızlık bu kanserin belirtileri arasındadır. Eğer belirtiler görülmeye başladıysa henüz orta aşamalardasınız demektir. Elinizi çok çabuk tutup doktora gitmelisiniz. Başlangıç dönemlerinde çok fazla farkedilmez ancak herhangi bir tarama sırasında çıkabilir.

Bir çok spor ve sağlık içerikli yazımızda söylüyoruz. Hayatı spor yaparak sürdürmek ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmek oldukça önemli! Lütfen daha mutlu ve sağlıklı bir hayat için hayatınızdan kötü alışkanlıkları atıp yerine sağlıklı bir bedeni, mutlu bir yaşamı seçin. Spor ve dengeli beslenme, size ihtiyacınız olan mutluluğu ve sağlığı getirmede yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rectal-cancer/symptoms-causes/syc-20352884
https://en.wikipedia.org/wiki/Colorectal_cancer
https://www.cancercenter.com/colorectal-cancer/symptoms/tab/rectal-cancer-symptoms/

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku