Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zaman Etüdü ve İşletmeler Açısından Önemi

0 736

5693_zaman-etc3bcdc3bc İş etüdü kapsamındaki çalışmalardan biri olan zaman etüdü, aslında başlı başına geniş ve önemli bir uygulamalar bütünüdür. Zaman etüdü çalışmalarının özeti, üretim tesislerinde yapılan tüm işlemlerin ne kadar birim sürede, nasıl bir tempoyla ve kim tarafından yapıldığının analizi olarak belirtilebilir. Zaman etütlerindeki ana amaç, dar boğazın tespitinin ardından toplanacak verilerin ışığında, çeşitli düzenlemelerle çevrim sürelerini en aza indirmektir. Bu sayede, üretim sürelerinin düşürülmesi sağlanarak, çalışma süresi boyunca yapılacak olan üretimin miktarını artırmaktır. Peki bu nasıl olur?

5693_kronometre-selex-320-kronometre__47119442_0Bir bornoz dikim atölyesinde, bornozun kuşağı kolları gibi parçaları dikilirken, her bir parça bir makinede, bir çalışan tarafından dikilmektedir. Zaman etüdünü gerçekleştiren kişi, her makinede dikilen parçanın ne kadar sürede dikildiğini, kim tarafından dikildiğini ve nasıl bir tempoda çalışıldığını not etmektedir. Her bir makine ve her bir parça için bu şekilde veriler toplayan etüt uygulayıcısı, aynı zamanda tüm bu dikim süreleri ile birlikte, taşıma sürelerini de hesaplayarak birleştirir ve 1 ürün için toplam üretim süresini de tespit eder. Bu veri, 8 saatlik çalışma süresine oranlanarak, günlük üretim sayısının ortaya çıkmasını sağlar. İyileştirmeler sonucunda, çevrim süresi azalacağı için, bölme işleminin bölen kısmı da azalacaktır. Böylece, üretim miktarı olarak ortaya çıkan sonuç kısmı artacaktır.

5693_sandglassZaman etüdü çalışmalarında, bir üretim basamağı tek bir seferde ölçülerek bırakılmaz. Bir işlemin kaç defa ölçüleceği ile ilgili, üretim kitaplarında çeşitli tablolar bulunmaktadır. Bu tabloların özelliği ise, işlemin yıllık tekrarı ile ortalama süresi düşünüldüğünde, kaç sefer ölçülmesi gerektiğini söylemesidir. Örneğin; yıllık tekrar sayısı 10.000 olup, yaklaşık 50 saniye süren bir işlemin ölçüm sayısı ile, yıllık tekrar sayısı 2.000 olan ve yaklaşık 3 dakika süren bir işlemin ölçüm sayısı aynı değildir. Biri 20 kere ölçülmesi gerekirken, diğeri 15 kere ölçülebilir. O nedenle zaman etüdü çalışmaları, büyük bir titizlikle sürdürülmeli ve ilgili tablolar dikkatle analiz edilmelidir.

Zaman etüdü çalışmaları içinde çok fazla öznel müdahale olmasa da, tempo değerlerinin atanması ve buna göre işlem yapılması adımı, bu anlamda etüdü gerçekleştiren kişinin deneyimi ve gözlem gücü ile doğrudan ilgilidir. Tempo değerleri, bu bağlamda kişinin insiyatifine de kalmıştır. Zaman etütleri, bu anlamda eğitim almış bir takım uzmanlar ile birlikte, endüstri mühendisleri ya da benzer dallarda eğitim almış çalışanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Verilerin toparlanması, doğru şekilde değerlendirilmesi, önemli değişikliklere ve düzenlemelere karar verilmesi, kesinlikle teorik ve pratik anlamda iyi yetişmiş kişilerce yapılmalıdır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zaman_et%C3%BCd%C3%BC

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku