Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?

1 595

Google Docs Nedir? Nasıl Kullanılır?Docs, Google’ın çevrim içi office paketi. Ana bileşenleri Word işlemcisi, tablo ve sunum aracı, fakat tablo sorularına cevapları toplayan bir form aracı ve basit bir çizim asistanı da bulunmakta. Paket ayrıca Google Drive’a da tamamıyla entegre. Dolayısıyla sınırsız Docs dosyası tutabiliyorsunuz.

Docs’u favori çevrimiçi office paketimiz yapan birçok sebep mevcut. Öncelikle aracı çevrimdışı da kullanabiliyorsunuz tabi Chrome ve Docs uygulaması da kullanıyorsanız. Aynı çevrimdışı hizmeti diğer ödül kazanan paketler de sunmakta, fakat bunlar Google’ınki kadar düzenli ve kompakt bir sürüm sunmuyorlar.

Her bir bileşen kendi benzer düzenine sahip. Yaygın araçlara kolay erişim sağlayan bir araç çubuğu ve daha fazla belirsiz özelliğin üzerinde sıralanmış menü seçenekleri. Bu karşılaştırmalı arayüz yazılımın kullanımını daha kolay bir hale getiriyor. Ayrıca uygulama boyunca da aynı tertipli düzen de devam etmekte. Tabi bu yüzden bazı sofistike araçların göz önünden kaldırıldığını da söyleyebiliriz. Örneğin, Microsoft’un Office uygulamasında daima göz önünde bulunan kelime sayacını aracını açmak için bir kaç tıklama ya da üç parmağınızı kullandığınız bir kombinasyonu girmeniz gerekmekte (Ctrl+Shift+C) .

Eğer gerçekten büyük projeleriniz için kullanabileceğiniz tam teçhizatlı bir Offıce paketi arıyorsanız, tam bir yazılım paketi kullanmanızı öneriyoruz. Fakat çoğu kullanıcı için Google Docs’un sunduğu özellikler sofistike görevleri yerine getirmek için bile yeterli.

Standart Office yazılım menüsü ve araç çubuğu tasarımı daha önce ofis yazılımı kullanmış kullanıcılara tanıdık gelecektir. Fakat görünümün biraz donuk olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bir ofis paketinde bunun daha öncelikli bir konu olmadığını da belirtelim. Ayrıca araç dosyaları kendi formatında depolamakta. Dolayısıyla paylaşmadan önce dönüştürmeniz gerekecek tabi alıcı da Google Docs kullanmıyorsa.

Google Docs, Office yazılımını tamamen gölgede bırakacak kadar sofistike değil. Fakat günlük kullanım taleplerine karşılık verecektir. Her ne kadar ofis araçları çok modern görünmese de, Docs çevrim dışı çalışmalar için de harika bir araç. Ayrıca Google Drive entegrasyonu da Docs’u oldukça kullanışlı bir hale getirmekte.

Yazar: Fatih Bolelli

1 yorum
  1. abdullah demirel diyor

    docs uygulamanızın türkçe versiyonu var mı? varsa ayarlardan nasıl değiştirebilirim. uygulamanın içeriği ingilizce

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku