Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yurtdışından Alışverış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 245

Yurtdışından Alışverış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler1990’larda hayatımıza giren internet ilk 10 yılında bize pek bir şey vermese de sonraki 10 yıl bizi adeta kendisine ”köle” etmeyi başarmıştır. Burada kullanılan ”köle” ifadesi aslında farklı şekillerde adlandırılabilir. Ama ağırlıklı olarak negatif çağrışım yapsa da bizler pozitif yanını hesaba katalım. Online alışveriş denildiğinde aslında bir ülke var ki, diğer ülkelerin çok ama çok önünde yer alır. Bahsettiğimiz ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir; ülke dünyada online alışveriş merakının en yaygın yaşandığı coğrafya olarak sivrilir. 320 milyon insanın yaşadığı Amerika’da, başta Amazon ve eBay olmak üzere birçok online alışveriş sitesi yer alır. Siteler arasında Amazon diğerlerine göre biraz daha ön plandadır. İlk yıllarında bir kitap satış sitesi olarak nam salan bu site daha sonra, küresel bir satış markası haline gelmiştir. eBay’i negatif etkileyen Amazon, dünyanın her yerinden müşteri çekmesiyle popüler bir site haline gelmiş ve her geçen gün de markasını geliştirme çabası içine girmiş olmasıyla dikkatleri çekmiştir. Türkiye son 2 ila 3 yılda online alışveriş siteleri açısından ciddi bir sıçrama yapsa da Paypal gibi bir devin ülkeden ayrılması başta eBay olmak üzere birçok sitenin Türk kullanıcılarca kullanılmasını neredeyse imkansız hale getirmiştir. Yine de Amazon’da aktif olarak yer alan bir ülke olan Türkiye 2018 ile beraber daha da derinleşen bir statüye kavuşacaktır.

Satış olarak Türkler, yabancı meslektaşlarının son derece gerisinde kalsa da yine de gayretleri sebebiyle takdiri hak etmektedirler. Ancak iş satın alma kısmına geldiğinde Türkler artık daha önce hiç olmadığı kadar yabancı sitelere yönelmişlerdir. Buna sebebiyet veren en önemli konu hiç şüphe yok ki, birim fiyatlarıdır. Her ne kadar ithalat kapsamında da olsa aranılan bir ürünü yurtdışından getirmek tüketici açısından daha karlı olabilmektedir. Özellikle de elektronik söz konusu ise; ancak burada biraz yavaşlamamız da gerekmekte çünkü, Türkiye makamları bu durumun ziyadesiyle farkına varmıştır. Gümrük çatısı altında çok sıkı bir denetime konu olan mallar vardır ki, bunları yurtdışından almak artık pek de mantıklı değildir. Özellikle de yeni getirilen cihazlarla elektronik aygıt taraması oldukça iyi sonuçlar vermekte ve bu da gümrükte takılan malların sayısında ciddi artışlara neden olmaktadır. Türk makamlarının baz aldığı bazı kriterler vardır. Bunlardan ilki, tespit cihazlarıdır. Bu cihazlar elektronik bir aygıtı tespit edip, yetkililerin incelemesine yardımcı olmaktadır. Diğeri ise, gönderilen paketlerin üzerinde yer alan fiyat kısımlarıdır. İşte bu durumda isterseniz ”tuvalet kağıdı” sipariş etmiş olun sizden bir ücret talebi doğacaktır.

Yurtdışından Alışverış Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerBu yüzden yurtdışından herhangi bir şey sipariş etmeniz halinde dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bunlar fiyat aralığı ve de elektronik eşya olup olmaması. Genel olarak 30 dolar ve üzeri olan birçok mal gümrüğe takılmaktadır. Eğer satıcıyla anlaşır ve de ödediğiniz fiyatı zarf üzerine yazmamasını sağlarsanız bu durumda malınızı teslim almanız pek sürmez. En büyük sorun malın yurda girişi ile başlar. Buna çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde malınızı ve de ödediğiniz parayı geri alamayabilirsiniz. Aliexpress, eBay, Amazon, Alibaba gibi siteler sizlere çok iyi fiyatlar sunsa da yine de alışveriş bazen çok riskli olabilmektedir. Ayrıca sizin satış yapmanız durumunda da yabancı gümrüklere takılma olmaması için çeşitli önlemler almanız gerekir. Bu konuya da dikkat etmeniz sizin menfaatinize alacaktır. O yüzden önce ciddi bir araştırma yapmanız ve daha sonrasında satıcı ile tüm konuları görüşüp nihayetinde alım yapıp yapmamaya karar vermelisiniz.

Kaynakça:
https://tahiryildiz.com/amp/yurtdisindan-urun-getirtmek-alisveris-ipuclari

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.