Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hayvanlar Aleminin Muhteşem Mühendisleri: Kunduzlar

0 7.811

kunduz-yuvasi.jpg2

Hayvanların dünyası oldukça gizemli ve ilginç bir dünyadır. Ekosistem içerisinde kendilerine verilen görevleri yerine getiren hayvanların bir kısmı, ilginç yeteneklere sahiptirler. Genelde hayvan türlerinin en bilindik özelliği olan koku duyularının dışında olan bu ilginç yeteneklerden biri de, kunduzların şaşılacak mimari bilgileridir. Bir mühendis edasıyla bilgi donanımına sahip olan kunduzlar, yaşayacakları yerleri, ince tasarımlar ve düşüncelerle kusursuzca inşa ederler.

Kunduzlar ekosistem içerisinde yaşayacakları evleri akarsularda yapmaktadırlar. Bunun için de, suyun önünü kesmek ve böylece durgun bir gölet oluşturmak gerekir. Yani kunduzlar, buraya baraj yaparlar. Kunduzlar bu barajı yapmak içinse su kenarında yer alan ağaçları devirmeye başlar. Bir kunduz, yılda ortalama ise 200 kadar ağaç devirebilmektedir.

Ağaç devirme işleminde, kunduzların zekası ve mimarlık bilgileri ön plana çıkmaktadır. Çünkü kunduzlar, bir ağacı kritik noktadan devirerek, ağacın akarsuya düşmesini sağlamaktadırlar. Akarsuya düşen ağaçlar, kunduzlar tarafından üst üste koyularak, ağaçların akarsu içerisinde içbükey bir set oluşturması sağlanır. Bu setin oluşturulmasının ardından, setin yıkılmaması için setin önüne kazıklar çakılır.

kunduz-yuvasi

Bu tür işlemlerden geçen akarsuya gölet yapma işlemi, ancak birkaç aylık çalışmanın ardından oluşmaktadır.Baraj oluşturulmasıyla, kunduzların mühendislik yetenekleri burada bitmemektedir.Yapılan baraj büyür ve barajda çatlaklar oluşur.Bu çatlaklar ise, kil ve ölü yapraklardan yapılan özel bir harçla kapatılmaktadır. Özel olarak hazırlanan bu harç, su geçirmez ve oldukça dayanıklı bir yapıdadır.

Göl, gittikçe büyür ve durgun bir hal alır. Bunun ardından, yine yıkılan kütükler sayesinde karaya yakın yerde yuva yapılır.Bu yuvalar genelde iki katlı olmaktadır ve kunduzlar yuvalarına suyun altından girerler.Kunduzların mühendislik yetenekleri burada da bütün hızıyla devam etmektedir.Kunduzların yaptığı göl, 3 metreye kadar yükselmektedir.Bunun en büyük avantajı ise, kış aylarında suyun üst kısmı donarken, alt kısımda kunduzlar yaşamlarına devam ederler.Bu da, kunduzların mühendislik yeteneğinin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteren en büyük kanıttır.

İnsanlar tarafından hayvanların yaşamları hep merak edilmekte ve bu yaşamlar belgeseller aracılığıyla, insanlara ulaşmaktadır. Hayvanların gizemli dünyası, hayvanların gizemli ve bir o kadar özel özellikleriyle, ekosistem içerisinde her zaman ilgi çekmekte ve bu ilginin dışında, hayvanlar kendilerine verilen bu özel yeteneklerle, ekosisteme yararlı olmaktadır.

Yazar:erdoğan gul

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku