Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Suizan Etmek Nedir?

0 6.549

Suizan Etmek Nedir?Suizan etmek, karşıdaki yapılan işin kötü olduğunu zannetmek demektir. Allah ü Teâlâ buyuruyor ki : “Gerçeğin ne olduğunu bilmeden suizan etmeyiniz. Kalbiniz o tarafa kayıyorsa bir yolunu bulunuz.”Bu sözlerden de anlaşılacağı üzere dinimizde suizan etmenin yeri yoktur. Tamamı ile yanlıştır.

 

İslam Dini Suizan Etmeyi Onaylar mı?

Suizan Etmek Nedir?İnsanın kalbinden geçen düşünce suizan olarak kabul edilmez. Bir düşüncenin suizan olarak kabul edilmesi için kalbinde o tarafa kayması gerekir. Örnek verecek olursak başımıza gelen bir olayda karşıda ki insanın suçu işlediğine inanmak suizan etmektir. Ancak kişi o yapmış olabilir gibi bir düşünce içinde olursa suizan etmiş olmaz. Bu iki olay arasında çok ince bir çizgi vardır.

 

Suizan Etmek Nedir?İnsanlar, aklen ve kalben düşüncelerine bile dikkat etmelidir. Gerçeği öğrenmeden kesin bir hükme varmak hem adaletsizlik, hem de İslam dininin onaylamadığı bir harekettir. Suizan etmek, insanları yanlış karar vermeye sevk eder. Zamanla büyüyerek karşıdaki insana bir düşmanlık, onun kusurlarını öğrenme eğilimine kadar sürer. Müslüman insan, herkesi sevmelidir. Herkes ile kardeş gibi geçinip, karşıdaki insana düşmanı duygular beslememelidir. Bir Hadis-i şerifte buyruldu ki:” Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların özel hayatlarını araştırmayın, bazı küçük kusurlarını görmeyin, hiç bir zaman tartışmayın. Kavgaya meyilli olmadan güzel geçinin. Bunu unutmayın ki haset ve düşmanlık edenler bizden değildir. Bu nedenle birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez.”

Müslümanlar Suizandan Neden Uzak Durmalı?

Suizan Etmek Nedir?Müslüman olup ta kötü işlere yol açan kimselerden uzak durulmalıdır. Bu kişiler bizleri de kötülüğe zevk eder. Kötülüğü işleyip, tövbe etmeden affolunmasını bekleyen, insandan da hayır gelmez. Allah’a suizan etmiş olurlar. Bu da en büyük günahlardan birisidir. İnsan nefsine hâkim olmalıdır. Düşüncelerinin gerçekleştirmeden önce yüzde yüz emin olmalıdır. Suizan eden kişiye cehennem yolu açıktır. Tüm davranışlar, İslam’ın buyurduğu şekilde yerine getirilmelidir. İyi bir müslümana düşen göre başkasının hayatını kesinlikle kurcalamamak,onun hakkında gıybet yapmamak ve en önemlisi size verdiği samimi sırrı ulu orta paylaşlaşmamaktır. İyi bir insan ibadetlerini yaparken başkalarının kusurunu görmeyendir.

Kaynakça:
islamevi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku