Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hicri Takvim Nedir?

0 1.256

Hicri takvim, peygamber efendimizin (Hz. Muhammed SAV) Mekke’den Medine’ye hicret edişini esas alan bir takvimdir. Peygamber efendimiz (Hz. Muhammed SAV) Mekke’den Medine’ye 16 Temmuz 622 tarihinde hicret etmiş ve bu tarih de hicri takvimin başı olarak kabul edilmiştir. Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra da, kullanılmaya devam etmiştir.

6460_miladitakvimhangitarihi

Hicri takvimde, ayın dönüşü esas alınarak yapılan bir hesaplamaya göre, bir yıl tespit edilmektedir. Bir ay 29.5 gün denilmekte ve bazı aylar 29, bazı aylar ise 30 gün olarak hesaplanmaktadır. Miladi takvimde bir yıl 365 gün 6 saat iken, hicri takvimde bir yıl 355 gündür. Hicri takvim ile miladi takvim arasında yaklaşık 10 günlük bir fark vardır. Bundan dolayı, hicri takvimde takvimin başlangıcı olan Muharrem ayının 1i, zaman zaman senenin her mevsimine denk gelebilmektedir. İslam dini için çok önemli olan Ramazan ayının da, her sene farklı dönemlere rast gelmesi bu sebeptendir. Bu ayın kendi yörüngesinde, yani Dünyanın etrafında döndüğü süre esas alındığından dolayı, yaşanan bir durumdur. Örneğin hicri takvime göre 31 yaşında olan biri, miladi takvime göre 30 yaşında olacaktır.

Esas alınan ve önem verilen konu, hicri takvimin tüm Müslüman alemi için çok büyük anlamlar ifade etmesidir. Her zaman büyük bir kutsiyet taşıdığı düşünülür ve tüm Müslümanlar, dini görevlerini yerine getirmek için bu takvimi kullanırlar. Allah tarafından gönderilen İslam dininin esasları, hicri takvime göre ayarlanmalı ve bu şekilde tatbik edilmelidir.

Hicri yeni yıl muharrem ayının 1’i olarak kabul edilmiş ve zilhicce ayı da son ayıdır. Zilhicce ayı bazen 29, bazen de 30 çekmektedir ve son gününün gecesi muharremin 1’idir. Yani hicri takvime göre yeni yılın başlangıcıdır ve Müslüman alemi için de bu gece çok kıymetlidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku