Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vicente del Bosque Kimdir?

372

Vicente_del_Bosque_Euro_2012_vs_FranceVicente del Bosque Gonzales, 23 Aralık 1950 tarihinde, İspanya’nın Salamanca şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu olan Vicente del Bosque, şu an itibariyle İspanya milli takımını çalıştırmaktadır. Futbola, Plus Ultra’da başlayan Vicente del Bosque, aslen Real Madrid altyapısında yetişmiştir. 1 yıl kadar Plus Ultra’da forma giymiş olan del Bosque, 1970 yılında, Real Madrid ile sözleşme imzalamış ve burada 14 yıl görev yapmıştır. Real Madrid’de 14 yılda 312 maçta forma giyen del Bosque, toplam 29 gol bulmuştur. Defansif orta saha mevkiinde Real Madrid’in en kilit oyuncularından biri haline gelen del Bosque, 1984’de Real Madrid ile olan kariyerini sonlandırdığında aynı zamanda da futbolu bıraktığını belirtmiştir. Real Madrid’in sözleşmesi oyuncusu olduğu 14 yılda 3 yıl Castellon, Cordoba ve Castellon takımlarında 1973’e kadar kiralık olarak forma giyen del Bosque, burada edindiği tecrübe ile Real Madrid’de oyna fırsatı yakalamıştır.

Aktif futbolculuk kariyerine nokta koyduktan sonra, 1987’de Real Madrid’in B takımını çalıştıran del Bosque burada 3 yıl kaldıktan sonra, 1994’te A takımın başına getirilmiştir. Ancak Real Madrid ile başarısız sonuçlar alan de Bosque 1 yıl dolmadan kulüpten ayrılmak zorunda kalmıştır. Sonrasında 1996’da geçici olarak Real Madrid’in başına getirilen del Bosque, çok kısa bir süre takımın başında kalmış ve sezon sonunda görevinin sona ermesi sebebiyle ayrılmıştır. 1999’da Real Madrid’in başına Jon Benjamin Toschak’dan boşalan göreve getirilen del Bosque, burada geçirdiği 5 yılda, 2 La Liga, 2 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Süper Kupası ve 1 de Kıtalararası Kupa kazanmıştır. 2004’te takımı La Liga’da şampiyon yapmasına karşın kovulan del Bosque aynı yıl Türkiye Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş’ın başına geçmiştir. Beşiktaş’ta sadece 4 ay kalan ancak 4 yıllık sözleşmesi olmasına rağmen kovulmuş olan del Bosque Beşiktaş’ı dava etmiş ve 7.8 milyon avroluk bir tazminata hak kazanmıştır.

000616b0-642Beşiktaş’ta 4 ayda 7.8 milyona avro kazanan del Bosque, 2008 yılına kadar herhangi bir kulüp çalıştırmamıştır. 2008’de İspanya milli takımı teknik direktörü Luis Aragones Fenerbahçe ile anlaşmış ve onun yerine del Bosque göreve getirilmiştir. Del Bosque, İspanya’nın başında FIFA Dünya Kupası Grup elemelerinde Türkiye’nin de bulunduğu gurubu tüm maçlarını kazanarak lider tamamlamış ve FİFA Dünya Kupasına katılmaya hak kazanmıştır. Dünya Kupası’nda finale kadar yükselen del Bosque yönetimindeki İspanya finalde uzatmalar sonucu Hollanda‘yı 1-0 yenerek tarihinde ilk defa Dünya Kupası kazanmıştır. 2012’de de UEFA Euro 2012’de İspanya’nın başında görev yapan del Bosque, finale çıkmış ve finalde İspanya İtalya’yı 4-0 yenerek kupaya uzanmayı başarmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.