Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İlk Amerikalılar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

0 439

1. İlk Köprü

Tarihçiler, genellikle Kuzey Amerika’ya erken göçü iki teoride birine bağlarlar. Birincisine göre avcılar, Bering Boğazı sayesinde Sibirya’dan Alaska’ya geçtiler. Bering Denizi’nin seviyesinin son buz çağında yüzlerce metre düşmesiyle oluşan bir kara köprüsü sayesinde bu geçiş sağlanabildi. İkinci teori, bu avcıların Alaska’ya daha önce tekne ile yol aldıklarını ve sahil şeridinde güneye doğru devam ettiklerini öne sürüyor. Her iki durumda da bu milletin birkaç farklı zaman diliminde geldiği belirtiliyor.

2. Tarım ve Topluluklar

Yerli Amerikan gruplarının çoğunu avcı-toplayıcı kültürler, diğer kısmını ise tarımsal halk oluşturuyordu. Amerikan Yerlileri, mısır, fasulye, kabak ve diğer yumruları ayrıca çeşitli semidomestize edilmiş tohum ve bitki türlerini içeren çeşitli bitkileri evcilleştirdi. Bu kaynaklar, küçük köylerden İlk Amerikalılar Hakkında Bilinmeyen Gerçeklernüfusu 10.000 ile 20.000 arasında değişen şehirlere aktarılarak bu şehirler desteklenmiştir.

3. Çatının Yükseltilmesi ve Konut

Amerikan Kızılderili kültür gruplarının ayırt edilmesinin yollarından biri, yaşadıkları evlerin tipidir. Kubbe şeklindeki buz evleri (iglolar) Eskimolar tarafından Alaska’ya dönüşecek şekilde geliştirildi ve kışın her yıl Kuzey Amerika’da çeşitli etnik kökenli insanlar tarafından marjinal başarı ile inşa edilmeye devam edildi. Dikdörtgen plank evler ise Kuzeybatı Sahili yerlileri tarafından üretildi. Yeryüzü, derinlerde ki çukurlar, tepe ovaları ise kır kabileleri tarafından kullanılmıştır. Güneybatının Pueblo yerlilerinden bazıları ise düz çatılı, genellikle çok katlı evler inşa etmişlerdir.

4. Akrabalık

Amerika yerlileri, karşılıklı bağımlılığın karmaşık ilişkilerinde akrabalık ile birbirine bağlandı. Evlilik gelenekleri değişiyordu ama katıydı. Çekirdek aile önemli olsa da genişletilmiş aile daha önemliydi.

5. Plains Kızılderililer

Ovaların yerlileri için yaşam, İspanyolların atları Amerika’ya getirmesinden sonra çarpıcı şekilde değişti. 1750 yılına kadar ovalarda at kullanımı nispeten yaygınlaşmış ve böylece bölgedeki insan hareketliliği ve üretkenliği büyük ölçüde artmıştı.

6. Kolomb Borsası: Katkılar ve Sonuçlar

Kolomb’un gelişi sırasında tahminlerin büyük değişiklik göstermesine rağmen, kıta da yaklaşık 1,5 milyon Amerikan yerlisi vardı. Amerikan yerlilerinin çoğu sadece Avrupalıların üstün silahlara sahip olduğu şiddetli karşılaşmalar yüzünden (bu olmasına rağmen) değil aynı zaman da İlk Amerikalılar Hakkında Bilinmeyen GerçeklerAvrupa’dan vücutlarının savaşamayacağı yeni enfeksiyonların gelmesi nedeniyle de ölecektir. Özellikle çiçek hastalığı çok fazla ölüme sebebiyet vermiştir. Bu biyolojik saldırının ötesinde, Avrupalılar Kuzey Amerika’ya at, sığır, koyun, kahve, şeker kamışı ve buğday getirirken Amerikan yerlileri Avrupa’dan yeni dünyaya nakledilen medeniyet üzerinde önemli bir etki yarattı. Yemekleri ve otları, üretim eşyaları, bazı mahsül yetiştirme yöntemleri, savaş teknikleri, kelimeler ve zengin bir folklor yerlilerin Avrupalılara en belirgin katkılarındandır.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/10-fascinating-facts-about-the-first-americans

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku