Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vanessa Ferrari Kimdir?

0 320

10 Kasım 1990 tarihinde İtalya’da dünyaya gelen Vanessa Ferrari dünyanın en başarılı jimnastikçileri arasında gösterilmektedir. henüz 13 yaşındayken Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ilk büyük ödülünü almayı başarmış bir sporcu olan Ferrari, 2008 ve 2012 Yaz Olimpiyatlarına aldığı sonuçlarla jimnastik sporuna damgasını vurmuştur.

881140_kX2GyzRIOS65SmtKymH1_xl

İtalya’nın bu güne kadar yetiştirdiği gelmiş geçmiş en iyi artistik jimnastikçi olarak lanse edilen Ferrari, ”The Cannibal” yani ”yam yam” lakabıyla spor camiasında adından oldukça sık söz ettirmeyi başarmış nadir sporculardan biridir. Ferrari henüz 12 yaşındayken hocası onun akıl almaz bir yeteneğe sahip olduğu keşfetmiş ve onu artistik jimnastik konusunda yetiştirmeye başlamıştır. 2002 yılında İtalya Ulusal takımına seçilmeyi başaran Ferrari, bu alanda bir çok domestik ödül almaya başlayınca Enrico Casella tarafından Uluslararası organizasyonlara hazırlanmıştır. Halen doğduğu şehir Brescia’da yaşamakta olan Ferrari, ayrıca Brixia Brescia kulübünün de sporcusu konumundadır.

2006 yılında Danimarka‘nın Aarhus şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda genç kategorisinden asıl kategoriye yükselmiş ve tüm branşlarda yarışıp bir altın iki de gümüş madalya almayı başararak İtalya jimnastik tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Avrupa Şampiyonası kariyeri ise en Dünya Şampiyonası kadar parlaktır. 2006, 2007 ve 2014 yıllarında altın, 2006 ve 2009 yıllarında gümüş ve 2012 yılında ise bronz madalya almayı başaran sporcu bu alanda da İtalyan jimnastik spor tarihinin en başarılı sporcusu olarak kayıtlara geçmiştir. En büyük başarısını ise Akdeniz Oyunları’nda sergilemiştir. 2005 yılında İspanya’nın Almeira şehrinde düzenlenen organizasyonda tam 5 dalda altın ve bir dalda da gümüş madalya almış ve bir organizasyonda jimnastik dalında 6 dalda yer alan ve 6 ödülü toplayan ilk İtalya sporcu olmayı başarmıştır.

2005’teki organizasyondan 8 yıl sonra bu başarısını kısmen de olsa tekrarlamayı başaran sporcu bu sefer üç altın ve bir bronz madalya alarak yine İtalyan ve Avrupalı seyircilerin gönlünü almayı başarmıştır. Kariyeri boyunca 49 adet altın, gümüş ve bronz madalya kazanma başarısı gösteren Ferrari 2008-2011 yılları arasında kariyerinin en vasat yıllarını geçirmiş ve bu dönemde sadece altınsız 3 madalya sevinci yaşabilmiştir. Ferrari son büyük ödülünü yani altın madalyayı 2014 yılında Tokyo’da düzenlenen Dünya Kupası’nda almıştır.

Kaynakça:
2014 Almanach über Sport

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.