Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsanoğlunun Genetik Şifresi

0 331

3641_images

Günümüzde çoğu uzman bu konu üzerinde durmakta ve ortak çalışmalar ile çıkan sonuçlara göre çözümler üretmektedirler. Teknoloji ile gelişen insan beyni, evrenin sırlarını çözmeye başlamıştır.

Hatta şimdilerde insanın genetiğini ele verecek ip uçlarını çözerek, birçok hastalığın tedavisini mümkün kılacak yöntemleri geliştirmeye başlamışlardır. Geçmişten bu yana gizli kalan her şeyi gün yüzüne çıkartan bilim, şimdilerde bu mucizenin ışığında çalışmalara başlamıştır. Şizofren, depresyon, dikkat bozukluğu ve çocuklarda sıklıkla görülen hiperaktivite, bipolar bozukluk, zihin geriliği, ruhsal gelişim bozukluğu gibi psikolojik olayların temelinde yatan gerçekleri ortaya çıkartan bilim adamları, aslında birçok hastalığın nedenini bulmaya zemin oluşturmuşlardır.

33 bin 332 kişiyi denetim altına alan uzmanlar, elde ettiği bulgulara göre bu ruhsal bozuklukların aynı nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırmışlardır. Ve çoğu kişide görülen benzerlik bu hastalıkların, aynı nedenlerden ortaya çıktığını ortaya koymuştur. Bu çözülen şifre ise psikolojik sorunu olan insanları daha kısa sürede tedavi edebilme olanağı sunmuştur. Amerika’da yapılan bu deney, gendeki bulunan bazı eksikliklerin ruhsal sorunlarına yol açtığını ve hastalığın ilerleyen boyutlara ulaşması, dengenin giderek bozulmasından kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır.

3641_3

Modern çağın hastalığı haline gelen psikolojik problemler, teknolojinin hayatımızda daha çok yer alması ile artış göstermektedir. Stres, yoğun iş temposu, maddi manevi kayıplar kişileri içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Bu sorunlarda beyne hasar vererek, psikolojik hastalıklara davetiye çıkartıyor. Yıllardır bu ruhsal problemlerin nedeni araştırılmış ve sonunda elle tutulur ve bir neticeye kavuşulmuştur. Uzmanlar bu hastalıkların temelinde yatan en önemli kavramı teşhis etmiştir. 2 ve 10 kromozomlar ve beyinde bulunan hücrelerin kalsiyum oranını dengelemede görev alan iki gendeki bozulmadan kaynaklandığı ortaya çıkartılmıştır. Kromozomlar, kalıtımsal bilgileri elde etmede kullanılan en faydalı yöntemdir. 46 kromozom sayısına sahip olan vücut, ayrı görevler üstlenmekte ve genetik olan kavramları bünyesinde taşımakta ve cinsiyet bilgilerine kadar bizimle alakalı her şeyi öğrenmeye yardımcı olmaktadır. 46 kromozom tamamen dengeyi korumaktadır. Yani birinin eksik olması hastalıklara yol açar ve öğrenme, beceri, konuşma gibi kavramları etkilemede büyük rol oynar.

3641_4

Kromozom sayısı anne ve babanın kromozom sayısı ile de ilgisi vardır. Çünkü bu etken, kalıtımsal olduğu için çocuğa da geçmektedir. Ebeveynlerin kromozomları normal ise bebekte bütün olguları normal olur. Kromozom az ya da eksik olması fiziksel açıdan da etki oluşturmaktadır. Dengeli Robertsonian transkolasyonu kromozom sahip anne babanın çocukları, zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı bir bireydir. Fakat dengesiz bir biçimde ise çocuk sağlıksız bir kişi olur ve bu etkenler düzelmeyeceği için kişi, ömür boyu zihinsel ya da bedensel olan eksiklikleri ile hayata devam ederler.

Bu kavramlardan da anlaşılabileceği gibi ruhsal hastalıklar kalıtımsal olarak devam etmektedir. Kromozom sayısından kaynaklanan bozukluk psikolojik rahatsızlık yaşamayı zemin oluşturmaktadır. Uzmanlar bu araştırmanın neticesinde, bu tür sorunların tedavisinde farklı yöntemler kullanmaya başlamışlardır. Bilime ışık tutan bu deney, uzmanları da harekete geçirmiş ve kromozom sayılarını dengeleyecek çözümler üretmeye başlamışlardır. Ve hastaları tedavi etmeye ilk önce 2 ve 10 kromozom dengesizliği gidermek ile başlamışlardır.

Yazar:Elif Acıkgöz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.