Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karadeniz’de Cennet Gibi Bir Yer; Ayder Yaylası

1 216

Ayder bölgesine tarihsel olarak bakıldığında 1300 yıllarında Halalılar adı verilen medeniyet tarafından kurulduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Birçok turistin uğrak yeri olan Ayder Yaylası daha önceden Ayder’i ziyaret etmeyenlerde merak uyandırıyor ve Ayder Yaylası nerededir, sorusu yaylayı ziyaret etmek isteyenler tarafından internetten sıkça aratılıyor. Ayder Yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor.

Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güney doğusu yönünde bulunan Ayder, 1350 m rakımda yer alıyor. Ayder Yaylası’nda bulunan kayın ormanları şehirlerin o basık havasından sıkılmış insanlara tertemiz bir hava ortamı sunuyor.

140ATVER04

Ayder Yaylası Ziyaretleri İçin Yol Planı

Ayder yaylasına gitmek, ciğerlerini tertemiz bir hava ile doldurmak isteyen insanların kafası Ayder yaylasına nasıl gidilir sorusu ile biraz karışsa da bu sorunun cevabına kolaylıkla ulaşılabiliyor. Ayder Yaylasına gitmek için birden çok seçenek vardır; genel olarak yaylayı ziyaret etmek isteyen insanlar Trabzon ilimizdeki hava alanına kadar kendi şehirlerinden uçaklarla geliyorlar. Trabzon hava alanına gelen insanlar Ayder Yaylası’na 165 km mesafeyi aşarak araçlar ile 2 buçuk saat gibi bir sürede ulaşabiliyorlar.

Aynı zamanda Rize ilimizden yaz-kış demeden Ayder Yaylası ile ziyaretçileri buluşturmak için yaylaya doğru düzenli olarak servis yapan araçlar kalkıyor. Bunlara ek olarak Ayder Yaylasına gitmek için örneğin İstanbul’dan gelecek ziyaretçilerin uçak ile ulaşım yapmak istemedikleri durumlarda kara yolu ile İstanbul’dan Ayder Yaylasına kadar 1220 kilometrelik bir mesafe kat etmeleri gerekiyor ve İstanbul’dan çıkıp kara yolları ile Ayder Yaylasına gelmek yaklaşık olarak 16 buçuk saat sürüyor. İstanbul’dan hava yolları ile gelen bir kişi, kara yolları ile gelene göre çok daha hızlı bir şekilde yaylaya ulaşıyor. Bu sebeple uzaklardan gelen ziyaretçilerin tercihi sık olarak hava yolu ulaşımı oluyor.

Özellikleri

Tarihsel olarak yapılan incelemelerde, çok şaşırtıcı bir sonuç ile karşı karşıya kalınıyor. Sanılanın aksine Ayder Yaylası’nın hiçbir zaman için yayla olarak kullanılmamış olması Ayder Yaylası’nın özellikleri arasında en şaşırtıcı olanı olarak insanların karşısına çıkıyor. Ayder Yaylası’nın kurucuları olarak tarihteki Halalılar’a bakıldığında yaylayı sadece dinlenme amaçlarıyla kullandıkları görülüyor.

Araştırmacıların topladığı bilgilere göre Hala Köyü’nden Ayder’e gelen köylüler buradaki kaplıcalarda dinleniyorlar ve istirahat ediyorlar. Halılar adlı köyün sakinleri mayıs ayında Ayder’e çıkıyorlar ve alt bölgelerdeki sıcaklıklardan korunarak medeniyetler arasında bugüne kadar gelen yayla ziyaretlerine öncülük ediyorlar.

Günümüzde gelişen turizm sektörü ile birlikte ziyaretçilerin uğrak noktası olan Ayder Yaylası birçok eğlence imkânını da ziyaretçilerine sunuyor. Ayder Yaylası’nda bulunan hediyelik eşya satıcılarından alınabilecek ürünler yayladan bir hatıra olarak kalıyor.

6399_12983_100512091507_7

Ayder Yaylası Şifa Kaynağı

Atalarımız olan Osmanlı Devleti zamanlarından günümüze kadar gelen Ayder Yaylası’nın şifalı sularının namı dillere destan olarak günümüzde de yayılmaya devam ediyor. Yakın geçmişimize ufak bir göz atıldığında 1987 senesinde bu eşşiz yaylanın turizm merkezi olarak belirlendiği hemen göze çarpıyor.

Ayder Yaylası’ndaki kaplıca suları yerin 260 metre altından geliyor ve bu yer altı kaplıca sularının sıcaklığı ortalama olarak 50 derece ölçülüyor. Ayder Yaylası kaplıcalarını iç hastalıkları, romatizmalı hastalıklar, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları ile mücadele eden hastalar dertlerine derman bulabilmek adına ziyaret ediyorlar.

Ayder Yaylası kaplıcaları birçok hastalığa karşı iyileşme olanağı sağlıyor olsa bile bu kaplıcalara girmeden önce bir doktora danışmak gerekiyor. Kanamalı rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları çekenlerin kaplıca havuzlarına kesinlikle girmemeleri gerektiği tesislerdeki uyarı tabelalarında yazıyor ve doktorlar tarafından defalarca dile getiriliyor. Ayder Kaplıcaları’nda olası tehlikeler için uzman doktorlar da ziyaretçilere hizmet etmek için hazır bekliyorlar.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayder

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Zeynep diyor

    cok tesekkurler…Çok yararli bilgiler vermissiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.