Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karındeşen Jack Kimdir?

0 340

Karındeşen Jack Kimdir?Londra da Thames Nehri yukarısında Whitechapel bölgesinde, 1888 yılında dünyayı etkiliyen bir seri cinayet vakası ile karşılaşmışlardır. Ağustos ve Eylül ayları içerisinde görünen seri katil, bu zaman diliminde 5 hayat kadınını öldürmüştür. Bu beş kadın cesedi kısa sürede ingilterede tüm manşetlerde yerini almış ve insanları tedirgin etmiştir. O dönemde bir çok polis teşkilatı katili olağan üstü hal ederek, tüm çabalara rağmen katilin izine ulaşamamışlardır.

Daha sonraki araştırmalara göre, en az 5 en fazla 18 hayat kadını cesedine rastlanmıştır. Yalnız beş hayat kanının aynı seri katil tarafından öldürüldüğü oynaylanmış ve kesinleşmiştir. Polise yazdığı bir mektupta kedidini karındeşen jack olarak tanıtmıştır. Karındeşen Jack yaklaşık 20 hayat kadını öldürdüğü düşünülmektedir. Cinayet dosyası, cinayetlerden 2 yıl sonra kapanmış, fakat bazı bilim adamları ve dedektifler modern teknoloji sayesinde cinayeti kısmende olsa aydınlatmışlar ve bugüne kadar ellerindeki tek fiziki kanıt, kurbanlardan birine ait olduğu söylenen şal ile çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Karındeşen Jack lakablı vahşi seri katil, tarihde vahşi cinayetleri ile yerini almıştır. Karındeşen Jack 1888 yılında cinayetlere başlamış olup, 1898 yılına kadar cinayetlerini büyük bir titizlikle işlemiştir. Araştırmalara göre, Karındeşen Jack lakaplı seri katil, Cinayetlerindeki titizliğin anatomi bilgisi olan kişi veya kişiler tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. İşlenen korkunç cinayetlerin benzerliği ve farklı yerlerde işlenmesi, polisi artık çaresiz bırakmıştı.

Karındeşen Jack’in cinayetlerini vahşice işliyordu, öncelikli olarak kurbanlarını boğazlayarak etkisiz hale getirip, daha sonra kulaklarını kesmektedir. Karındeşen Jack, hayat kadınlarına karşı düşmanlığını, işlediği cinayetler açıklamaktadır. Kurbanlarında, karnı ve cinsel organları deşilmiş, bazı rganları ise alınmıştır. Karındeşen, kurbanlarını karnı deşilmiş ve bacakları açık bir şekilde bırakmaktadır. Yöntemleri vahşice olmasına karşın, günümüzde bir çok korku filmi karındeşen jack lakablı vahşi seri katilden esinlenmiştir.

Karındeşen Jack Kimdir?

Karındeşen Jack’in polise yazdığı mektup;

“Sayin Yetkili,

Kulagima sürekli polisin beni yakaladigina dair haberler çaliniyor, ama beni uzun bir süre daha yakalayamayacaklar. Çok zeki görünüp dogru iz üzerinde olduklarini söylediklerinde çok gülüyorum… Ben ******larin pesindeyim ve yakalanincaya kadar onlari desmeye devam edecegim. Son isim çok muhtesemdi. Bayana bagirmasi için firsat bile vermedim. Beni simdi nasil yakalayabilirler. Isimi seviyorum ve yeniden baslamak istiyorum. Yakinda benim komik oyunlarimi yeniden duyacaksiniz… Biçagim saglam ve keskin ve eger bir sansim olursa yeniden baslamak istiyorum. Iyi sanslar.

Tüm samimiyetimle,
Karindesen Jack”

Katilin kim olduğuna dair üretilen bazı senaryolar vardı, bunlar;
Seri katil olan karındeşen jack, cinayetlerinin tamamını 2,5 yılda bitirmiş olup, halen günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Polise yazdığı mektup’a bakılırsa, sosyal statüye sahip olduğunu düşünenler çok olmuştur, burdan yola çıkarak doktor olduğu kanısına varmışlardır. Fakat kesin bir kanıya varılmamıştır.

Katil ile ilgili bir başka iddia ise, Ivor Edwards adli aratırmacının, “Kara Büyü Ritüelleri” kitabında yer alan, Robert Donston adlı satatnist olduğu söylenmketedir. Tabiki bu kanılar sadece tahminden ibaretti.

Karındeşen Jack Kimdir?Patricia Cornwell, Karındeşen Jack’in Metropolitan polisine gönderdiği mektuplarda, 1860-1942 yıllarında yaşamış olan ressam Walter Richard Sickert’in yazdığını bularak, bu karmaşık ve vahşi cinayetleri çözmüştür. Cornwell, Sickert’in tablolarını tüm ayrıntısına kadar, büyük bir titizlik ile incelemiştir. Bu ressam’ın eserlerine baktıldığında, kurbanlarının korkunç ölümlerini çizdiği görülmektedir.

Günümüzde, Doğu Londra’da meşhur katilin, cinayetleri işlediği yerler turist ziyaretlerine açılmış ve cinayetler, roman ve filmlere konu olmuştur.

From Hell, Karındeşen Jack karakterinden esinlenilmiş bir filmdir.

Yazar:Meltem YILDIRIM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.