Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çene Ekleminden Gelen Sesler Hangi Sorunların Göstergesidir?

0 865

Diş sağlığı ve çene birbirine bağlı iki unsurdur. Çene problemleri ile ilgili şikâyetlerin çoğunun kaynağı diş problemleridir. Ağır diş problemlerinin tedavisinde çene ve ağız cerrahları da rol alıyor. 20lik diş çekimi, implant uygulaması, çene kemiğinde erime, çene ağrısı gibi tedavilerde ağız ve çene cerrahlarına gitmek gerekiyor. Çene cerrahlarını ilgilendiren bu konuda acaba çene ekleminden gelen sesler hangi sorunların göstergesidir?

6488_ene_ekleminden_gelen_sesler_hangi_sorunlarin_gostergesidir

Diş Eksikliğine İmplant Çözümü

Dişlerin doğal yapısına dokunmadan, onları kesmek zorunda kalmadan yapılan implant tedavisi, eski köprü tedavilerinin yerini almıştır. Sağlıklı dişlerin kesilmek zorunda kaldığı köprü uygulamasının aksine sağlıklı dişlere dokunmayan implant tedavisi tercih ediliyor.

20 Yaş Dişi Diğer Dişleri Etkiler mi?

Çene ağrılarına neden olan 20lik dişin en sağlıklı olanı dahi yanındaki dişin çürümesine neden olabilmektedir. Bunu yanı sıra, çene kırığına, diş eti iltihabına, ağız kokusuna ve kist oluşumuna bile neden olan 20 yaş dişinin çekilmesi zorunluluk haline gelmektedir…

6488_ene_ekleminden_gelen_sesler

Çene Eklemi Ağrısının Nedeni Nedir?

Çene eklemi ağrısının sebepleri alt ve üst çenenin tam kapanmaması sonucunda ortaya çıkan dengesizliğin ve çene kısmına alınan darbedir. Kaza veya kavga sonucu çene kısmına darbe alınmışsa, bu travma kendini çene eklemi ağrısı olarak göstermektedir. Alt ve üst çenenin uyumsuz olması veya travma sonucu oluşan çene eklemi ağrısının tedavisini ağız ve çene cerrahları yapmaktadır.

Çene Ekleminde Ses Olan Hastalar Ne Yapmalıdır?

6488_ene_ekleminden_gelen_sesBu tür çene ekleminde ses duyan hastalar çene cerrahına başvurup, bu durumla ilgili tedavi olmak zorundadır. Çene açılıp kapanması ile bütün bir parçadır. Özellikle alt çenenin hareketi üst çene ile değil kafa sistemi ile gerçekleşmektedir. Alt ve üst çeneler arasında hareketi sağlayan mekanizmaya yastık adı verilir. Yastığın çene hareket ettiğinde ses çıkarması, orada bir sıkıntı olduğunu gösterir. O sesi işiten kişilerin çene eklemi ile ilgili tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer çene eklemi tedavisi olunmaz ise ileriki safhalarda çok daha şiddetli ağrılar ve bunun ardından çenenin açılamaması durumu söz konusu olmaktadır. Bu yüzden çene ekleminde ses duyulur duyulmaz ilgili cerraha başvurmak gerekmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku