Karun Kimdir ve Karun Hazineleri Hakkında

Karun kadar zenginim sözlerini birçoğumuz duymuştur. Peki kimdir Karun? Bu zenginliknereden gelmiş ve ne ile ölçülmüştür? Karun kimdir ve hazinelerinden bahsetmeye çalışacağım sizlereve bunun yanı sıra tarihi de irdelemiş olacağız.

Lidya’nın son kralı olan Karun M.Ö 560-540yılları arasında Lidya’nın kralllığını yapan Karun zenginliği ve bolluğu ile ün salmıştır. Lidyalılar parayı bularak tarihte bir çığır açmış ve adını tarihe yazdırmayı başarmıştır.Paktalos Deresi adı verilen dere kenarında bulunan altın rezervleri Lidya’yı zengin bir duruma getirmiştir.Bu buluşilkçağ dünyasının altın çağıdır diyebiliriz.

Uşak’ta Güre köyü yakınlarında ilk hazine ortaya çıktı tabii ki bize özgü şekilde;köylüler prensesin mücevherlerini tek tek çıkarıp aldılar ve yaklaşık 60-70 bin liracivarı bir ücrete hazineleri sattılar.İlginçtir güvenlik önlemleri arttırılmadı ve aynı bölgede yine birhırsızlık vakası daha gerçekleşti,altın takı,gümüş kap gibi hazineler çalınarak yine yüksekmeblalara satıldı.


Peki çalınan eserler ne oldu ya da kimlere satıldı?

Soyguncular bir süre sonra yakalandı eserlerin bir kısmı Metropolitan müzesinde sergilendi. Kalan hazinelerin ise müzenin deposunda saklandığı çıkan haberler arasında… Karun’un 2500 yıl önce yaşadığı topraklar Uşak’ın Güre Köyü,eserler geri alınabildi mi diye sordum ben deilk olarak kendime bunu araştırması çok da uzun sürmedi aslında eserler konusunda Metropolitan müzesinedava açılmış ve bu davayı kaybedeceğini anlayan müze eserleri ait olduğu yere Uşak Arkeoloji Müzesine iade etmiştir. Uşaktaki müzede yaklaşık 40 ila 50 bin eserin olduğu belirtiliyor ancak eserlerin bir kısmı müzenin bahçesinde sergileniyor örn:mezar taşları, mermerler, yazılı bloglar…

Ben de bir Uşak’lı olarak bu müzeyi birçok defa gezdim ve bu yüzden sizlerle paylaşmak istedim,eserlerin bahçede sergilenmesi çok da hoş değil aslında ancak bu konu üzerindeçalışmaların olduğunu duydum ve müzenin geliştirilerek bu eserlerin de müze içinetaşınacağını öğrendim. Çok ilginç bilgiler de var aslında eserlerin dışında eserleri haksızca çalıp satanlar hakkında da…

Soygunculardan biri D.E isimli vatandaş Cezasını çekmek üzere hapse girip çıkmışve köylülerin anlattığına ve Uşakta duyulanlara göre felç geçirmiş sancılı bir şekildeölmüş ve öldüğünde cesedinin çürümüş vaziyette olduğu Uşak halkı tarafından da bilinmektedir. Bu şahsın oğulları da cinayete kurban giderek,trafik kazası geçirerek can vermişlerdir. İkinci soyguncu eşinden ayrılmış,oğlu intihar ederek hayatına son vermiş ve köye döndüğündehalinin harap olduğunu söylemekte köylüler. Bu bir tesadüf mü yoksa bir adalet mi bilinmez ancak haksız yere iş yapanlarınsonu hiç de iyi olmadı. Karun Hazineleri Uşak Müzesinde sergileniyor gelip görmek gezmek isterseniz,hafta içi bu mümkün gayet güzel ve sizleri etkileyebilecek tarih kokan bir yer bahçe konusunda görüşlerim ayrı ama gelip görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :