Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpek Irkları Ve Genel Hatları İle Köpek Bakımı

0 435

8384_3Köpek ırklarının bekçilik, çobanlık, avcılık ve spor gibi değişik amaçlarla yetiştirilmesi, 5000 yıllık uzun ve yavaş bir süreçtir. Dünyada 400 adet köpek cinsi bulunmaktadır ve bunlar 7 ayrı ırkın genlerine göre sınıflandırılırlar. Bu 7 ırkın oluşum süreci de, iki ana kökenden gelir.

3 nesil üst üste aynı türden köpeklerin çiftleşmesi ile dünyaya gelen köpeklere safkan, iki ayrı köpek ırkının çiftleşmesinden dünyaya gelenlere de melez ırk denilmektedir.

Safkan ırka dahil olan köpekler atalarının genlerini aldığı için, kullanılacak alana daha iyi adapte olurlar. Mesela 3 nesildir aynı ırktan gelen bir çoban köpeğine, sürü gütmeyi öğretmek hiç de zor değildir.

Bununla beraber, dünyadaki köpeklerin çoğu karışık soylu, yani melezdir. Kromozomlarını anneden ve babadan bir çift olarak aldıkları için, iki türün genetik özelliklerinden de eşit olarak alırlar. Çoğunlukla melez köpeklerin safkan köpeklere oranla daha zeki olduğu söylense de, farklı soyların özelliklerini bünyelerinde topladıkları için davranışlarının daha büyük bir çeşitlilik gösterdiğini söylemek, akla daha yakındır.

7 Ana Köpek Irkı

-Av Köpekleri
-Çoban Köpekleri
-İşçi Köpekleri
-Süs Köpekleri
-Tazılar
-Terrierler
-Diğer Türler

8384_1Köpek sahibi olmak isteyen bir kişinin, hayvana bütün bir ömrü boyunca bakmayı göze alması gerekmektedir. Bu süre 17 yılı bulabilir. İlk yılında köpek yavrusunu eğitmek, bir bebeğe büyütmekten pek farklı değildir. Köpek bakımı için ilk adım, köpeğinizin ev ortamında rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktır. Köpeğin her türlü gereksinmesi karşılanmalı ama aynı zamanda insanların içinde kendi yerini bilmesi öğretilmelidir. Köpek hiçbir zaman birkaç saatten fazla yalnız bırakılmamalıdır.

İçme suyu ihmal edilmemeli, ailenin günlük yaşantısına uyacak şekilde düzenli yemekler ve dişlerini temiz tutmak için kemireceği sert bisküviler veya kemikler verilmelidir.

Düzenli olarak yıkama ve tımar (tarama) köpeklerin sağlığı için çok yararlıdır. Kullanılacak olan özel sabunlar pire ve bitlere karşı onu koruyacağı gibi, tüylerinin daha da güzel görünmesini sağlayacaktır. Tarama işlemi köpeğin derisindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için egzama tarzı deri problemlerinden de önün geçilmiş olacaktır.

Tüm köpekler, şeritli solucan ve pire gibi iç ve dış asalaklara karşı düzenli olarak muayeneden geçirilmeli, gençlik hastalığı ve kuduz gibi hastalıklara karşı aşılanmalıdır.

Kaynakça:
http://www.kopekler.gen.tr/kopek-irklari.html
http://evdekopekegitimi.org/kopek-bakimi/

Yazar:Ayfer Yeşilova

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.