Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

0 777

Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?Masaj vücudumuzu rahatlatmanın en doğal ve en etkili yoludur.Asırlardan beri insanlar karşılaştıkları rahatsızlıklara ve vücut yorgunluklarına karşı masaj yöntemini denemişlerdir.Zamanla gelişim gösteren bu yöntem şimdilerde de yaygınlığını koruyor.

Kulak masajı ilk duyduğumuzda belki de yadırgayacağımız bir başlık.Oysa vücudumaza olan etkisi oldukça fazla.Başta algı fonksiyonları olmak üzere vücudun iletim sistmeni büyük ölçüde rahatlatmaya yarıyor.Öncelikle muazzam bir yapıya sahip olan kulağımızı tanımakla başlamalıyız.Kulağımız dış dünyayı algılamamızı sağlayan önemli organlarımızdan biridir.Şekil itibariyle biraz böbreği andırmaktadır.Veya daha ayrıntılı tanımlayacak olursak insanoğlunun anne karnındaki oluşum döneminde bulunduğu cenin poziyonuna benzetebiliriz.Kulağımız vücut organlarımızın sinir uçlarına kadar ulaşarak uyarıları iletebiliyor.Kulağın diğer organlarla ilişkisini en iyi kanıtlayan yöntem şüphesiz akupunktur yöntemidir.Uzmanlar kulağın belli noktalarına uyguladıkları bu yöntem ile migren ve ülserden , kilo vermeye ve sigarayı bıraktırmaya kadar birçok soruna çözüm olabileceğini belirtiyorlar.

Evde akupunktur uyugalamamız mümkün olmadığından kulağımıza uygulayacağımız masaj ile zihin ve beden rahatlaması yanında baş ağrısına çözüm getirebiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Kulak Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?Öncelikle masaja kulak mememizden başlamak daha doğru olacaktır.Bilindiği üzere kulak memesi oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir.Kulak memelerimizi baş parmağımızla işaret parmağımız arasına alarak süt sağar gibi yavaşça aşağı doğru çekiyoruz.Bu işlem sırasında parmaklarımızı hafifçe bastırarak kulak mememizin kızışmaya başladığını hissedene kadar devam ediyoruz.Çekme hareketini yaparken kol dirseklerimiz mümkün olduğunca vücudumuza yakın tutmaya dikkat etmeliyiz.Kulak memelerimiz kızıştıktan sonra burun kanatlarına doğru çekerek tutuyoruz.Bu esnada nefes alıp vermeye dikkat etmeliyiz.Kulak memelerimizi tutup sırayla yana,yere ve arkaya doğru çekerek nefes alıp veriyoruz.Bu hareketler baş ve boyun ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Kulak memesinden sonra kulak kepçelerine geçerek masaja devam ediyoruz.Kulak kepçelerini tutarak başımızın iki yanına doğru çekiyoruz.Bu esnadan kulak kepçemizi sıvazlar gibi tutmamız ve çok sıkmamamız daha iyi olacaktır.Daha sonra kulak kepçesiyle memesi arasında kalan kulak kıkırdakları boyunca ovalamak omurgamızı rahatlatmaya iyi gelecektir.Son olarak kulak kepçelerimizi iki elimizle tutup kökünden öne ve arkaya doğru oval hareketler yaparak rahatlatıyoruz.Masaj sonrasında kulaklarımda karıncalanma ve yanma hissi bir süre devam ettikten sonra vücudunuzdaki rahatlamayı daha rahat görmeye başlayabilirsiniz.

Yazar: Hepşen SOYLU

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku