Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Tehlikeli Sürüngenleri Nelerdir?

0 2.379

Sürüngen Nedir?

7313_kertenkeleDünyanın en tehlikeli sürüngenlerini anlatmadan önce sürüngen nedir tanımakta fayda vardır. Sürüngenler omurgalı hayvanlar sınıfına girerler. Sürüngenler yumurtlayarak çoğalmaktadır. Bazı sürüngenlerde ise yumurtama dişinin içerisinde gerçekleşmektedir. Birçok sürüngen suda ve karada çok rahatlıkla yaşayabilmektedir. Tüm sürüngenlerin ortak özelliklerden biride sıcak iklimleri sevmeleridir. Sürüngenler tehlikeli hayvanlar sınıfına girmektedir. Sürüngen dediğimiz aile sınıfına giren hayvanlar yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar ve timsahlardır. Tüm bu sürüngen canlıların vücut yapısı pulla kaplıdır. Vücutları oldukça esnek olduğundan çok rahatlıkla kıvrılabilir yapıdadırlar. Kas yapısı ise diğer hayvanlara göre çok daha güçlüdür. Tarihin en eski sürüngeni olarak bilinen dinozorlar ise nesli tükenmiş efsanevi sürüngenler olarak bilinmektedir. Gelin hep birlikte tehlike teşkil eden sürüngenleri birlikte tanıyalım.

1.Yılanlar

Herkesin bildiği gibi yılanlar oldukça tehlikeli sürüngenlerdendir. Sürüngen isminin adını tam anlamıyla veren canlılardan bir tanesidir. Pullarla kaplı omurgası sayesinde ensek bir sürünme şekli vardır. Kertenkeleler yılanların atası olduğu söylenmektedir. Yılanlar oldukça çok cinsi bulunan canlılardır. Bu cinsleri 16 ayrı grupta incelemek mümkündür. Uzunlukları da değişmekte olan bu canlılar oldukça tehlikelidir. Yılanların gözleri 3 metre sonrasını görmese de koku alma yetenekleri muhteşem gelişmiştir. Yılanlar etçil sürüngenler olduğunda tam bir avcı potansiyeli olan canlılardır. Birçok canlının kaderinde onun avı olmak vardır. Dişi yılanların doğum süreci 2 ay kadardır. Bazıları yumurtlayarak doğursa da bazıları dişinin karşında gelişip büyür.

a) Kral Kobra:

Dünyanın en tehlikeli sürüngeni olarak bilinen Kral Kobranın uzunluğu 7 metre civarındadır. Ağırlığı ise maksimum 9 kilo kadardır. Kral Kobra kendi sınıfından olan yılanlarla beslenebildiğinden yılan yiyici unvanını da almıştır. Oldukça zehirli olan sürüngenin zehiri çok kuvvetlidir. Tek bir ısırığı 20 insanın ölümüne eş değerdir.

b) Kara Mamba:

7313_yilanlarBir başka tehlikeli sürüngen yine bir yılan familyasındandır. Oldukça tehlike olan Kara Mamma’ nın en önemli özelliği saldırgan yapıda olmasıdır. Küçük olmasına karşın hiçbir canlı onunla karşı karşıya kalmak istemez. Yaklaşık boyu olgun Kara Mamba Yılanlarında 4,5 iken olgunluğa erişmemiş Kara Mamba Yılanlarında ise 2,5 metre civarındadır. Oldukça hızlı olmasıyla da bilinen bu sürüngenler tek bir ısırıkta neredeyse 100 kişiyi öldürecek bir potansiyel zehir salgılar. Hemen müdahale edilmezse ölüm kaçınılmazdır. Dişi Kara Mamba Yılanı her yumurtladığında 9 ile 14 arasında yumurta bırakmaktadır.

c) Büyük Patron Yılanı:

Sürüngenlerin beklide en tehlikelisi olan Büyük Patron yılanı Kral Kobra ve Kara Mamba’dan daha büyük bir tehlike arz etmektedir. Ana vatanı Avustralya olan Büyük Patron Yılanı tek ısığırın da 130 insanı öldürecek ağır bir zehir salgılamaktadır. Büyük Patronun zehiri felce ve kasların zayıflamasına neden olmaktadır. Böylece avını kendini savunamaz hale getirmektedir. Zehirini etrafa salması yeterli olmaktadır. Büyük Patron Yılanının zehir 5 metre öteden etkisini gösterecek kuvvettedir. Dünyanın en tehlikeli sürüngeni olarak birinci sırada yer alacak derecede tehlikelidir.

2.Timsahlar

7313_timsah_yasamiDünyanın en tehlikeli sürüngenlerinden biride timsahlardır. Timsahlar, genellikle sıcak iklimlerde bulunmayı seven canlılardır. Timsahlar genellikle ılıman bölgelerin bataklıklarında ve yahut su kenarlarında yaşamaktadırlar. Timsahlarında tıpkı yılanlar gibi vücut yapıları pullarla kaplıdır. Timsahlar en iri sürüngenler olarak bilinirler. Dikkat çekici bir şekilde kuşlarla akrabalık sınıfına da girmektedir. Atalarının da dinozorlar olduğu da söylenmektedir. Hem karada hem de suda yaşayan bu canlılar dev bir kertenkeleyi andırmaktadır. Güçlü dişleri ve çene kasları sayesinde parçalama kapasitesi oldukça tehlikelidir. Avının 1,5 2 metre yakınına gelmesi bir timsah için yeterlidir. Çiftleşmeden sonra dişi timsah karaya yumurtalarını bırakarak kuma gömer. Bir yumurtlamada en az 50 yumurta bırakan dişi timsah 3 ay boyunca doğum nöbetine girer. Yavruların 20 metre gibi bir mesafeden anne timsaha ses dalgaları yolladığı bilinir. Bu sayede dişi timsah yavrularını gömdüğü kumlar içersinden çıkararak doğaya salar.

a) Tuzlu Su Timsahı:

Timsah türlerinden en tehlikeli sürüngenlerden biride Tuzlu Su Timsahıdır. Boyutları 4,5 5 metre civarında olan bu sürüngenlerin erkekleri dişilere oranda daha iri yapıda olurlar. Ağırlıkları erkek timsahlarda 1500 kg kadar çıkarken dişi timsahlarda 450 kg kadardır. Tuzlu su timsahlarının tam bir avcı kimliği vardır. Genellikle avlarını pusuya düşürerek beslenirler. Suda ve karada tam bir avcı olduğundan tüm canlılar için tehlike teşkil eder. Bazen insanları avladığı bile görülmüştür.

b) Nil Timsahı:

7313_timsahTuzlu su timsahlarından sonra en tehlikeli sürüngenlerden biri olan Nil Timsahının boy oranı 5 ila 6 metre civarındadır. Ağırlıkları değişkenlik gösterse de yetişkin erkek bir Nil Timsahı 500 kilo civarındadır. Elbette ki daha iri yapıda olanları da bulunmaktadır. Dişiler erkeklere oranla daha küçüktür. Çene kasları çok kuvvetli olmasa da ilginç bir şekilde avını ağzının içinde bir hamlede parçalayacak kuvvettedir. Dişleri oldukça keskindir. 5 cm boyunda olan güçlü dişlerin ava yüklediği basınç şiddetlidir. Sürekli karada dolaşıp ısınması bu hayvanlar için tehlikelidir. Bu yüzden suya girme ihtiyacı hissederek vücut ısısını dengeler. Avını taze seven Nil Timsahı sürekli avlandığından tehlikeli bir sürüngen cinsidir.

3.Kertenkeleler

Tehlikeli sürüngen cinslerinden olan bir diğer canlı ise Kertenkeleler’ dir. Kertenkelelerin birçok cinsi vardır. Kayıtlara geçen 3000 türü olduğu bilinmektedir. Kertenkele sıcak iklimlerin canlısıdır. Soğuk havalara oldukça dayanıksız olduğundan kurak yerlerde yaşamaktadır. Kertenkelelerin 3000 türü olduğundan bahsetmiştik. Bu 3000 türünün içinde farklı özellikler gösteren kertenkeleler mevcuttur. Bazı cinsler uçabilirken bazıları suda yüzebilir özelliktedir. Bazılarında da renk değişme özelliği mevcuttur. Kertenkelelerde tehlikeli sürüngenler arasında yerini alan canlılardandır.

a) Gila Canavarı:

Kertenkele cinsinden olan bu canlı dünyanın en tehlikeli sürüngenlerinden biri olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi canavar denmesi de bu yüzdendir. Gila canavarları genellikle sıcak iklimlerde yaşar. Özellikle çöller onun niçin ideal yaşam koşullarıdır. Sadece 47 cm olan bu hayvan avını zehirlediğinde diyaframa felç etkisi yaratır. Böylece av nefessiz kalarak ölür. Gila Canavarının ağırlığı 1,5 kilo kadardır. Renkleri pembe, sarıdır. Bununla birlikte üzerinde siyah lekeler bulunmaktadır. Ağır bir hayvan olmasına karşı avını kıstırmak için güçlü ıslığıyla güç toplayarak savaşır. Çitfleşme için sıcak ayları tercih ederler.

b) Boncuklu Kertenkele:

Kertenkele familyasından bir diğer tehlikeli sürüngen ise Boncuklu Kertenkeledir. Gila canavarı ile birbirine benzeyen bu kertenkele türünün anavatanı Meksika’dır. Boncuklu kertenkele vücudunda bulunan pulların bocuksu yapısı sayesinde bu ismi almıştır. Boncuklu kertenkele 80 cm boyutundadır. Renkleri siyahtır ve üzerinde pembe sarı lekeler bulunur. Kuyruk kısımlarında sarı şeritler vardır. Tat duyusu oldukça gelişmiştir. Ağır hareket ederler. Avını yakaladığında da pes etmeden savaşırlar. Zehirleri alt çenelerindedir. Zehri etkin kılması için bir ısırıktan çok daha fazlasını gerektirir. Bir Boncuklu kertenkelenin avını zehirlemesi için dişleri arasında sıkıca baskı uygulaması gerekir. Zehir çiğneye çiğneye daha etkin duruma gelir.

Görüldüğü gibi dünyanın en tehlikeli sürüngenlerini tehlikeli yapan en büyük ortak özellikleri zehirli olmalarıdır. Tehlikeli sürüngenler macerasına son verirken bu canlılardan mümkün olduğunca uzak kalmanız dileğiyle…

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku