Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stresten Kurtulmanın Yolları

2 294

Stresten Kurtulmanın YollarıHer olumsuzluğun başlangıcı stres.Stresle başlayan her şeyden kurtulmanın kimi zaman psikolojik kimi zaman da tedavi yoluyla mümkün-attı vardır.Şimdi ise hepsinden kurtulmak için yazıyorum bu yazıyı.Yaşadığımız şehir hayatı stres çorbasında kaynayıp duruyor, şehir bizi de bu çorbaya tuz biber diye atıyor.Şimdi kaşık elimizde.Stresten kurtulmak için 10 basit yol ve mükemmel lezzet.

Öncelikle stres çevremizdeki dış etkenlerden oluşan ruhen bir sıkıntı veya zorluktur.Hayatımızdaki stres unsurlarından (trafik,insanlar,iş,okul vs.) kurtulmak için ancak onları yakmamız gerekmektedir.Stresi biz en aza indirmek için ancak basit çözümler deneyebiliriz.İşe yaraması için her şey psikolojide biter. Mükemmel ikili mum ve hayal…

Sinirli olduğunuzda gevşemek için birkaç tane mum yakın.Mumun ışında büyü gibi rahatlama etkisi vardır.Yaktığınız mumun titrek ışında hayal dünyasına dalacaksınız ve sinirlerinizin ne kadarda ufak olduğunun farkına varacaksınız.

Stresten Kurtulmanın Yolları

Sinirlerinizi gevşetmek stresten arınmak için yapacaklarınızdan biri de şarkı söylemek.Ses tonları,vurguları ve şarkı seçiminiz o anki durumunuzu yansıtabilir.Fakat kendi sesiniz sizi gevşetecek,sinirlerinizi alacak ve şarkıdaki sözleri kendinize uydurup stres oluşturan unsuru o anlık yok edeceksiniz.Unutmayın sadece o anlık mühim bir sorunsa mutlaka karşı karşıya gelmelisiniz. Yaşlandığınız için gülmeyi bırakmazsınız, gülmeyi bıraktığınız için yaşlanırsınız.Bu özlü sözün üzerinde fazlaca durun çünkü yapılan araştırmalarda bu sonuçta.Ayrıca yaşlanmanın strese bağlı olarak daha hızlı geliştiğimi söylememe gerek yoktur sanırım.

Kahkahanızı atın ve rahatlayın ! Mutluluğa dokunduğunuz izlemi yaratacaktır bu rahatlama size. Eğer ki ben durduk yere kahkaha atamam diyorsanız komedi videolarını izlemelisiniz.Anannelerimiz de hep söyle toprağa basmanın ne kadar rahatlattığını ek bir şey söylememe gerek var mı ama şunu bilin ki toprakla buluşmak içinizdeki negatifliği ve olumsuzluğu alıyor.O rahat zemine bastığınızda göğe çıkar gibi olursunuz.

Stresten Kurtulmanın Yollarıİşte en kolayı eğer söylediklerime veya söyleyeceklerime vaktiniz yoksa derin nefes egzersizleriyle de stresten uzaklaşabileceğinizi unutmayınız.Yapacağınız kolay bir egzersiz, oldukça basit bit şey yapacaksınız. Burnunuzdan derin bir nefes alın. Sonra sağ başparmağınızla sağ burun deliğinizi kapatın. Sol burun deliğinizden nefes verin. Sonra tam tersini yapın. Özellikle kadınlar bu duruma çok sıcak yaklaşacaktır.Örgü örmek stresi tamamen uzaklaştırır.Bilmeyenler denemeli mi bilmiyorum ama bir o ilmek bir bu ilmek ortaya çıkan hiç sinir bozabilir.

Başka bir yöntem ise hobi edinmek.Uğraştığınız hobi sayesinde kendinizi özgür ve rahat hissedeceksiniz.Hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama cık cık sesi ve şır şır sesi hep rahatlatır.İnternet üzerinden dinleyeceğiniz kuş sesi veya su sesi stresten tamamen uzaklaştırır.Özel bir büyü gibi içinizdeki ruh bile akıp gider.

Stresten Kurtulmanın YollarıMeditasyon mükemmel çözümdür. Bir sandalyeye oturun. Bacaklarınız hafif aralık, gözleriniz kapalı olsun. Kendinizle baş başa kaldığınızda şu soruyu sorun: kendimi nasıl hissediyorum? Düşüncelerin vücudunuzda dolaşmasına izin verin.

Masaj yaptırmaya da özen gösterin.Stres kadar kaslarınızı da gevşetir.Stres uçar gider iyi bir masörün kollarında. Tüm sıkıntıları içinize atıp dert küpü olmak yerine, hiç kimsenin duyamayacağı bir yere gidip avazınız çıktığı kadar bağırın. Bu sırada ne istiyorsanız söyleyin. Kime kızdıysanız saydırın gitsin. Nasıl rahatlayacağınızı göreceksiniz.

Meditasyon,çığlıklar,şarkılar ve sesler bakın stresten kurtulmak hiç de olmayacak bir durum değilmiş, öyle değil mi ?

Stres sizden korsun artık.

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

2 Yorumlar
  1. Kemal Öztürk diyor

    Üniversite öğrencisiyim. Bazen hocalar belirli bir konu hakkında başlık verip o konu hakkında sunum yapmamızı istiyor. Neden bilmiyorum ama benim sunumlarda elim ayağım titriyor, stresden ölüyorum resmen. Normalde öyle çekingen biri değilim. Sanırım bir topluluğa karşı konuşmamdan kaynaklanıyor. Ne yaptıysam bu sorunu çözemedim.

  2. kardelen diyor

    Derin nefes egzersizleri gerçekten iyi geldi , ama 1 saat sonra yine stress:(

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.