Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuşların Uçarken ” V ” Oluşturmasının Sebebi Nedir?

0 758

Kuşların Uçarken '' V '' Oluşturmasının Sebebi Nedir?Kuşlar toplu halde uçtuklarında ” V ” şekli meydana getirirler. Çoğu kuş türünde durum böyledir. Peki bunun sebebi nedir? İlk görüşe göre bu durumun sebebi kuşların enerji tasarrufu sağlama çabasıdır. Yani en öndeki kuştan en arkadakine doğru rüzgar direnci kademeli olarak azaltılır. Arka arkaya birkaç sıra şeklinde değil de ” V ” şeklinde gerçekleşmesinin sebebi de en öndeki kuşların bütün rüzgar gücüyle karşılamaması içindir. Kademeli azaltmayla enerji tasarrufu sağlanır. Her ne kadar ” V ” oluşturulsa da öndeki kuşlar daha çok rüzgar gücüyle karşılaşır. Bu yüzden sık sık kuşlar bu sırada yer değiştirir. Aynı durum bisiklet yarışlarında da gerçekleşir. Takım yarışı olarak gerçekleştirilenlerde en öndeki bisiklet yarışçısı sürekli değiştirilir. Böylece enerji tasarrufu sağlanır ve hız kaybı önlenmeye çalışılır. Otomobiller de öndeki araçlara yaklaştığında daha az rüzgar gücüyle karşılaşacağından daha az yakıt sarfiyatı sağlarlar.

Aynı zamanda en öndeki kuşun kanat çırpmasıyla bir hava akımı yaratılır. Bu hava akımı arkadaki kuşların kanatları altından sırasıyla geçer ve daha az kanat çırpma işlemi gerçekleşir. Bu da enerjiye doğrudan etki eder. Zaten bu ” V ” şeklinde uçuş daha çok büyük kuşlarda gözlemlenir. Kanatları büyük olduğundan yarattıkları akım da çok daha fazladır. 1970′ te gerçekleştirilen bir deneyde bu uçuş şeklinde % 75 lere varan uçuş mesafesi arttırımı gözlemlenmiştir. Ancak deneyde kullanılan uçuş açısı, mesafe vb. birçok senkronizasyon unsurunun gerçekleştirilmesi pek olağan değildir.

Diğer görüşe göre de kuşların gözleriyle alakalı. Kuşların gözleri yan taraftadır. Yani tam olarak önünü göremezler. Baktıkları yer biraz daha yan taraflardır. Bu yüzden de önünde uçan kuşları göremezler ve birbirlerini kaybederler. Ancak kuşlar gece de uçabilir ve birbirlerini kaybetmezler. Bunun sebebi öterek uçmalarıdır. Yani sürekli ses çıkararak uçarlar ve bu sayede birbirlerini kaybetmezler. Bu durum göz önüne alındığında ilk görüşün olma ihtimali daha yüksek.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku