Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

La Tomatina (Domates) Festivali

0 1.781

5589_domatesUykulu kasaba Buñol, her yıl ağustos ayının son çarşamba günü “La Tomatina” festivali nedeniyle buraya akın eden turistleri karşılamak için uyanır. Bu yazımızda bu tuhaf festival ve onun geçmişi hakkında oldukça ilginç gerçekleri açıklayacağız.

Festivalin kesin kökeni çok net değildir. Tabii ki, ilk başladığında bir festival değildi ve ilk günlerinde şimdiki gibi dünya çapında bilinmiyordu. Ancak 2014 yılında ağustos ayı yaklaştıkça domates festivali de her zamankinden daha heyecanlı bir hal almıştır. Festivalin geçmişi ile birlikte bu festival hakkında bazı ilginç bilgiler vereceğiz.

5589_la_tom1La Tomatina (Domates) Festivalinin Tarihi:

Daha önce de belirtildiği gibi domates festivalinin kökenleri hakkında farklı görüşler bulunmaktadır ancak en erken kaydedilen kavganın 1944 ya da 1945 yıllarında meydana geldiğini tahmin edilmektedir. Bu görüşlerin her bir versiyonu farklı bir hikaye anlatır. Rakip çeteler arasında bir yiyecek savaşı, bir sınıf savaşı hatta kötüye giden bir şaka olarak başladığını söylenmektedir. En yaygın kabul gören teori ise bir kasaba kutlaması sırasında domates ile kent konsey üyesine saldıran hoşnutsuz kasaba halkı tarafından başlatıldığı görüşüdür. Bu olay bir festival halini alacak kadar insanlara keyif vermiştir. Ancak, her zaman sorunsuz gitmemiştir, festival sırasında yaşanan bıçkınlıklar yüzünden aralıklı olarak yasaklar ve iptaller yapılmıştır. Yapılan düzenlemeler ve kurallar ile zaten popüler olan domates festivali, yerel bir kutlama olmaktan çıkıp dünya çapında bir festivale dönüşmüştür. La Tomatina, Colorado gibi dünyada İspanyolca konuşulan bölgelerde benzer festivallere ilham kaynağı olmuştur. Bu etkinliğe ise “Colorado-Texas Domates Savaşı” adı verilmiştir.

Festival Hakkında:5589_tomato

Festival için yapılan onca reklama rağmen, festivalin kendisi oldukça kısa sürer. Festival sabah saat 10’da kasaba meydanındaki (Plaza del Pueblo) büyük ve yağlı bir direğin üstüne bir parça jambon konulmasıyla başlar. Domates savaşı ise ancak yeterince çevik birinin direğe tırmanıp oradaki jambonu almasıyla başlar. Jambon düştükten sonra domates kamyonlarının gelmesi için bir sinyal verilir ve domates savaşı başlar. Şenlik bir saat boyunca devam eder daha sonra şenliğin sona erdiğini gösteren bir sinyal verilir. Buñol vatandaşları katılımcıları ve sokakları en azından kısmi bir temizlik için hortumdan akan su ile temizleyecek kadar kibardır.

Buñol, Valencia’nın yaklaşık 25 km batısında yer alan küçük bir kasabadır. Çoğu uluslararası turist festival için Valencia’da kalmayı tercih eder ve festival gününde Buñol’a sabah treniyle gider. Buñol kasabasının 10.000 kişilik nüfusu, festival gününde 50.000 kişiye ulaşır. Şenlikler sırasında yaklaşık 40 ton domates kullanılır. Festivalde kullanılan ekinler özellikle “Extremadura” bölgesinde yetiştirilir.

Kurallar ve Düzenlemeler:

-Muhtemelen kırmızı ile kontrast yaratması için, şenlikler sırasında beyaz giymek bir gelenektir.

-Herhangi bir yaralanmaya neden olmamak için savurmadan önce elinizde domatesi ezdiğinizden emin olun.

-Sokağa giren kamyonlara her zaman yol açın.

-Kendi ya da başkalarının kıyafetlerini yırtmaya çalışmayın.

-İkinci sinyal verildiğinde domates savaşı derhal kesilmelidir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/la-tomatina-festival-history-and-interesting-facts.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.