Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meksika’da Gezilebileceğiniz Muhteşem Yerler

0 268

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerMeksika‘da gezilebilecek yerlerin hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Meksika büyük bir ülke olup, zamanınızı doldurabileceğiniz birçok şey vardır. Ziyaret etmeye karar verirseniz, tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlamak zor olabilir, listemizi size harita olması için derledik.
Xochimilco;1987’den bu yana dünya mirası ilan edilen Xochimilco, Aztek İmparatorluğu’nun insan yapımı kanal sisteminin son kalıntılarından biridir. Xochimilco, turistler için görülmesi gereken cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. Yüzen kayalık bahçeleri (şempanzeler) ile ünlü olan ziyaretçiler, çok sayıda Meksika mutfağının tadına bakarken birçok renkli teknelerden birine binebilirsiniz. Ayrıca oldukça ünlü olan Bebekler Adaları’na bir göz atabilirler. Yakındaki oteller arasında, yaklaşık 6,8 mil uzaklıktaki City Express Plus Periferico Sur Tlalpan’da gezebilirler.

Frida Kahlo Müzesi,Ülkenin tarihinde en ünlü Meksikalı sanatçılardan biri olarak tanınan Frida Kahlo, kendi portreleriyle ünlüdür. Bu nedenle müzesinin Meksika’nın en tanınmış müzelerinden biri olması şaşırtıcı olmamalı. Museo Frida Kahlo (“La Casa Azul” veya Mavi Ev olarak da bilinir) Coyoacan banliyösünde bulunur ve Kahlo’nun eski ikametgahıdır. Eğer eserinin hayranı iseniz, müzeyi ziyaret etmek sizin için bir zorunluluktur. Yakınında bulunan oteller Holiday Inn Mexico City ve Plaza Universidad olup, konaklama için idealdir.

El Angel de la Independencia, aynı zamanda “El Angle” olarak da bilinir; Mexico City’deki en ikonik sembollerden biri olup, İspanyanın bağımsızlık mücadelesini temsil eder. 1902’de Başkan Diaz tarafından tasarlanmış ve Guanajuato Şehrindeki Juarez Tiyatrosu’ndan sorumlu olan mimar Antonio Rivas Mercado tarafından yönetilmiştir. Süslü sütun, Yunan tanrıçası Zafer’in bronz tasviriyle kaplıdır ve savaş kahramanları için bir türbe haline getirilmiştir. Yakındaki oteller arasında El Angel’dan yaklaşık 3,1 km uzaklıkta yer alan Real Inn Perinortedir.

Palacio Nacional,El Palacio Nacional (Ulusal Saray), Meksika hükümetinin federal yürütme organının bulunduğu binadır. Son derece gösterişli ve çarpıcı olan bina, Meksika tarihinin aşamalarını tasvir eden ve 1929-1951 yılları arasında boyalı olan Diego Rivera’nın (Frida Kahlo’nun kocası) duvar resimlerini içinde barındırır. Palacio’ya giriş ücretsiz ancak kimlik numarası veya pasaport gibi kimlik belgesine sahip olmanız gerekiyor. Yakınlardaki oteller ise Hotel Del Rey ve Best Western Majestic’dir.
Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Universidad Nacional Autonoma de Mexico (Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi) Latin Amerika’daki en büyük üniversitedir. Aynı zamanda Latin Amerika, İspanya ve Portekiz‘de en iyi üniversite olarak seçilmiştir. 1551 yılında kurulmuş olan bu üniversite, Kuzey Amerika’nın en eski üniversitesidir. Geniş kampüs UNESCO’nun belirlediği bir dünya mirası sitesi olup, ünlü sanatçı ve mimar Juan O’Gorman’ın yarattığı inanılmaz duvar resimleriyle ünlüdür. Taş mozaik duvar resimleri doğal olarak bulunan renkli taşlarla 4.000 metrekarelik alanı kaplar (taşlardan hiçbiri boyanmamıştır). Konaklama yakınında bulunan Radisson Paraiso Hotel Mexico City ve Royal Pedregal Hotel’dir.

Casa Luis Barragan Müzesi,Luis Barragan, modernist stili ile tanınan meşhur bir Meksikalı mimar olup, Museo Casa Luis Barragan, mimarın eski evidir ve İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde mimarın çalışmalarının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1948’de inşa edilen ev, modernist hareket gelişimi içinde bir başyapıt olarak kabul ediliyor ve 2004’te bir UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak kabul edilmiştir. Müzeyi ziyaret etmek, yaklaşık 400 pesoya (23 $) mal olacaktır. Evin erişimi yalnızca rehber yardımıyla sağlanır. Yakınlarda The Green Park Hotel ve JW Marriott Hotel Mexico City otelleri yer alır.

Catedral Metropolitana,Catedral Metropolitana, Meksika’nın ulusal katedralidir ve Mexico City’nin en ikonik yapılarından biridir. 1573’te başlayan ve 1813 yılında tamamlanan katedral, birçok mimari tarzı ve özellikleri 14 şapel, 5 nefs ve yeraltı mezar mezarları içermektedir. Bu muazzam binanın içinde ve dışında görülecek çok şey olup, altın kaplı Altar de los Reyes (Kralların Sunağı), 14 zengin süslü şapel, 17. yüzyıldan kalma ahşap koro tezgahları, Juan Correa’nın büyük boyalı panelleri ve saat kulesi Bartolome Esteban Murillo’nun ünlü bir resmi olan Cristobal de Villalpando’yu bunlardan bazılarıdır. Katedral girişi ücretsizdir.Katedralin yakınında, Hotel Boutique Catedral ve Best Western Majestic’in bulunduğu birkaç otel var.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerBosque de Chapultepec (Chapultepec Forrest), New York’ta Central Park ve Paris’te Bois de Boulogne ile rakip olan dünyanın büyük şehir parklarından biri olarak tanımlandı. 1,655 dönümlük alan Chapultepec, Mexico City’nin en büyük ve en popüler parkıdır. Aztekler bir süredir burada yaşamıştır. Ayrıca, parkta 1847’de Meksika-Amerikan Savaşının bir yeri olup, Birleşik Devletler Deniz Hikimindeki “Montezuma salonlarında” ifadesinin kaynağı olmuştur. Yakınlardaki otellerde The Green Park Hotel ve Hyatt Regency Mexico City dir.

Zocalo (Plaza de la Constitucion),El Zocalo, Plaza de la Constitucion (Anayasa Meydanı) olarak da bilinir ve Mexico City’nin ana meydanıdır ayrıca “Mexico City’nin kalbi” olarak kabul edilir. Merkezinde dev bir Meksika bayrağı bulunur ve birkaç tarihi bina ile sınırlanır. Ulusal Katedral , Ulusal Saray ve federal binalar da içine dahildir. Yakınında Oteller, Gran Hotel Ciudad de Mexico, Best Western Majestic ve Hotel Del Rey yer alır.

Teotihuacan,İspanyol kökenli Teotihuacan şehri (“tanrıların yaratıldığı yer” olarak tercüme edilmiştir) 1. ve 7. yüzyıllar arasında A.D.’de inşa edilmiş olup,tüm Meksika’daki en eski Kolomb piramitlerini içermektedir. Quetzalcoatl Tapınağı ve Güneşin Piramitleri ile Ay’ın yapıları inanılmaz derecede şaşırtıcı ancak kimse bunları kimin yaptığını bilmiyor. Modern Mexico City’nin yaklaşık 30 mil kuzeydoğusunda bulunan Teotihuacan, 1987’de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almıştır ve şu anda halka açıktır. Siteye girmek için toplu taşıma araçlarını Autobus del Norte otobüs durağından otobüse binebilirsiniz yada bir sürücü veya araba kiralayabilirsiniz.

Templo Belediye Başkanı,Mexico City’nin en popüler turistik mekanlarından biri olan Templo Belediye Başkanı (Büyük Tapınak), 7000’den fazla esere ev sahipliği yapan bitişik bir müzeye sahip aktif arkeolojik bir sitedir. Bu UNESCO Dünya Mirası alanı, bir zamanlar Aztek halkının ve Aztek dünyasının merkezi olan dini merkez olarak hizmet vermiştir. Tapınak yaklaşık 90 fit yüksekliğinde sıva kaplıydı ancak 1521’de İspanya Fetihi sonrasında tahrip edilmiştir. Bugün, seramik, heykelcikler, heykeller ve daha fazlasını içeren birçok eser çıkarıldı. Ziyaretçiler harabeleri görebilir ve hatta yetişkinler için 70 peso (yaklaşık 4 $) tutarında bir giriş ücreti ödeyerek bitişik müzeyi ziyaret edebilir; çocuklar ve yaşlılar için ücretsizdir. Ayrıca, Pazar günleri giriş ücretsizdir. Yakınlardaki otellerde Best Western Majestic ve Hotel Boutique Catedral’dir.

Palacio de Bellas Artes, “Mexico City’de göreceğiniz en güzel cazibe merkezlerinden biri” olarak nitelendirilir, art nouveau ve art deco mimariyi sergileyen zarif bir binadır. Bu güzel bina, Mexico City’nin kültür merkezi olarak kabul ediliyor ve müzik, dans, opera ve diğer performansları içeren kültürel etkinlikleri barındırır. Aynı zamanda ünlü Meksika mimarlarının eserlerini sergileyen Ulusal Mimarlık Müzesi’nin de evidir. Giriş 60 peso (yaklaşık 3,30 $) ancak pazar günleri ücretsizdir. Yakındaki oteller arasında Hotel Oslo Coimbra, Hotel Diligencias ve Hotel Marlowe dir.

Antropoloji Nacional Müzesi,Museo Nacional de Antropologia (Ulusal Antropoloji Müzesi), Chapultepec Ormanı’nda bulunur ve Meksika’nın Kolomb öncesi çağlardan kalma eşyaları tutar. Bu eşyalar arasında ünlü Piedra del Sol, Xochipilli heykeli ve yeşim Pakal Maskesi yer almaktadır. Müze, Meksika’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak kabul edilmekte ve yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, kendinize bir kaç gün ayırmalısnız. Yakınlardaki otellerde InterContinental Presidente Mexico City, Hyatt Regency Mexico City ve Hotel Habita yer almaktadır.

Playa del Amor,Playa del Amor (Hidden Beach olarak da bilinir), Puerto Vallarta’nın batısındadır ve Marietas Adaları’nın özelliklerinden biridir. Bu doğal mekanın, 1900’lü yılların başlarındaki askeri bombalamalar sonucu olduğuna inanılıyor. Plaja ulaşmak için ziyaretçiler, Puerto Vallarta veya Punta de Mita’dan özel izinlerle bir tur teknesi kiralayabilir.

La Isla de Las Muñecas,“Bebekler Adası” olarak tercüme edilen La Isla de Las Muñecas, “korkunç, bebek istila edilmiş bir harikalar diyarı” olarak tanımlanır. Yine de hikayesi oldukça büyüleyici olup, turistler ve yerliler için popüler bir yerdir. Karısı ve çocuğunu bırakıp adaya taşınan Don Julian Santana adındaki bir adamın yaşam hikayesinden adını alır. Genç bir kızın bir zamanlar gölde boğulduğuna ve Don Julian’ın ölen kızı, bebek asarken toplayarak onurlandırdığına inanılıyor. Sonunda, ada bugün bilinen ürpertici yere dönüştürüldü. Tuhaf ve esrarengiz bir kaderi olan Don Julian, kızın sözde boğulduğu bölgede boğulduğuna dair kanıt bulundu. Adaya ulaşmak kolay değildir. Ziyaretçiler Embarcadero Cuemanco veya Embarcadero Fernando Celada’dan bir feribot ulaşabilirler.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerCenote Xkeken, Maya’daki Xkeken, “domuz” olarak tercüme edilen bu mekanın isminin nedeni, kaybolacak ve her zaman çamurlu bir hale gelen küçük bir domuzla ilgili yerel efsaneye bağlı. Sahipleri bir gün domuzları takip etmeye karar verdiler ki onları cenota götürdü. Ve bu nedenle, Cenote’u “Domuz” olarak adlandırdılar. Yucatan Yarımadası’ndaki Valladolid’e birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bu cenot, birçok turisti cezbeden berrak mavi-yeşil su ile doldu. Mayalar, bu cenotların öbür dünyaya yol açtığına inandılar ve bazıları, cenotların insan kurbanından bile yararlanılmış olabileceğine inanıyorlardı (bunun çok tartışılıyor olmasına rağmen). Mekanda Hotel El Meson del Marques ve Ecotel Quinta Regia, Valldolid’deki otelleri yer alır.

Las Pozas,Güney San Luis Potosi eyaletinin Huasteca bölgesindeki küçük bir kasaba olan Xilitla’da bulunan Las Pozas, şimdiye kadar gördüğünüz herhangi bir şeye benzemeyen, heykele çevrilmiş bir bahçedir. Las Pozas, Edward James adında bir eksantrik İngiliz şairin yarattığı ve bir kahve tarlası olarak kullanıldı. Bahçelerin inşası 1962’de başlamış ve 1984’te İngiliz şairin ölümüne dek sürmüştür. Bahçede, yere sarmal merdivenler, katedralden ilham alan perdeler, gotik kemerler ve çarpıcı kapılar içeren 30’dan fazla bölüm bulunmaktadır.

Chich’en Itza’da Kukulcan’ın Piramidi,Dünyanın yedi harikası ve UNESCO Dünya Mirası alanlarından biri olan Chuk’en Itza’daki Kukulcan piramidi, üzerinde 24 metre (78.74 fit) yüksekliğinde ve 6 metrelik (19.69 fit) bir tapınak üzerinde etkileyici bir yapıdır. . El Castillo (İspanyol Conquistadors tarafından verilen bir isim) olarak da bilinen piramit, MS 800-900 yılları arasında önceden var olan bir tapınak üzerine kurulmuştur ve Chich’en Itza’daki en büyük piramittir. Dört tarafının her biri, toplam 364 adım için 91 basamağa sahiptir.

El Caracol,MS 600 ila 850 yılları arasında tarihlenen El Caracol ya da “salyangoz”, dünyanın en eski gözlemevlerinden biridir ve sarmalı iç merdiveninin adını alır. Yucatan ormanının üzerinde yükselen El Caracol, eski gökbilimcilere yıldızları 360 derecelik bir şekilde görmelerine izin verdi ve Venüs’ün hareketlerini izleyebildiler. Kulenin yüksekliği 14.6 metredir ve dört köşeli bir platform üzerine oturmaktadır.

Monarch Butterfly Biyosfer Rezervi,Mexico City’den yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında bulunan Monarch Butterfly Biosphere Reserve, ziyaretçilere güzel canlılarla çarpıcı bir karşılaşma sunuyor. 56.259 hektarlık UNESCO Dünya Mirası alanı engebeli ormanlık dağlarda yer alır ve her sonbaharda, 8 aylık göçten sonra Doğu Kanada’dan gelen milyonlarca (bazıları milyarlarca dolarlık) Monarch kelebeklerini barındırır. Kasım’dan Mart’a kadar ziyaret için idealdir.

Guanajuato – Casa de Colores,Renk dolu bir şehir olan UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Guanajuato kenti sadece barok kiliseler (bazıları Orta ve Güney Amerika’daki Barok mimarinin en güzel örnekleri arasında sayılmaktadır) değil aynı zamanda renkli evleriyle de bilinir. Kentin tarihi merkezinde bulunan çevredeki tepelerde renkli birçok kutu biçimli ev görülebilir. 16. yüzyılın başlarında İspanyollar tarafından kurulan Guanajuato, 18. yüzyılda dünyanın önde gelen gümüş işleme merkeziydi. Guanajuato’da Edelmira Hotel Boutique, Hotel Castillo Santa Cecilia ve Villa Maria Cristina Relais & Chateaux otelleri bulunur.

Calakmul,Meksika’da bulunan başka bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan Calakmul, Tierras Bajas’ın tropikal ormanında derinlere kurulmuştur. İyi korunmuş yapılar, Maya Bölgesi’ndeki başka hiçbir yerde bulunmayan ve zamanının yaşam stilini anlatan hiyeroglif yazıtlar ve epigrafik kayıtlarla eski bir Maya başkentinde yaşamın detaylı bir resmini göstermektedir. Calakmul, 1931 yılında Amerikan botanikçi Cyrus Lundell tarafından keşfedildi ve Yucatan’daki en büyük ve en yüksek piramite sahiptir.

Popcatepetl,Meksika’nın en aktif yanardağlarından biri olan Popcatepetl (“Popo” olarak da bilinir), yaklaşık 50 yılın hareketsiz kaldığı 1994 yılında uyanan, bu huysuz devin oldukça doğru bir açıklaması olan “sigara içen dağ” anlamına Aztek kelimesidir. 5.426 Metreye (17,801.84 fit) ulaşan Popo, Kuzey Amerika’nın 2. en yüksek volkandır ve şehir Santiago Xalitzintla’dan (zirveye en yakın kasaba) görülebilir. Yakınlardaki Hotel Ibis Santiago Estacion Central, Santiago Marriott Hotel ve Crowne Plaza Santiago’dır.

Tekila Turları – Jalisco,Tekila’nın doğum yeri olan Jalisco Meksika’nın ikinci büyük kentsel alanıdır. Birçok tekila içeceğini ziyaret etmek ve tekila yapma sürecini gözlemlemek için Volcan de Tequila’nın eteklerinde bulunan Pueblo Tequila’yı ziyaret edilebilir. Ziyaretçiler ayrıca agave tarlaları, uzak yollar ve dağ ormanlarıyla at sırtında geziler düzenleyebilirler. Tekila’nın yanı sıra, Jalisco da Mariachi müziğinin doğum yeridir. Pueblo Tequila şehrindeki oteller, Hotel La Réenda Misyon tequillan, Hotel Casa Dulce Maria ve Hotel Plaza Jardin SA de CV dir.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerBarrancas Del Cobre (Bakır Kanyonu), Arizona’daki Büyük Kanal’dan daha uzun ve derin olan Sierra Tarahumara’daki Bakır Kanyonu nefes kesici bir manzaraya sahiptir. Bakır Kanyonu adı, kanyonun bakır için renklenmesini şaşkına çevirince İspanyollar tarafından icat edilmiştir. Kanyonu, Los Mochis ve Chihuhua arasındaki 656 km’lik yoldan geçen Chepe demiryolu (Ferrocarril Chihuahua Pacifico) üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte, kanyonlar turları ve hatta Pargue de Aventura Barrancas del Cobre’nin zip hatları gibi cazibe merkezleri sunan civardaki kasaba ile geniş doğal yelpazesi sunuyor.

Kaynakça:
https://list25.com/25-best-things-to-do-in-mexico

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.