Guadalajara Neresidir?

Guadalajara,

Kuzey Amerika kıtasına bağlı olup, Orta Amerika ülkeleri arasında sayılan bölge ülkelerinden Meksika’nın sınırları dahilinde yer alır. Söz konusu bu yer, statüsü itibariyle bir şehir olup, federal yapıya sahip olan Meksika Cumhuriyeti’nin Jalisco federe devletinde yer alır. Gerek doğrudan bağlı olduğu Jalisco gerekse de çatısı altında yer aldığı Meksika için son derece önemli bir kent olan Guadalajara, bu anlamda ülkenin başkenti olan Mexico City’nin ardından en çok tanınan ve dolayısıyla en popüler şehri konumundadır. Meksika şehirleri ele alındığında, bunlar arasında en kalabalıklarından biri olarak göze çarpan şehir, oldukça ilginç olması sebebiyle son yıllarda çok sayıda turist tarafından ziyaret edilir hale gelmiştir. Her ne kadar başkent Mexico City kadar yoğun olmasa da Guadalajara da ülkenin iktisadi açıdan en önemli merkezlerinden biri konumundadır. Bu da şehri doğal olarak hem ülke hem de bölge için önemli kılar. Guadalajara, bakıldığı zaman aslında bir Meksika şehri olmasının ötesinde ayrıca Amerikan şehri havasına da sahiptir. Hal böyle olunca, şehrin önemi daha da artmış ve ülkenin önde gelen zenginleri bu şehri mesken tutmuştur. Sınırları içinde çok sayıda tarihi bir figür kabul edilebilecek yapıları barındıran Guadalajara, bu anlamda gezilip görülmesi lazım gelen en önemli Orta Amerika şehirlerinin başında gelir.

Meksika’yı bir bütün olarak ele aldığımızda şehir, ülkenin batısında yer alır ve de dikey olarak ortada bulunur. Pasifik Okyanusu’na oldukça yakın bir coğrafyada yer alması bölgenin iklim açısından tropik bir havaya da sahip olması sonucunu doğurmuştur. Meksika’nın birkaç gözde kenti arasında yer alan Guadalajara, tarihi açıdan son derece eski sayılabilecek bir geçmişe de sahiptir. Bu anlamda bakıldığında şehrin temellerinin yüzlerce yıl öncesinden atıldığı açıktır. Resmi olarak 14 Şubat 1542 tarihinde kurulmuş olan bu şehir, bu tarihle beraber bulunduğu coğrafyanın en önemli lokasyonlarından biri olmuştur. Bu özelliğini yüzyıllardır başarılı bir şekilde koruyan Guadalajara, halen bölgenin en popüler yerleşim yerleri arasında sayılır. Söz konusu bu şehri kuran Cristobal de Onate’dir. Şehir O’nun sayesinde günümüzdeki önemine kavuşmuştur. Meksika’nın en modern şehirlerinden olmasından ötürü hem Meksikalıları hem de Meksika’ya yurtdışından yerleşik olarak göçen yabancı uyruklu zenginleri etkiler. Bu da doğal olarak bölgede yaşayan toplumu ülkenin kaymak tabakası haline getirir. Şehrin nüfusu ele alındığında şehir merkezi içinde 1,5 milyona yaklaşan bir yerleşik insan topluluğu vardır. Bunun yanı sıra ayrıca, şehrin de bağlı olduğu ve içinde birkaç önemli Meksika şehrinin daha yer aldığı metropol bölgesinde ise nüfus sayısı 4,5 milyon seviyelerindedir. Bu da bölgeyi başkent Mexico City’nin dahil olduğu metropol bölgesi sonrasında en kalabalık bölge haline getirir.

Meksika, Türkiye ile olan vize prosedürünü son derece hafifletmiş ve e-vize düzenlenilmesi konusunda her iki devlet temsilcileri mutabık kalmıştır. Bu anlamda olur da Meksika’ya gitme düşünceniz var ise, bu durumda sadece konsolosluğa dahi gitmeden online olarak vizenizi çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Guadalajara şehrine Türkiye üzerinden doğrudan tarifeli sefer düzenleyen herhangi bir havayolu yoktur. Bu anlamda Mexico City üzerinden Guadalajara’ya ulaşmanız gerekecektir. Ya da başka bir ülkeden de doğrudan sadece aktarma yaparak şehre varmanız mümkündür. Bu durumda aktarma ülkesinin vize politikası hakkında güncel olarak bilgi sahibi olmalısınız. Aksi halde seyahatine izin verilmez. Meksika Türkiye arasındaki süre aşağı yukarı 9 saattir. Bu da havayolu ile seyahatiniz durumunda sizin bölgeye varmanızın yaklaşık olarak aktarmayı da hesaba katarsak 16-24 saat arasıdır.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar