Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

IFK Göteborg Nasıl Bir Kulüptür?

0 325

IFKGBG_BEVELIFK Göteborg, 4 Ekim 1904’te İsveç’in en önemli şehirlerinden biri olan Göteborg’da kurulmuştur. 110 yıl önce kurulmuş olan IFK Göteborg, maçlarını kurulduğu günden beri, 18,600 koltuk kapasiteli Gamla Ullevi Stadı’nda oynamaktadır. Başkanlığını Karl Jartun’un yaptığı IFK Göteborg, Jörgen Lennartsson tarafından çalıştırılmaktadır. Kulübün renkleri mavi beyazdır. IFK Göteborg, İsveç futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 2 takımından biridir. Ayrıca Göteborg, sadece İsveç değil İskandinavya’nın da en önemli takımlarından biri olarak kabul edilmektedir. IFK Göteborg, İsveç’in ve İskandinavya’nın Avrupa kupalarında en iyi sonuçlar elde etmiş kulübü olarak kayıtlara geçmiştir. IFK Göteborg özellikle, 1980’li yıllarda UEFA Kupası’nda ciddi başarılar elde etmiştir. Bu dönemde iki kez kupa kaldırmış olan IFK Göteborg, en iyi dönemini de yine 1980’lerde geçirmiştir. 18 lig zaferi bulunan IFK Göteborg toplamda ise 31 kez ulusal liginde mutlu sona ulaşmayı başarmıştır. Kulübün ayrıca 6 tane de İsveç Kupası bulunmaktadır.

tifo-gais-2009-960IFK Göteborg, İsveç’in en üst klasman ligi olan Allsvenskan’da toplam 18 kez şampiyonluk elde etmeyi başarmıştır. Bu 18 şampiyonluk aynı zamanda İsveç rekorudur. Bu rekor İsveç’in diğer bir önemli kulübü olan Malmö FF ile paylaşılmaktadır. IFK Göteborg, özellikle 1977 yılından sonra İsveç Ulusal Ligi’ni ve UEFA organizasyonlarını domine etmeyi başarmıştır. Bu dönemde IFK Göteborg’un en dişli rakibi ise, Helsingborg IF olmuştur. İsveç’in en başarılı takımlarından biri olan IFK Göteborg, maçlarını 2009 yılında yenilenmiş olan Gamla Ullevi Stadı’nda oynamaktadır. 1904 yılında kurulan IFK Göteborg ilk resmi futbol müsabakasını İsveç’in bir diğer önemli kulübü olan IK Viking ile oynamıştır ve maç 4-1’lik IFK Göteborg galibiyetiyle sonuçlanmıştır. IFK Göteborg’un en önemli rakibi, Göteborg şehrinin bir diğer temsilcisi olan Örgryte IS’dir. Bu iki takım İsveç’in en önemli eşleşmesinde karşı karşıya gelmektedir.

hysen-jubel-derby-gais-2011-960Ulusal liginde oldukça başarılı bir takım olan IFK Göteborg 1970’li yıllarda Avrupa futboluna yön veren ekiplerin başında gelmiştir. 1979’da Sven Goran Eriksson ile 4-4-2 taktiğini benimseyen ve ciddi başarılar elde eden kulüp, hızlı bir ivme yakalamıştır. 1980’li yıllarda İsveç Ligi’ni istikrarlı bir biçimde ilk ikide bitirmeyi başaran IFK Göteborg, bu dönemde sürekli olarak Avrupa kupalarında mücadele fırsatı yakalamıştır. 1981’de UEFA Kupası’nda çeyrek final görmüş olan IFK Göteborg, 1982’de ise katıldığı bütün kupalarda zafere uzanan IFK Göteborg UEFA Kupası’nı kazanarak kıtasal anlamda ilk kupasını müzesine götürme başarısı göstermiştir. Başarılarla geçen bir 1982 yılına rağmen kulübün yönetim değişikliğine gitmesi kulübün neredeyse iflas etmesine yol açacaktı. UEFA Kupası’nı müzesine götüren IFK Göteborg finalde Almanların en önemli kulüplerinden biri olan Hamburg SV’yi iki maç sonunda toplam 4-0’lık skorla yenmeyi başarmıştır. 1982’de gelen başarının ardından 1983, 1984, 1986 yıllarında Avrupa kupalarında yari finaller oynayan IFK Göteborg 1987 yılında UEFA Kupası’nda final oynamış ve İskoç temsilcisi Dundee United’ı yenerek kupaya 2. kez uzanmayı başarmıştır. 1987’de gelen bu başarının öncesine ise, IFK Göteborg, UEFA Kupası’nda Barcelona’ya penaltılar sonucu yarı finalde elenmiştir.

1993’te ise, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmiş olan IFK Göteborg, Barcelona, Manchester United ve Galatasaray’ın da yer aldığı guruptan çeyrek finale yükselme başarısı göstermiştir. Çeyrek final oynayan IFK Göteborg, Alman temsilcisi Bayern Münih’e deplasman golü sonucu elenmiş ve kupaya veda etmiştir. 1994 yılından sonra futbolun endüstriyelleşmesi ile ciddi bir düşüş yaşan IFK Göteborg, ulusal alanda başarılı olmaya devam etse de Avrupa kupalarında ciddi anlamda hezimetlerle karşı karşıya kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.