Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Omirilik Baş Ağrınızda Nasıl Rol Oynuyor ?

0 225

Her baş ağrısı sanıldığı kadar masum bir ağrı değildir. Birçok insan baş ağrısını, bir ağrı kesici ile geçiştirerek 6497_omirilik,_bas_agrinizda_nasil_rol_oynuyodoktora gitme gereği bile duymaz. Baş ağrıları genellikle göz hastalıkları ve migren ile oldukça fazla karıştırılmaktadır. Bazı baş ağrıları omurilik kökenli olabilmektedir. Eğer ağrı kesici ile dinlemeyen baş ağrısı ile yakınıyorsanız mutlaka bir doktora gidip ağrınızın sebebini öğrenmekte büyük yarar vardır. Omurilik sonucu oluşan baş ağrıları beyin sapındaki sinirlerin sıkışması ile kişilere çekilmez ağrılar vermektedir. Bu ağrılara bir son vermek adına en iyi teşhis koyabilecek Doktor Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisidir. Burada konulan teşhisle doktorunuz gerekli alanlara yönlendirecektir. Bu tip baş ağrıları enseden başlayarak başın yukarısına kadar çıkarak başın en tepesinde merkezi bir ağrı oluşturarak kişilere eziyet bir ağrı oluşturmaktadır. Bu ağrıların çözümü asla ağrı kesiciler değildir. Profesyonel bir tedavi süreci başlatılması büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde zaten işe yaramayan ağrı kesiciler vücudun diğer organlarına da zarar vererek kişileri daha büyük bir sorun ile karşı karşıya bırakır.

 

Omurilik Baş Ağrısı Kendini Nasıl Belli Eder?

6497_omirilik_ve_bas_agrisiOmurilik kaynaklı baş ağrıları kişilerin kâbusu olarak meydana çıksa da aslında birkaç özelliği ile de kendini belli etmesi mümkündür. Omurilik kökenli bir baş ağrısı yaşıyorsanız kendinizi küçük bir uygulama ile test etmeniz mümkündür. Kafanızı sağa sola yatırdığınız esnada eğer ki ense kısmında bir ağrı hissediyorsanız sorununuzun kaynağı omuriliktir. Bununla birlikte daha ileri vakalarda baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde bulanıklık görülebilmektedir.

Omurilik Kökenli Baş Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurilik nedeniyle baş ağrısı çeken kişilerin muhakkak Fizyoterapist tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Omurilik baş ağrıları basit bir röntgen çekilerekten çok rahatlıkla teşhis konulabilen bir hastalıktır.

Fizyoterapi sayesinde bugün cerrahi müdahaleye gerek kalmadan omurilikteki bu sorunlar giderilebilmektedir. Omurganın sağlıksız bir şekillenmesi genellikle bebeklik ve çocukluk çağına dayanıyor.

Omurilik tedavisinde Fizyoterapistlerin 4 şekilde tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilen yöntem Manuel Fizyoterapidir. Bunun yanı sıra Dorn Terapi, Kayroptaktik, Osteopati yöntemleri omurilik bozukluklarına göre hastaya uygulanmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.