Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ReadyBoost Nedir? Nasıl Çalışır?

1 1.430

ReadyBoost Nedir? Nasıl Çalışır?Şimdilerde flash bellek kullanmayanımız yoktur. Veri aktarımı/taşımında kullanılan, günümüzün vazgeçilmezlerinden biridir. Gelişen teknoloji ve düşen maliyetlerle birlikte, yüksek kapasitedeki flash belleklere ucuza sahip olunabiliyor. Bu yüksek kapasiteli flash bellekler aynı zamanda bilgisayarınızın zor durumda kaldığı ve geçici veri yazmaya ihtiyaç duyduğu anlarda kullanabileceğini biliyor musunuz?

ReadyBoost özelliği Windows Vista ile geliştirilmiş, flash bellekteki boş alanı RAM veya sanal bellek olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sayede, bilgisayarın hem hızı arttırılmış, hem de gerekli işlem daha kolay ve hızlı bir şekilde halledilmiş olur.

Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, kullanacağınız flash belleğin içerisinde veri olmamasıdır. Her ihtimale karşı içerisindeki verileri yedeklemeniz ve o şekilde ReadyBoost etmeniz gerekir. Readyboost yapıldıktan sonra diskin içerisinde unuttuğunuz verileri kurtarmak imkânsızdır. Bu özelliği ile depolama aygıtları (flash bellek, memory stick, compact flash, secure digital) bilgisayarın sahip olduğu RAM”in çalışma mantığı ile çalıştığı için bilgileri hafızasında geçici bir süreliğine saklı tutar. Bu sebeple, depolama aygıtınızın içeriğindeki tüm veriler silinmiş olur.

Peki ReadyBoost’u nasıl kullanırsınız?

Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra, sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz.

ReadyBoost Nedir? Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki seçeneklerden ReadyBoost ‘u seçip, alt kısımda ‘Bu aygıtı kullan’ seçeneğini işaretleyerek bu özelliği aktif etmiş oluyorsunuz. Alt kısımda da flash belleğinizin ne kadarlık kısmını kullanmak istiyorsanız, o kadarını seçiyorsunuz.

ReadyBoost Nedir? Nasıl Çalışır?

Artık fazladan bir veri yazma alanınız (RAM’iniz) oldu, güle güle kullanın :)

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Erol diyor

    Ne yani ben 8GB’Lık USB Belleğimi takıp ReadyBoost’dan 4GB’I seçersem, 4GB Fazladan RAM’ım mı olacak?? 😳🙄

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.