Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ultrason Nedir? Nasıl Çalışır?

0 346

Ultrason Nedir? Nasıl Çalışır?Tıb dünyasının geldiği son noktalardan biri olarak görülen bu cihaz hakkında sizlere detaylı bilgiler sunmaya çalışacağım. Modern tıbbın harikalarından olan bu cihaz insan vücudunu incelemek ve gözlemlemek adına gelinen noktalardan bir tanesi. Elbette farklı ürünler ve farklı cihazlar da mevcut ancak ultrason’un diğer cihazlardan büyük bir farkı var.İnsan vücudu için fazlasıyla zararlı x ışınlarını barındırmayarak radyasyonu arka plana atıyor. Peki diğer cihazlardan farklı olarak nasıl çalışıyor diye düşünecek olursak ilginç bir şekilde insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgaları yayarak şeklinde bir çalışma prensibine sahip. Bir diğer olumlu tarafı ise alınan görüntü eskiye nazaran gerçek zamanlı ve olayın gerçekleştirildiği sırada anında görüntü alabiliyor ve monitöre yansıtabiliyorsunuz. Özellikle doğum işlemlerinde olmazsa olmazlardan bir tanesi. Bunun yanı sıra gebelikte annelerin ve babaların bebekleri ile karşılaştığı ilk alan diyebiliriz.

Ultrason Nedir? Nasıl Çalışır?Nasıl Çalışır?
Bu cihazın asıl noktası ses dalgalarıdır. Aslında bu kısım insanlık adına da çok önemli çünkü zararsız ve bir o kadar da kullanımı kolay bir cihaz. Ses dalgaları vücut içerisinde daha doğrusu dokular arasında rahatlıkla yayılarak bunları görüntü olarak yansıtıyor. Cihaz,tıp alanında son 40 yılın en kullanışlı ürünü olarak görülüyor daha önceki ürünlerde görüntü fazlasıyla karanlık ve küçük boyalar şeklinde yansıyordu.

Ultrason Nedir? Nasıl Çalışır?Prob, CPU ve çıktı üniteleri olarak 3 bölümden oluşur özetle bu bölümlerin görevlerini açıklayacak olursak;
İlk olarak vücuda ses dalgaları gönderilir bu işlem Prob sayesinde gerçekleşir. Dalgalar, yansıyarak Prob tarafından tekrar alınır ve merkeze CPU’ya gönderilir. CPU bu noktada dalgayı yansıtan oluşumun prob’a göre uzaklığını hesaplar ve bu işlem çok çok kısa sürede gerçekleştirilir. CPU bu süreçten sonra uzaklık ve yakınlığı ayarlayarak monitöre 2 boyutlu bir şekilde aktarır ve görüntü oluşumunu sağlar. Doktor Ian Donald’ın başrolünü üstlendiği bu harika cihaz günümüzde tıb alanının vazgeçilmezlerinden ve en büyük yardımcılarından bir tanesi olmayı başardı.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.