Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sarımsak Nedir?

0 436

6996_sarimsakKeskin kokusuyla ünlü olan sarımsak beden temizliği açısından oldukça faydalı ve sıklıkla tüketilen otsu bir bitki çeşitidir. Sarımsak Allium cinsindendir. Ayrıca toprağın altında irice bir soğana sahiptir ve bu soğanda kokulu bir yağ bulunmaktadır. Yıllık bir bitki olmasının ötesinde sarımsak, yabani bir ortamda yetişmemektedir. Ülkemizde sarımsak üretiminin en fazla olduğu yer Kastamonu’nun Taşköprü ilçesidir. Bu bölgede yetişen sarımsak “Taşköprü sarımsağı” olarak da anılmaktadır. Taşköprü sarımsağı yaklaşık olarak 1 yıl süreyle saklanabilmekte ve saklanırken de soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Sarımsağın bileşiminde iki tane çok güçlü antibiyotik maddesi bulunmaktadır. Sarımsak halk arasında “doğal antibiyotik” olarak da bilinmektedir.

Sarımsak Faydaları

– İnsan sağlığına en önemli etkilerinden biri kuvvetli mikrop öldürücü etkisi sebebiyle vücudu bir çok farklı hastalıklara karşı korur.

– Grip, tifo vb gibi hastalıklara karşı çok etkilidir.

– Hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunur.

– Özellikle bağırsaklardaki zarar verici mikropları etkisiz hale getirmektedir. Dolayısıyla insan vücudunun zehirlenmesini önler.

– Kanser hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.

– Kabızlığı giderir.

– Bağırsaklarda bulunabilecek solucanları yok eder.

– Yüksek tansiyonu düşürücü özelliklere sahiptir.

– Kanı sulandırır ve kanı temizler.

– Kalp ağrısı çekenlere şifadır.

– Ateş düşürür.

– Ses kısıklıklarına iyi gelir.

Sarımsak Yan Etkisi

– Emzikli kadınların sarımsak tüketmemesi önerilir. Zira sarımsak sütle çocuğa geçer ve bunun neticesinde çocukta karın ağrısına sebebiyet verebilir.

– Tüketildikten sonra bir süreye kadar ağızda koku yapar.

Yazar:Dorukan Çelik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku