Oluşumu ve şekillenmesi ile adından sıkça söz ettiren ve farklı yaşam alanlarıyla gündemegelmeyi başaran garip ve bir o kadar da ilginç bir ada burası. Uzmanlar yaklaşık 7 milyon yıl önce Afrika kıtasından koparak meydana geldiğiniöne sürse de bunun hakkında kesin bir bilgi yok.

Adanın gizemi ve bünyesinde barındırdığı bitkitürleri, şifalı otları turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Dünya’nın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniztür hayvan ve bitkiler bu adada yaşam sürüyor. Adanın en ilginç olan yanı ise yukarıdan bakıldığında tam bir mantarı andırması, bunun yanı sırayakından bakıldığında da bir uzay gemisini andıran görüntüsüdür. Fil bacağına benzeyen çöl gülleri ise adanın bir başka ilgi çekici yanı.

Adada bulunan bitki türlerinin ise şifalı olduğu rivayetleri ortada dolanıyor. Ejderha kanı olarak adlandırılanağaç türünün ise ürettiği kırmızı sıvı sayesinde tüm hastalıklara şifa olduğu söylenmektedir. Hint okyanusunda yer alan bölgeye en yakın alan Somali fakat bölgeler arasında 250 km mesafe var ve hiçbir benzer noktası yok… Ada fazlasıyla sakin bir yer 2004 yılına kadar adanın yolları tamamen doğaldı ancak bu yıldan sonradüzeltildi ve biraz olsun adadaki halk ve turistler rahata kavuştu.

40.000 nüfusu ile yerli halkı tamamendoğal olarak besleniyor ve geçimini kendi imkanları ile sağlıyorlar. Adanın denizi de bir o kadar ilginç masmavi suları ve bembeyaz sahili ile ilgi odağı olmayı hak ediyor. Tarihin birçok medeniyetine de ev sahipliği yaptığı söylenen buyer görülmeye değer. Deniz,konusunda ulaşım çok sıkıntılı derinleştikçe ve sudailerledikçe derinlik artıyorve denizin dibindeki kayalar buraya ulaşmaya çalışan araçları zora sokuyor bu yüzdenbatık gemilere rastlamak mümkün. Ada,ürettiği meyveler ile de ilgi çekiyor tamamen tropikalmeyvelerin üretim yeri olan bu ada turistlerin ilgi odağı.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here