Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Socotra Adası ve Tarihçesi – Yemen

0 702

Socotra Adası ve Tarihçesi - YemenOluşumu ve şekillenmesi ile adından sıkça söz ettiren ve farklı yaşam alanlarıyla gündeme gelmeyi başaran garip ve bir o kadar da ilginç bir ada burası. Uzmanlar yaklaşık 7 milyon yıl önce Afrika kıtasından koparak meydana geldiğini öne sürse de bunun hakkında kesin bir bilgi yok.

Adanın gizemi ve bünyesinde barındırdığı bitki türleri, şifalı otları turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Dünya’nın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz tür hayvan ve bitkiler bu adada yaşam sürüyor. Adanın en ilginç olan yanı ise yukarıdan bakıldığında tam bir mantarı andırması, bunun yanı sıra yakından bakıldığında da bir uzay gemisini andıran görüntüsüdür. Fil bacağına benzeyen çöl gülleri ise adanın bir başka ilgi çekici yanı.

Socotra Adası ve Tarihçesi - YemenAdada bulunan bitki türlerinin ise şifalı olduğu rivayetleri ortada dolanıyor. Ejderha kanı olarak adlandırılan ağaç türünün ise ürettiği kırmızı sıvı sayesinde tüm hastalıklara şifa olduğu söylenmektedir. Hint okyanusunda yer alan bölgeye en yakın alan Somali fakat bölgeler arasında 250 km mesafe var ve hiçbir benzer noktası yok… Ada fazlasıyla sakin bir yer 2004 yılına kadar adanın yolları tamamen doğaldı ancak bu yıldan sonra düzeltildi ve biraz olsun adadaki halk ve turistler rahata kavuştu.

Socotra Adası ve Tarihçesi - Yemen40.000 nüfusu ile yerli halkı tamamen doğal olarak besleniyor ve geçimini kendi imkanları ile sağlıyorlar. Adanın denizi de bir o kadar ilginç masmavi suları ve bembeyaz sahili ile ilgi odağı olmayı hak ediyor. Tarihin birçok medeniyetine de ev sahipliği yaptığı söylenen bu yer görülmeye değer. Deniz, konusunda ulaşım çok sıkıntılı derinleştikçe ve suda ilerledikçe derinlik artıyor ve denizin dibindeki kayalar buraya ulaşmaya çalışan araçları zora sokuyor bu yüzden batık gemilere rastlamak mümkün. Ada, ürettiği meyveler ile de ilgi çekiyor tamamen tropikal meyvelerin üretim yeri olan bu ada turistlerin ilgi odağı.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku