Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alabama Eyaleti Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 1.896

Alabama eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nde yer almakta olan bir bölgedir. Alabama eyaletinin komşuları ise kuzeyinde Tennessee, doğusunda Georgia, güneyinde Florida ve batısında da Mississippi bölgeleri yer almaktadır. Alabama eyaletinin Amerika Birleşik Devletleri topraklarına katılma tarihi ise 1861 yılıdır. ABD’nin güney doğusunda kalan Alabama eyaletinin başkenti ise Montgomery’dir.

Alabama Eyaleti Tarihi

8827_alabama_eyaletiAlabama eyaletinde yaşamakta olan ilk sakinler bu bölgenin 10 bin yıllık yerlileridir. Alabama bölgesinin 16.yüzyıl ile birlikte keşfedilmesinin ardından bu bölgede Krikler, Çerokiler, Çoktavlar ve Çikasolar isimlerinde yerlilerin bulunduğu belirtilmektedir. Avrupa ile arasında uzak bir ilişki olan Alabama eyaletinin ilk kez Avrupa ile ilişkisi bu bölgeye define aramaya gelen Hernando de Soto sayesinde olmuştur. Bölge 1700 ve 1800 yılları arasında pek çok farklı savaşa tanıklık etmiştir. İlk olarak Fransız, İngiliz ve İspanyollar bölgede kendi egemenliklerini kurmak istemiştir. Ardından 1817 yılında Alabama toprakları oluşturulmuş ve ardından da yerli halkın yerleşmesi ile birlikte 1819 yılında eyalet olarak belirlenmiştir.

Alabama Eyaletinin Coğrafya ve İklimi

Alabama eyaletinin yukarıdan görünümü bir dikdörtgeni andırmaktadır. Kuzey ve güney uzunluğu tam olarak 540 km, doğu ve batı uzunluğu ise tam olarak 336 km’dir. Ilıman bir iklim yapısına sahip olan Alabama eyaletinde yılın ortalama sıcaklık değeri ise 17 derecedir. Yağmur alan bir bölge olan Alabama eyaletinde yılın her ayında yağışlar görülebilmekte ve yıllık ortalama olarak aylara dağılmaktadır. Alabama eyaletinin toprakları ise tarıma elverişli bir yapıya sahiptir.

Alabama Eyaletinin Nüfusu

Alabama eyaletinin gelişim süresi oldukça hızlıdır. Eyalet bölgesinin iklim ve toprakları oldukça elverişlidir. İlk nüfus olarak 10 bin kişilik yerli bir halka sahip olan Alabama eyaletinin Birmingham ve Mobile kentlerinin nüfusu 200 bin rakamının üzerindedir. Alabama eyaletinin tüm nüfusunun dörtte üçü beyazlar, dörtte biri siyahlardan oluşmaktadır.

Alabama Eyaleti Din

Alabama eyaletinde yaşamakta olan nüfusunda %92 oranı hristiyandır. Hristiyan olan %92’lik kısım içerisinde ise %80’i protestan kalan kısım ise Katolikler tarafından oluşmaktadır. Alabama eyaletinde henüz kesinleşmemiş olsa da %6 ile %7 arasında bir kesimin halen herhangi bir dine mensup olmadığı belirtilmektedir.

Alabama Eyaleti Ekonomisi

8827_alabama_eyaleti_nedirAlabama eyaletinin coğrafya ve iklim başlığında belirttiğimiz gibi toprakları oldukça verimlidir. Bu yüzden özellikle pamuk üretimi oldukça fazla yapılmakta idi. 1915 yılına kadar Alabama eyaletinin tek ekonomik temeli pamuk üretimi olur iken eyalette ortaya çıkan bir kurt eyalet halkını farklı alanlara yönlendirmiştir. Halen pamuk üretimine devam edilen Alabama eyaletinde pamuk tarlalarına zarar veren kurt çıkmasından dolayı halk soya fasulyesi, mısır, yer fıstığı ve orman ürünleri üzerine işlerde yapmaktadır. Alabama eyaletinde tarım işlerinin yanı sıra hayvancılık da yapılmaktadır. Kümes hayvanları ile birlikte domuz ve sığır yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Demir ve kömür merkezleri ile bilinen Birmingham ise Alabama eyaletinin sanayi merkezi olarak kabul görmektedir.

Alabama Eyaleti’nde Eğitim

Alabama eyaletinde en önemli eğitim için ilk olarak dikkat çeken kurum eyaletin ismi ile hizmet vermekte olan Alabama Üniversitesi’dir. Alabama eyaletinin en önemli eğitim merkezi olan Alabama Üniversitesi’nin merkez kampüsünün yerleşkesi ise Tuscaloosa şehrinde yer almaktadır. Alabama Üniversitesi’nin aynı zamanda Hunstville ve Birmingham şehirlerinde de yerleşkeleri ( kampüsleri ) bulunmaktadır.

Alabama eyaletindeki diğer önemli bir eğitim kurumu da Auburn Üniversitesi oluyor. Mühendislik alanında gelişmiş bir üniversite olarak dikkat çeken Auburn Üniversitesi hem ismini aldığı Auburn şehrinde, hem de Alabama eyaletinin başkenti olan Montgomeryde şehrinde kampüsleri ile eğitim vermektedir.

Auburn Üniversitesi ve Alabama Üniversitesi dışında diğer dikkat çeken eğitim kurumları ise aşağıdaki gibidir;

Alabama Üniversitesi-Huntsville
Alabama Üniversitesi-Birmingham
Auburn Üniversitesi-Montgomery
Güney Alabama Üniversitesi (Mobile)
Kuzey Alabama Üniversitesi (Florence)
Stillman College(Tuscaloosa)
Shelton State College (Tuscaloosa)
Troy Üniversitesi (Troy)
Gadsden College (Gadsden)

Alabama Eyaleti’nin En Kalabalık Şehirleri

Alabama eyaleti içerisinde büyük ve küçük nüfusa sahip olan pek çok şehir bulunmaktadır. Bu şehirler arasında en kalabalık nüfusa sahip olan başlıca 10 şehir ise nüfus dağılımına göre aşağıdaki şekildedir;

Birmingham-Hoover-Cullman CSA – 1.170.012
Mobile-Daphne-Fairhope CSA – 567.625
Montgomery – 397.961
Huntsville – 368.661
Tuscaloosa – 196.885
Decatur MSA – 149.629
Florence-Muscle Shoals – 142.950
Dothan – 136.594
Auburn-Opelika – 123.254
Anniston-Oxford – 112.240
Gadsden – 104.000
Alabama Nerede – Alabama Neresi

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalet olan Alabama eyaleti adını genellikle fırtınalar ve kasırgalar ile duyuran bir bölgedir. Aynı zamanda oldukça yüksek miktarda turist çekmeyi başaran bir bölge olan Alabama Amerikan tarihi için önem arz eden eyaletler arasında yer almaktadır.

Alabama Eyaletinin Özellikleri Neler?

Amerika’da gidebileceğiniz önemli bölgelerden biri olan Alabama’nın en önemli özellikleri;

  • Av merakı olanlar için ideal avlanma merkezidir. Amerika’da Ak Kuyruklu Geyik avlayabileceğiniz en iyi bölgedir. Avcılığı turizm amacına dönüştürerek pozitif etki Alabama eyaletinde avcılık için en çok tercih edilen şehir ise Tuscaloosa’dır.
  • Amerika açısından öneminin olmasının bir diğer nedeni de Amerikan Uzay ve Roket merkezinin burada olmasından kaynaklanmaktadır. Alabama eyaletinin Huntsville şehrinde yer alan bu bölgeyi ziyaret ederek üç boyutlu görseller ile keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.
  • Golf oyununu oynayanlar ve seyretmek isteyenler için Alabama eyaletinin bir kıyı şehri olan Gulf Shores şehrini ziyaret etmesi gerekiyor.

Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Alabama

amerika-birlesik-devletleri.blogspot.com.tr/2015/01/alabama-nerede-alabama-neresi.html

geziverehber.blogspot.com.tr/2012/06/amerika-yaz-dizisi-alabama.html

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.