Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sürekli Tüketildiğinde Sağlık Sorunlarına Yol Açabilecek Yiyecekler ve İçecekler

0 395

Kişinin ömrünü ne kadar uzun olabileceğini her gün tükettiği yiyecekler belirleyebilir. Uzun ömürlü olup sağlıklı kalabilmek için bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Genellikle çoğu kişi tarafından düzenli olarak bazı yiyecekler uzun vadede ciddi sağlık koşullarına sebebiyet verebilmektedir. Fakat çoğu zaman bu durum göz ardı edilmektedir. Aşağıda düzenli olarak tüketildiğinde kişi için ciddi sağlık problemlerine sebep olabilecek yiyecek ve içecekler, bunun yanında sebep olabileceği sağlık koşulları hakkında bilgiler bulunmaktadır:

Margarin

Margarin kullanımı çoğu kişi tarafından lezzeti, yumuşaklığı, çeşidi ve fiyatı yüzünden tercih edilmektedir. Trans yağları ve hidrojene sebze yağlarının çok bulunduğu margarin, kanser ve kardiyovasküler hastalık risklerini arttırabilir. Bu yüzden margarin yerine tereyağı, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanımı tercih edilmelidir.

Gazlı İçecekler

Sürekli Tüketildiğinde Sağlık Sorunlarına Yol Açabilecek Yiyecekler ve İçeceklerGazlı içecekler muhteviyatında çok fazla kalori bulunduğu için kilo aldırmaktadır ve bu sebeple kemik erimesi, kanser, kalp hastalıkları ve diyabet riskini arttırmaktadır. Sırf şekersiz gazlı içecek içtiğin için bu konuda endişelenmen gerekmediğini zannedenler kesinlikle yanılgıya düşerler. Çünkü her ne kadar şekersiz gazlı içeceklerde kalori bulunmasa da yine de sağlık açısından zararlıdırlar. Bu gazlı içeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Bu içeceklerin yerini ayran, su, doğal evde yapılmış meyve suları almalıdır.

İşlenmiş Etler

İşlenmiş etler her yaştan kitlenin zevkle tükettiği yiyeceklerdir. Tost, sabah kahvaltıda, soğuk sandviç gibi alternatifleri ile hazır işlenmiş sucuk, salam ve sosis sevmeyen yoktur. Yapılan birkaç araştırmaya göre işlenmiş et ile özellikle de kolorektal kanser arasında bir bağ vardır. Bu yüzden bu ürünlerin tüketimi sınırlandırmalıdır ve özellikle çocuklarda alışkanlık haline getirilmemesine dikkat edilmelidir.

Şekerli Mısır Gevrekleri

Çoğu kişi kahvaltıda şekerli mısır gevreği yemeyi çok sever. Bu da hiç şaşırtıcı bir şey değildir. Çünkü bu mısır gevrekleri rafine şekerler ile doludur. Şekerli mısır gevreklerinin bu kadar popüler olmasıysa çok büyük bir problemdir ve sebebi de bu tür mısır gevreklerini en çok küçük çocuklar çok tüketmesidir. Şekerli mısır gevreklerinin çocuklar tarafından tüketilmesinin ve bunun alışkanlık haline getirilmesinin kesinlikle önüne geçilmelidir. Şekerin beyindeki zararları ve diğer sağlık koşullarındaki olumsuz etkileri her geçen gün yenileri ile gözler önüne serilmektedir.

Cips

Sinema, televizyon ya da seyahat esnasında cips keyfi çıkarmayan herhalde yoktur. Tadı kadar trans yağ, tuz ve kalori açısından da yoğun olan cipsler, özellikle yüksek kolesterol olmak üzere pek çok hastalık için risk içermektedir. Çok farklı aroma ve ilgi çekici paketlerle pazarda sunum yapılan bu cipslerde aynen mısır gevrekleri gibi özellikle çocuklar tarafından çok tüketilmektedir. Çocukların cips tüketiminin önüne geçilmeli, geçilemediği takdirde sınırlandırma yoluna gidilmelidir.

Hazır Hamur İşleri

Sürekli Tüketildiğinde Sağlık Sorunlarına Yol Açabilecek Yiyecekler ve İçeceklerPastane yapımı hazır hamur işleri trans yağ ve rafine şeker açasından oldukça zengin gıdalardır. Hamur işleri, tatlıları çok seven ve düzenli tüketen kişiler özellikle ev yapımı hamur işlerini tercih etmelidir. Her sabah işe veya okula giderken kahvaltı yerine hazır hamur işlerini tercih eden yetişkin ve çocuklar bu alışkanlıklarından vazgeçmelidir. Yoksa uzun vadede ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmaları içten bile değildir.

Diyet Yiyecekler

Gıda şirketleri sağlık yaşam trendine hizmet adı altında çoğu gıdanın diyetini çıkartmaktadır. Bunun seçimini yapan kişilerde akıllıca ve sağlıklı bir seçim yaptığı için içleri rahat bir şekilde bunları tüketmeye devam etmektedir. Oysa ne yazık ki bu böyle değildir. Bu diyet yiyecekler de genellikle fazlasıyla şeker, yapay tatlandırıcı ve yüksek früktozlu mısır şurubu içermektedir. Bu yüzden bu yiyeceklerin nasıl olsa diyet yiyecekler diye tüketilmesi yerine içeriği incelenerek bilinçli bir tüketici kültürü ile tüketilmesi önerilmektedir.

Patates Kızartması

Çok leziz olsa da patates kızartması çok sağlıksızdır. Patatesi kızartınca Patates kızartması genellikle 7’den 77’ye severek tüketir. Bu kızartmalar kalori, tuz ve yağ doludur. Özellikle çocuklar tarafından da çok tercih edilen bu kızartmalar yerine fırında pişirilip birazcık yağ ve tuz eklenerek tüketilebilir.

Dondurma

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmalar renk ve çeşitleri ile çok tüketilen atıştırmalıklar arasındadır. Zevkle tüketilen dondurmalar muhteviyatındaki yağ ve şeker değeri yüksek olduğundan kolesterol ve diyabet açısından büyük risk içermektedir. Bunun için sıcak havalarda dondurma tüketmek isteyen kişilerin buzlu yoğurt veya evde doğal meyvelerden yapılacak dondurmaları tüketmeleri tavsiye edilir.

Peynir

Peynir de yüksek oranda yağ içerdiği için bu düzenli olarak tüketildiğinde ciddi sağlık problemlerine yol açan gıdalar arasında yer almaktadır. Peynir tüketiminde muhteviyatı göz önünde bulundurmak gerekir ve çok fazla işlem gören peynir çeşitlerinden ve düşük kaliteli üretim yapılan peynirlerden kaçınılmalıdır.

Kırmızı Et

Sağlıklı kalmak ve uzun yaşamak isteyenler, olabildiğince az kırmızı et tüketmeleri gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre domuz, sığır, kuzu gibi hayvanların etlerinin tüketiminin pek çok kanserle bağlantılı olduğu keşfedilmiştir. Bu yüzden et tüketimine sınırlandırma getirmeli ve mümkün olduğunca yağsız ve tuzsuz tüketime öncelik verilmelidir.

Fastfood ve Kızarmış Yiyecekler

Aşırı fastfood veya kızarmış yiyecek tüketimi hem obeziteye hem de kardiyovasküler hastalıklara yol açmaktadır. Bu tür yiyecekleri her gün, hatta her ay bir kez bile yememek lazımdır. Özellikle çocukların ve gençlerin gözbebeği olan bu atıştırmalıklar yerine evde hazırlanan atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek hiç de doğal değildir. Çok fazla işlem görmüş olan beyaz ekmeklerde temel besin ögelerinden hiç kalmaz. Ayrıca diyabet gibi pek çok sağlık sorununun gelişmesine de sebep olmaktadır. Beyaz ekmek yerine ekşi mayalı doğal ekmekler veya tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Ve her koşulda aşırı ekmek tüketiminden kaçınılmalıdır.

Mikrodalgada Patlamış Mısır

Sürekli Tüketildiğinde Sağlık Sorunlarına Yol Açabilecek Yiyecekler ve İçeceklerSinema ve evde TV keyfinin vazgeçilmezi olan patlamış mısırlar günümüzde pratik olduğu için mikrodalgada yapılmaktadır. Mikrodalgada patlatılanlarda diyasetil isminde bir kimyasal vardır ve bu da beyindeki hücreleri yok etmesiyle bilinmektedir.

Hazır Meyve Suları

Gazlı içecekler yerine daha sağlıklı olduğu için meyve suları tercih edilse de bunlarda sağlıklı tercihler değildir. Hiç lif içermeyen bu meyve sularında normal meyvelerden daha fazla şeker bulunur, hatta birçok şirket daha da fazla şeker eklemektedir. Bu yüzden hazır meyve suları tüketiminden kaçınmalı ve evde yapılan meyve suları tercih edilmelidir.

Enerji İçecekleri

Enerjisi tükenenler için pratik ve çabuk ulaşılabilir bir içecek tercihi olan enerji içeceklerinde bol miktarda sakaroz, fruktoz, kimyasal madde ve çok aşırı fazla kafein bulunmaktadır. Düzenli kullanımda ciddi sağlık koşullarına sebebiyet verecek kapasiteye sahiptir. Onun yerine bir kupa yeşil çay içerek tüm bu zararlı maddeler kaçınmak mümkündür.

Kaynakça:
usnews.com
linde-gas.com
verder.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku