Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tasarım Nedir, Tasarımcı Kime Denir?

0 895

 

Tasarım, Türkçe sözlükte “zihinde canlandırılan biçim, tasavvur.
Bir sanat eserinin, yapının veya teknik ürünün ilk taslağı, tasar çizim, dizayn.
Bir araştırma sürecinin çeşitli dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri tasarlayan çerçeve, tasar çizim, dizayn.” Şeklinde tanımlanmıştır. İngilizce ve Fransızca bir kelime olan “design” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak dilimizde kullanılmaktadır. Yukarda Türkçe sözlükte de tanımlandığı gibi bir çok anlama gelmektedir. Kullanıldığı iş koluna göre farklı tanımlar almaktadır.
Bir düşüncenin ürünü olan, somut bir veri olarak kullanılan her şey bir tasarım ürünüdür.

Tasarımcı Kime Denir?Tasarım Nedir, Tasarımcı Kime Denir?

En basit tanımıyla tasarımcı, tasarımı yapan kimseye denir. Düşünebilen, hayal edebilen ve ileriki aşamalarında ön görüde bulunabilen, bu düşünce ve hayalini elle tutulur şekilde bir plana dönüştürebilen kimseye tasarımcı denir. Peki kimler tasarımcıdır diye soracak olursak, aslında herkes tasarımcıdır. Gerçek anlamda tasarımcı olabilmek için ise, bir eğitim almış olmak ve tasarlamak istenilen şeyi uygulanabilir bir plana dönüştürebilmek gerekir. Yani düşünceyi ve hayali gerçekleştirebilecek veriler sunan kişiye tasarımcı denir. Ama biraz daha basit düşünmek gerekirse, bir ev hanımın evinin içini şekillendirmesi de, bir mimarın bir yapıya şekil vermesi de, bir endüstri ürününün tamamının veya bir parçasının şekillendirilmesi de tasarımdır ve bir tasarımcı gerektirir.
Profesyonel eğitim veren üniversiteler ve kurslarda tasarımcı yetiştirmektedirler. Mimarlar, iç mimarlar, moda tasarımcıları, endüstriyel tasarımcılar da profesyonel tasarımcılardır. Ve profesyonel tasarımcılar günümüz de sanatçı olarak adlandırılırlar. Yapmış oldukları çalışmalarla ortaya sanat eseri koyarlar ve bu eserler telif hakkına sahiptir.

Tasarım Çeşitleri

Günlük hayatta kullanmış olduğumuz, karşılaşmış olduğumuz her şey bir tasarımın ürünüdür. Üzerinde düşünülmüş, planlar yapılmış ve belli bir süreçten sonra uygulaması yapılmış ve kullanıma sunulmuştur. Uygulanabilirliği olan tasarım çeşitlerini üç başlık altında inceleyebiliriz.

Endüstriyel tasarım
Teknolojik ürünler, makineler, beyaz eşya, mobilya, mutfak gereçleri ve aletleri gibi gündelik hayatta çokça karşımıza çıkan ürünlerin parçalarının yada tamamının tasarlanması endüstriyel tasarımdır. Kullanmış olduğumuz teknolojik ürünlerin yada endüstriyel tasarım gerektiren ürünlerin daha estetik, daha şık, daha kullanışlı hale getirmek için parçaların veya tamamının tasarlanması ve ona göre malzeme seçimi yapılması, rekabet piyasasında ürün talebini arttırmak ve ön plana çıkmak için önemlidir. Örnek vermek gerekirse vida, telefon, makine, araba, mutfak robotu tasarlamakta endüstriyel tasarımdır.

Çevre tasarımı
Başta mimari tasarım, iç mekan tasarımı, şehir bölge planlama, peyzaj planları gibi çok büyük ölçekli ve çok geniş bir alanı kapsayan tasarımdır.
Bir yapının planlarını tasarlamak, dış cephesini tasarlamak, iç dizaynını tasarlamak, bir şehir için yol akslarını ve yerleşim planlarını tasarlamak, park ve bahçeler için planlar yapmak çevre tasarımının birer ürünü ve alt dalıdır.
Grafik tasarımı
Daha çok reklam içerikli tasarımdır. Tanıtım amaçlı broşürler, internet siteleri, internet sitelerinin içerik ve akış tasarımları, kitap kapakları, dergi kapakları gibi materyali ön plana çıkaracak görsel zevk ve heyecan yaratacak çalışmaları kapsar. Grafik tasarımı, daha çok basit algılamayı geliştirmek ve daha iyi ifade etmek, kullanım kolaylığı sağlamak için önemli bir tasarım türüdür. Çok geniş bir alanı ifade eder.

Yazar: Aziz Ünal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.