Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beslenme Kas Gelişimi İçin Neden Önemlidir?

0 508

Kaslara hacim verme süreci düşünüldüğünde, muhtemelen ilk aklan gelen ağırlık kaldırma ve diğer direnç antrenmanlarıdır. Bunlar kas yaparken gerçekten de zaman kazanmanın ve kas geliştirmenin etkili bir yolu olsa da, beslenme de aynı derecede önemlidir, hatta dada da önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mükemmel kaslara sahip olmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu faktör aslında bu kadar basittir. Bu yazıda kas yaparken diyete eklenmesi gereken besinler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kas Yapmada Protein Anahtardır

Beslenme Kas Gelişimi İçin Neden Önemlidir?Proteinin önemi ne kadar anlatılırsa anlatılsın yeterince vurgulanamaz. Vücut bu anahtar madde olmadan tam anlamıyla kas yapamaz. Çok iyi kaslara sahip olan kişiler incelendiğinde aynı zamanda şişman doldukları pek görülmez çünkü yağ ve kas tam olarak birbirine karşı mücadele ettiği söylenemese de hâkimiyeti sağlamak için bir mücadele içindelerdir. Yeterli protein almadan çok fazla beslenenler kişi genellikle kilo alma eğiliminde olurlar ve bu ağırlık çoğunlukla yağ dokusundan oluşmaktadır.
Protein, vücudun hasarlı kasları onarmak için kullandığı bir yapı taşı gibidir. Bu sürecin başlaması için ciddi bir yaralanma gerektirmez ve bu yüzden direnç eğitimi çok faydalı olmaktadır. Ağırlık kaldırma ve direnç bandı çekme gibi egzersizler, kas dokusunda küçük mikro sıvılar oluşturur. Yani vücut, normal şekilde tepki vererek, hasarı onarmak için kaynak taahhüt eder. Küçük hasar onarıldıktan sonra, biraz daha uzun süre devam etme eğilimindedirler.

Kas Nasıl Yapılır?

Amino asitlere konsantre olmak önemlidir. Bunlar doğrudan kas büyüklüğü üzerinde çalışan özel bir protein türüdür. Protein bakımından yüksek ancak amino asit bakımından düşük bir gıda (not: bu tür gıdalar nadirdir) istenen kazancı sağlamayacaktır. Pek çok insan, özellikle hızlı iyileşme söz konusu olduğunda, BCAA’ların (dallı zincirli amino asitler) kullanımından iyi sonuçlar aldığını bildirmiştir. Bu nedenle, bu üç temel proteinden yeterince aldığından emin olmak için bir BCAA takviyesi kullanmak faydalı olabilir.
Kreatin bir başka popüler protein takviyesidir. Pek çok kırmızı et türünde doğal olarak bulunan bu, vücut geliştiricileri tarafından uzun süredir kullanılan üç farklı amino asidin (metiyonin, arginin ve glisin) bir karışımıdır. Tabii ki, tüm amino asitler kaslar için faydalıdır, bu yüzden hangisi kişi için daha uygunsa onu seçmek gerekir.

Kas Yapmada Karbonhidratlar Engeldir

Uzmanlar tarafından kas yapmak isteyen kişilere önerilen diyet karbonhidrat olarak zengin bir diyettir. Karbonhidrat bakımından yetersiz bi diyet kas yapmak isteyen biri için gerçekten de, yeterli olmaz, halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Bunun nedeni karbonhidratların vücudun birincil hızlı enerji kaynağı olmasıdır. Kişi kendini zorlayan bir aktivite yaptığında vücudu bu işi yapmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlaması gerekir ve glikojen depolarına müracaat eder. Bu glikojen hammaddeden üretilir ve karbonhidratlar söz konusu hammaddedir.
Yani, basitçe söylemek gerekirse: Daha fazla karbonhidrat daha fazla glikojene eşittir ve daha fazla glikojen daha fazla enerjiye eşittir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Vücut glikojen kullanırken başka bir şey kullanmaz! Bu nedenle, glikojen yakarken yağ yakılmaz. Vücut önce karbonhidrat kullanma eğilimindedir ve bunlar bittiğinde yağ kullanmaya başlar. Sadece önemli miktarda yağ yaktıktan sonra vücudu bu proteine ulaşmaktadır.
Bu durumu kontrol etmek için, bir egzersizden önce çok miktarda karbonhidrat yenmediğinden emin olmak gerekir. Elbette, daha uzun antrenman yapmaya yardımcı olabilir, ancak vücudun istediği şeyleri yapmasını engelleyecektir. Ek olarak, aşırı karbonhidratlar protein gibi kas olmaktan ziyade yağlanma eğilimindedir.

Kas Yaparken Yağ Alımı Kesilmelidir?

Yağ her zaman düşman değildir. İster inanın ister inanmayın, vücudun çok fazla proteini işlemek için belirli bir miktarda yağa ihtiyacı vardır. Yağın proteinin doğru kullanımı için neden bu kadar önemli olduğuna dair iyi bir örnek için, tavşan açlığı adı verilen bir fenomene göz atalım. Tavşan eti protein bakımından son derece yüksektir. Aslında, dünyadaki en yüksek proteinli etlerden biridir. Bununla birlikte, aynı zamanda en yağsız etlerden biridir. Bu kombinasyon nedeniyle, kelimenin tam anlamıyla bir tavşan eti diyetinde açlıktan ölünebilir bile.
Yağ ayrıca vücudun vitaminleri emmesine yardımcı olur ve beyin sağlığına çeşitli şekillerde katkıda bulunur. Bu ihtiyaçları zayıf kalma arzusuyla dengelemek için trans (veya doymamış) yağlardan kaçınmalı ve sağlıklı doymamış yağların alındığından emin olmak gerekir. Tohum ve kuru yemişleri doymamış yağların büyük bir kaynağı olarak önerilmektedir. Fındık ve tohumlar diğer besin maddelerinde de yüksek olma eğilimindedir, bu da onları sağlıklı ve doyurucu bir atıştırmalık yapmaktadır.Beslenme Kas Gelişimi İçin Neden Önemlidir?
Yukarıda açıklandığı gibi kas yaparken diyet ve beslenme önemli bir rol oynayacaktır. Spor salonuna gidebilmek için haftada sadece birkaç gün zaman ayırabilenler için besin ve diyet alımına dikkat etmek daha da önemli bir hal almaktadır. Önemli noktaları özetlemek gerekirse; çok fazla protein tüketilmeli, karbonhidratlara aşırı yüklenmekten kaçınılmalı (özellikle egzersiz yapmadan önce) ve diyette yağ alımını keserken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Kas yapmak isteyen kişiler bu üç noktaya dikkat edilirse, daha hızlı ve sağlıklı bir sonuç alabilirler.

Kaynakça:
https://www.verywellfit.com/are-you-eating-for-muscle-3121316
https://www.bodybuilding.com/fun/teen-quade3.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku