Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

2 62.808

Yüksek akımlı elektrikli aletinizi çalıştırmak istiyorsanız topraklı priz kullanmanız daha güvenli olacaktır. Güvenlik açısından topraklı prizleri kullanmak daha yararlıdır. Fakat topraklı priz kullanmak için binanızda toprak hattı olması gerekmektedir.

Topraklı prizin montajını yapmak için binanızdan evinize veya iş yerinize gelen kabloları kullanabilirsiniz.

Topraklı Priz Montajı
Binanıza genellikle 4 tane elektrik kablosu girer. Bunlardan 3 faz’dır. Yani elektrik akımı olan kablolar. 1 tanesi ise nört’dür. Yani elektrik olmayan kablolar. Bu 3 faz hattı her kata eşit olarak dağılır. Nötr olan kablo ise, binanın ana elektrik hattında her daire ulaşır.

Topraklama hattı ise; binanın elektrik sistemi döşenirken, bir bakır çubuk veya levha gömülür. Bu bakır çubuk veya levha binanın ana elektrik hattına kadar getirilir ve oradan katlara ulaştırılır. Böylelikle topraklama hattı oluşur.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

Topraklı priz montajı için ise, dairenize gelen 3 adet kabloyu prize bağlamaktan geçer. Bu kabloların biri faz, biri nötr ve biride toprak hattıdır. Toprak hattı genellikle sarı veya sarı-yeşil renktedir. Faz ve nötr hatlar genellikle gri renkte olur.

Topraklı prizi elinize aldığınız zaman yukarıdaki gibi 3 tane vida karşınıza gelecektir. Kırmızılar faz ve nötr kablolar için, ortadaki yeşil ile gösterilen ise topraklama hattı içindir.
– Her zaman ilk işiniz sigortaları kapatmak olmalı. Önce sigortaları kapatıyoruz.
– Yukarıda göstermiş olduğumuz vidaları gevşetiyorsunuz
– Daha sağdan başlayarak önce faz veya nötr kabloyu, vidanın yukarısında yer alan delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– Sonra topraklama hattını yine vidanın yukarısında yer alan delikten geçirerek vidayı sıkıyorsunuz.
– En son soldaki vidanın üstünde yer alan delikten faz veya nötr kabloyu geçirerek vidayı sıkıyorsunuz ve topraklı priziniz hazır hale gleiyor.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?

– Duvara montajı için, öncelikle yukarıda kırmızı ile gösterdiğimiz vidaları gevşetiyorsunuz.
– Daha sonra yanlardan tutarak, duvardan çıkan kablo yuvasına prizi oturup, gevşettiğiniz vidaları tekrar sıkıyorsunuz ve prizi duvara sabitlemiş oluyorsunuz.
– Daha sonra kapağını takmak için metal mandallar alt ve üste gelecek şekilde, prize oturtuyorsunuz.

Topraklı Priz Montajı Nasıl Yapılır?
– Yukarıda kırmızı ile göstermiş olduğumuz vidayı sıkarak, prize sabitliyoruz ve topraklı priziniz kullanmaya hazır hale geliyor.
– Sigortaları açtıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gunsanelectric.com/

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Barış diyor

    Priz montajı ile ilgili yazınız çok aydınlatıcı olmuş teşekkürler.

  2. mehmet diyor

    Teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku