Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güney Afrika Havayolları Nasıldır?

0 133

South African Airways ya da Türkçe olarak ifade edebileceğimiz şekilde Güney Afrika Havayolları, Afrika kıtasının en önemli ülkelerinden Güney Afrika’nın havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir uluslar arası havayolu şirketidir. Güney Afrika’nın dünya ile bağlantısını sağlayan bu havayolu şirketi adını da aynen ülkeden almıştır. Güney Afrika Havayolları, ülkenin en önemli ticari markaları arasında sayılır ve ekonomiye ciddi anlamda katkısı bulunur. Dünyanın birçok ülkesine seferi bulunan Güney Afrika Havayolları, Afrika kıtasının en önde gelen havayolu şirketi olarak kabul edilir. Bölgenin en köklü şirketleri arasında yer alan Güney Afrika Havayolları, resmi kayıtlara göre 1 Şubat 1934 tarihinde kurulmuştur. Bu anlamda 80 yıldan daha fazla bir geçmişe sahip olan Güney Afrika Havayolları, sahip olduğu uçak filosunun büyük bir çoğunluğunu Tambo Uluslar arası Havalimanı’nda tutmaktadır. Başkent Johannesburg’da bulunan bu hava meydanı aynı zamanda ülkenin sahip olduğu en önemli havalimanlarından birisi olarak kabul edilir.

ÜGüney Afrika Havayolları Nasıldır?lkenin ve aynı zamanda da kıtanın en önemli havayolu şirketi olan Güney Afrika Havayolları, dünyaca havayolu ittifakı olan Star Alliance da üye konumundadır. Bu da şirketin ittifaka üye diğer havayolu şirketleri ile ortak uçuş düzenleyebilmesine olanak verir. Bu havayolu şirketleri arasında Lufthansa, ANA ve Türk Hava Yolları gibi sektörün önde gelen şirketleri de bulunur. Şirket sloganı; ” Bringing the world to Africa and taking Africa to the world” olan Güney Afrika Havayolları, bu anlamda ülkeyi dünya ile bağlayan en önemli marka olduğunu vurgulamış olur. Şirket her ne kadar Güney Afrika Havayolları olarak anılsa da bu bir şirketler gurubu olarak da lanse edilebilir. Çünkü düşük maliyetli havayolu taşımacılığı yapan birçok şirket de Güney Afrika Havayolları’nın bünyesinde yer alır ve bu şirkete bağlı olarak çalışır. Bunlar arasında en önemli olanı Mango’dur. Uçak filosunu Kempton Park’ta tutan Güney Afrika Havayolları, filosunda 54 adet ticari yolcu jeti bulundurur. Bu 54 uçak vasıtasıyla 42 destinasyona tarifeli sefer gerçekleştiren Güney Afrika Havayolları, bu anlamda ülkenin en önde gelen istatistiklerine sahip ulusal havayolu olarak kabul edilir.

Afrika kıtasının en önde gelen havayolu şirketi olarak lanse edilen Güney Afrika Havayolları, küresel bir şirket olarak yaklaşık 9 bin kişiye istihdam imkanı sunmaktadır. Bu da havayolu şirketini ülkenin en önemli ekonomik güçlerinden biri haline getirir. Şirket geçtiğimiz yıllara nazaran gelirlerinde ciddi bir artış yaşasa da kar oranı düşmüştür. Ancak şirket zarar etmemekte ve dünyanın kar eden havayolu şirketleri arasında yer alır. Şirket bünyesinde ağırlıklı olarak Airbus uçaklarını bulundurur. Boeing ürünü olan sadece 737 bulunur. Denizaşırı seferlerini Airbus A330 ve A340’larla gerçekleştiren Güney Afrika Havayolları, Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku