Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hibiskus Çiçeğinin Saç Sağlığı Açısından Faydaları

0 1.625

Hibiskus, saç büyümesine yardımcı olan en faydalı bitkilerden biridir ve bu özelliğinden dolayı herkes tarafından tercih edilmektedir. Hibiskus çiçeği, saç dökülmesini durdurmak, yeniden büyümesini teşvik etmek ve erken beyazlamayı önlemek için etkili yöntemlerden biridir. Ayurveda’ya göre Panchmahabhutas, vücudun yapısını enerji biçiminde etkiler. Ayruveda dosha olarak sınıflandırılan üç yaşam enerjisi türü bulunur. Ayrıca her dosha saçın farklı özelliklerini gösterir ve üç doshanın benzersiz oranı sağlıklı saçları yansıtır. Çoğunlukla bir bireyin saçı, en az iki doshanın özelliklerinin bir kombinasyonunu gösterir.

Bazı kişiler üç doshanın tümünün özelliklerini tanıyabilirken nadir olsa da bir kişinin sadece belirli bir dosha saç tipi olabilir. Ayurvedik saç tedavisi teknikleri, saplar, yapraklar ve çiçekler de dâhil olmak üzere bitkilerin iyileştirici özelliklerini kullanır. Hibiskusun karması (eylemleri) pitta shamaka’dır (Pitta dosha’yı pasifleştirir), ayrıca kapha ve vata doshaları dengeler.

Hibiskus Çiçeğinin Saç Sağlığı Açısından FaydalarıBu çiçeğin özellikleri, pitta dosha’nın yüksek seviyelere ulaşması ile saç sorunlarını tedavi edebilir. Ayrıca, bozulmuş kapha ve vata doshaların neden olduğu saç sorunlarını da hafifletebilirken saç köklerini ve dökülmüş bölgelerdeki saç büyümesini yenileyebilir. Hibiskus, C vitamini, flavonoidler, amino asitler, müsilaj lifi, nem içeriği ve antioksidanlar açısından zengindir. Çiçeğinin faydası saçları besleyerek uzamasını teşvik eder, bu sayede daha doğal ve yumuşak bir doku kazandırarak güzelleştirir.

Bu nedenle ebegümecini de saç bakım rutinine eklemek için harika bir bitkidir. Ayrıca saç yapısına uyması için önemli bir bileşen olarak hibiskus çiçeği içeren bitkisel saç bakım ürünlerini denenmelidir. Bununla birlikte parlak renkli ebegümeci çiçekleri, gıda renginin, saç renginin ve ayakkabı cilasının yerini alan zengin bir doğal boya kaynağıdır.

Hibiskus Çiçeğinin Saça Faydaları

Hibiskus yağı saç uzamasını artırmada etkili sonuçlar verirken aynı zamanda uzamasını hızlandırmaya da yardımcı olur. Bu çiçek sağlıklı saç büyümesine yardımcı olan kolajen üretimini artıran C vitamini ile doludur. Bu yüzden saça birçok faydası vardır ve bu faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Saçı beslemeye yardımcı olan, saç kökünü güçlendiren, saçları parlak ve pürüzsüz tutan yüksek miktarda amino asit içerir.
  • Hareketsiz foliküllerden ve kel yamalardan saçların yeniden uzamasına yardımcı olur. Bu, saçın kalınlaşmasını ve hacim kazandırmasını sağlar.
  • Aynı zamanda kuru saç, elektriklenmeyi ve saç dökülmesini önleyen bir saç kremi görevi görür.
  • Kepek ve kaşıntı gibi kafa derisi sorunlarının tedavisinde faydalıdır. Yaprakları saçın güçlü, beslenmiş ve nemli kalmasını sağlayarak uçların kırılmasını önler.

Bu faydalara daha derinlemesine bakılacak olursa;

Hibiskus çiçekleri ve yaprakları canlandırıcı içerikler bakımından zengindir, ayrıca flavonoidler ve amino asitler bakımından zengindir. Flavonoidler, saç köklerine kan dolaşımını artırır, uyuyan folikülleri saç köklerine dönüştürerek yeni saç büyümesini teşvik eder. Amino asitler ise, saç köklerinin hücrelerinde keratin üretimini tetikleyerek sağlıklı saç büyümesini teşvik eder.

Saç derisini dış hasarlardan korur

Hibiskus bitkileri, kafa derisini dış etkenlerden koruyan esnek özelliklerle doludur. Saç derisi üzerindeki etkisi, saçı UVB ışınlarından korumak için güneş koruyucu görevi görür. Aynı zamanda saç derisinin pH’ını dengelemeye, yağlılıkla savaşmaya, kepek oluşumuna ve saç köklerini harekete geçirmeye yardımcı olur.

Saçın erken beyazlaşmasını geciktirir

Yüksek pitta dosha, saçın erken grileşmesine neden olabilir. Hibiskus, gri saça kızıl bir renk katan ve doğal saç rengine daha koyu bir parlaklık veren doğal pigmentler, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir.

Kepeği önler

Fazla miktardaki kapha yağlı kepek oluşumuna ve fazla miktardaki vata, kuru kepek pullarına neden olabilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan hibiskus, saç derisinde kepeğe neden olan maya oluşumunu engeller, saç köklerindeki kepek parçacıklarını temizler ve tekrar oluşmasını önler.

Saçı derinlemesine besler

Yükseltilmiş vata dosha, saçın kırılmış uçlarla kuru ve kıvırcık olmasını sağlar. Hibiskus, saç tellerindeki nemi hapseden ve saç tellerindeki esnekliği geri kazandıran ultra yumuşatıcı görevi görür. Bu lif kırılmayı önleyerek saçın ipeksi ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Sebasöz bezleri düzenler

Yağ bezleri, saçı yağlamak için sebum adı verilen yağlı bir madde üretir. Yüksek kapha dosha, aşırı yağ salgılanmasını tetikleyerek saçı yağlı ve yapışkan hale getirir. Hibiskus, saçın doğal nemlenmesini sağlamak için bu bezlerin aktivitesini dengeler.

Hibiskus Kullanımı

Hibiskus çiçeğinin saç için kullanım yöntemleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Saçın uzaması için hibiskus yağı

Hibiskus Çiçeğinin Saç Sağlığı Açısından FaydalarıHibiskus yağı saç derisine derinlemesine nüfuz ederek saçın beslenmesini sağlar ve büyümesine yardımcı olur. Ayrıca saç köklerine yağla masaj yapıldığında kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte Hindistan cevizi yağı ile birlikte hibiskus uygulamak, saçları uzatmanın en kolay yoludur. Hindistan cevizi yağı vata dosha’yı yatıştırır, protein kaybını azaltarak saç uzamasını destekler ve saçı nemlendirir.

Hibiskus yağı tarifi: Saçın uzunluğuna bağlı olarak bir demet hibiskus yaprakları ezilerek pürüzsüz bir macun haline getirilir ve ayrıca hibiskus tozu da kullanılabilir. Yeterli miktarda hindistancevizi yağı bir tencerede ısıtılır ve içine hibiskus ezmesi eklenir. Daha sonra toz parçacıkları tencerenin dibine çökene kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatılarak soğuyana kadar bir kenarda bekletilir. Bu karışım saça düzenli olarak veya haftada en az üç kez uygulamak için bir kapta saklanmalıdır.

Saçtaki Kimyasal Önlemek için Hibiskus Şampuanı

Saçtaki kimyasal birikimler saç köklerinde ısı biriktirerek hasara ve saç dökülmesine neden olur. Hibiskus, pitta dosha’yı yatıştırır, kafa derisini rahatlatır ve başı serinletir. Saçtaki doğal nemi uzaklaştırmadan kirleticiler ve kimyasal kalıntıların oluşturduğu birikimi giderir.

Hibiskus şampuanı tarifi: Hibiskus yaprakları bir kap suda kaynatılır ve soğuduktan sonra üzerine 1-2 yemek kaşığı un eklenir ve bu karışım normalde kullanılan şampuan yerine kullanılarak saç iyicene yıkanır.

Saça Hacim Kazandırmak için Hibiskus ve Amla Saç Maskesi

Hibiskus ve amla saç maskesi, saç köklerinin daha güçlü ve saç derisinin sağlıklı olmasını sağlayarak kalın ve sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olur. Ayrıca saçı besleyerek pürüzsüz ve kolay şekillendirilebilir hale getirir. Amla saç köklerini kalınlaştıran, daha kalın ve daha güçlü saçları destekleyen C vitamini, mineraller ve besinler açısından zengindir. Saça hacim kazandırmak için amla ve hibiskus birleşiminden bir tonik yapılabilir.

Hibiskus ve amla saç maskesi tarifi: Bir demet hibiskus yaprağı pürüzsüz bir macun haline getirilir ve içine 1-2 yemek kaşığı amla tozu eklenir. Ayrıca saça uygulamak için suyla rahat bir kıvamda karıştırılmalıdır. Bu saç maskesi 40 dakika bekletilmelidir ve daha sonra ılık suyla durulanmalıdır. Bununla birlikte saçı bitkisel bir şampuanla yıkanmalıdır çünkü paketin etkisini korur ve kalıntıları temizler. Bu saç maskesi haftada 1-3 kez uygulanabilir.

Saç Bakımı İçin Hibiskus ve Aloe Vera Saç Maskesi

Aloe vera pitta’yı yatıştırır, böylelikle vata ve kapha’yı dengeler. Ayrıca saçı nemlendirir ve yoğun bir onarıcı saç kremi görevi görür. Aloe verayı hibiskus çiçeğine eklemek saça pürüzsüz ve ışıltılı bir doku kazandırabilir.

Hibiskus ve aloe vera saç maskesi tarifi: A.Bir demet Hibiskus yaprağı pürüzsüz macun hale gelene kadar ezilir ve içine taze aloe vera jelini sıkılarak karıştırılır. Bu maske saçın kökünden ucuna kadar eşit şekilde yayılarak yaklaşık 45 dakika bekletilir. Daha sonra saçı bitkisel bir şampuanla yıkamadan önce ılık suyla durulanmalıdır.

Kepeği Önlemek İçin Hibiskus ve Çemen Otu Saç Maskesi

Çemen otu kepek tedavisinde çok etkilidir ve Hibiskus ile karıştırıldığında saç derisini sağlıklı hale getirebilir. Çemen otu, kapha ve vata’yı pasifleştirir, kepeği tedavi edebilir ve ayrıca saç köklerini güçlendirebilir. Kepeği iyileştirmek ve daha sağlıklı saçları büyütmek için mükemmel bir karışım olarak Hibiskus ve çemen otunu birleştirilebilir.

Hibiskus ve çemen otu saç maskesi tarifi: 1-2 yemek kaşığı çemen tohumunu bütün gün veya gece boyunca suda bekletilmelidir. Islatılmış tohumlar bir demet hibiskus yaprağı ve çiçeği ile birlikte öğütülür. Bu karışım Hindistan cevizi sütü veya inek sütü ve aloe vera jeli kullanarak macun haline getirilmelidir. Daha sonra bu macun kafa derisine nazikçe masaj yaparak sürülür ve bir saat bekletilir. Ayrıca bu karışım haftada bir kez uygulanmalıdır.

Daha Parlak Saçlar için Hibiskus ve Kına Saç Maskesi

Kına yaprakları, saça turuncu-kırmızı pigment veren boya molekülü içerir. Hibiskus çiçeğine eklemek saçın beyazlama sürecini geciktirebilir ve parlaklığını artırabilir.

Hibiskus Çiçeğinin Saç Sağlığı Açısından Faydaları

Hibiskus ve kına saç maskesi tarifi: Bir demet hibiskus yaprağı ve kına yaprakları macun haline getirilir. Bu bitkisel macunun içine için yarım veya tam limon suyu sıkılır, ayrıca limon, vata dosha’yı yatıştırır. Daha sonra macun saç tellerine kökten uca kadar uygulanarak bir saat bekletilir ve bu uygulama ayda 1-3 kez yapılmalıdır.

Kepeği Önlemek için Hibiskus ve Mehendi Saç Maskesi

Bu saç maskesi saç kremi görevi görür, kafa derisinin pH’ını korur, kepeği önler ve saçı nemlendirir.

Hibiskus ve mehendi saç maskesi tarifi: Mehendi yaprakları, hibiskus çiçekleri ve yapraklarından bir macun elde edilir ve içine yarım limonun suyu sıkılır. Bu macunu uygun şekilde saç derisine ve saça uygulanır. Ayrıca 60 dakika bekletilerek bitkisel bir şampuanla yıkanır. Bu karışım iki haftada bir uygulanmalıdır.

Çoğu kadın, saçların beyazlamasını geciktirmek ve doğal saç rengini daha uzun süre korumak için kına tozu kullanır. Saç zaten griyse, sık sık kına kullanımı saçı kırmızımsı kahverengi bir renge dönüştürür. Ayrıca Hibiskus, çocuklarda melanin üretimini tetikleyebilir, saçların daha koyu ve kalın görünmesini sağlayabilir. Yetişkinlerde ise, hibiskus çiçeğinin yaşlanmayı geciktirici özellikleri saçın grileşmesini geciktirebilir ve doğal saç gölgesine daha koyu bir parlaklık verebilir. Bununla birlikte saç zaten gri ise, saçta 2-3 ay kalan koyu kırmızı bir renk verir.

Hibiskus’un Yan Etkileri

Hibiskusun kafa derisine ve saça topikal olarak uygulanmasının bir yan etkisi kaydı yoktur. Bu çiçeğin çay olarak alımı, sağlık için harika faydaları ve bağışıklık sistemini iyileşmesiyle bilinir. Hipertansiyonu ve tansiyonu düşürür, ayrıca kadınlarda adet döngüsünü düzenler. Bununla birlikte, kan basıncı düşük (hipotansiyon) olduğunda veya hamilelikte hibiskus’tan kaçınılmalıdır

Hem hibiskus çiçekleri hem de yaprakları saç için faydalıdır. Saç köklerinin kökünü güçlendirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilirler. Kirlilik, sert kimyasallar ve stres saça zarar verebilirken, saç bakımı rutinine önemli bir bileşen olarak hibiskus eklemek saçın sağlıklı büyümesine katkıda bulunabilir. Evde taze hibiskus çiçekleri ve yaprakları kullanarak bir macun veya özüt yapmak için kolayca saç ilaçları oluşturabilir ve bunları diğer faydalı doğal malzemelerle karıştırabilir.

Kaynak:
tuyabeauty.com/blogs/news/10-benefits-of-hibiskus-for-hair-growth
getatoz.com/content/amazing-ways-to-use-hibiskus-for-your-hair-and-it-s-benefits/2279

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.