Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tularemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 760

Sık rastlanan hastalıklardan biri de tularemi hastalığıdır. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı tehlikeli riskler nedeniyle erken müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir. Tavşan, sincap ve fare gibi küçük kemirgen hayvanlardan doğrudan bireye bulaşabilen tularemi hastalığının ana etkeni ise ”francisella tularensis” adını alan bir mikrop türüdür. Diğer birçok ölümcül hastalıklara nazaran genellikle etkisini 3 gün gibi kısa bir sürede gösterebilen tularemi hastalığı özellikle Afrika ve Brezilya gibi küçük kemirgen hayvanların yoğun olarak bulunduğu ülkelerde çok daha sık görülmektedir.

8334_17Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler sonucunda kendini gösteren tularemi hastalığı hemen her yaş bireylerde görülebilmesine karşın daha çok çocuklarda görülebilmektedir. Hastalığa neden olan mikrobun vücuda girmesinden bir müddet sonrasında ortaya çıkabilen tularemi hastalığı hakkında dünyanın çeşitli ülkelerinde halka açık alanlarda çeşitli seminerler düzenlenmekte ve bu sayede tularemi hastalığı hakkında toplumlar detaylı olarak bilgilendirilmektedir. Uzmanların da birçok olumsuz yönüyle dikkat çektiği tularemi hastalığı dünya toplumlarında sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen ülkemizde en az görülen hastalıklardandır.

Tedavi edilmediği takdirde bireyin başta genel sağlığını olmak üzere birçok önemli işlevlerini olumsuz etkileyen tualremi hastalığı yine tedavi edilmediği takdirde beraberinde çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bununla birlikte etkisini uzun süreler devam ettirmesi durumunda ise bireyin sosyal ve iş yaşantısını da ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Doktorların önemli ve tehlikeli bir hastalık türü olarak nitelendirdiği tularemi hastalığında da diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğinin önemi büyüktür.

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığı hakkında da birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların sonucuna göre turaremi hastalığına maruz kalmış birçok birey hastalığın belirtilerini görmüş olmasına rağmen yeteri kadar önemsemediği gözlemlenmiştir. Bunun sonucunda ise birçoğu genel sağlığını ciddi oranlarda riske atmıştır. Bu nedenlerden dolayı uzmanlar tularemi hastalığının önemsenmesi gerektiğinin altını önemle çizmekte ve tularemi hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda ise bireylerin hemen ilgili doktora başvurması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Tularemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığında da birçok belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

Yüksek ateş: Tularemi hastalığının en belirgin belirtilerinden biri yüksek ateş belirtisidir. Hastalığa neden olan mikrobun vücuda girmesinin bir müddet sonrasında meydana gelen yüksek ateş belirtisi etkisini çoğu kez uzun müddetler boyunca sürdürebilmektedir.

Baş ağrısı: Mikrobun vücuda girmesinden bir müddet sonrasında başlayan baş ağrısı durumu özellikle tularemi hastalığının ilerleme safhasına bağlı olarak şiddetini arttırabilmektedir. Diğer birçok hastalıkların önemli belirtilerinden olan baş ağrısı tularemi hastalığının da önemli belirtilerindendir.

Mide bulantısı: Tularemi hastalığının önemli belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Özellikle hastalığa yol açan mikrobun etkisini göstermesiyle birlikte ortaya çıkan mide bulantısı belirtisi genellikle kısa süreli etkili olabilmekte ve bununla birlikte sık tekrar etme özelliğine de sahip olabilmektedir.

İshal: Diğer birçok hastalıkların önemli belirtilerinden olan ishal aynı zamanda tularemi hastalığının da önemli belirtilerindendir. Özellikle hastalığın ilk evresinde kendini gösteren ishal belirtisi etkisini çoğu zaman uzun müddetler boyunca koruyabilmektedir.

Tularemi Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere tularemi hastalığı herkeste görülebilmektedir. Fakat bazı özellikleri bakımından şu bireylerde çok daha sık görülebilmektedir.

– Evinde tavşan, sincap gibi küçük kemirgen hayvanları besleyen bireylerde
– Kemirgenlerin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda uzun süreler kalan bireylerde
– Hayvanat bahçelerinde çalışan bireylerde
– Küçük kemirgen hayvanlarla sık yakın temasta bulunan bireylerde tularemi hastalığı sık görülebilmektedir.

Tularemi Hastalığı Vücudun Hangi Bölgesinde Meydana Gelmektedir?

Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığının da bireylerin vücudunda çeşitli bölgelere yerleşme özelliği bulunmaktadır. Tularemi hastalığı genel olarak deri kısmında ve akciğerlerde kendini göstermekte ve ayrıca sindirim sistemine de yerleşmekte ve özellikle tedavi edilmediği takdirde etkisini yaklaşık olarak 28 gün sürdürebilmektedir. Özellikle akciğer ve solunum yollarına yerleşmesi durumunda beraberinde tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir.

Tularemi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

8334_18Diğer birçok hastalıklarda olduğu gibi tularemi hastalığının da tedavisi mümkün olmaktadır. Tularemi hastalığının tedavisinde genellikle çeşitli antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar verebilen antibiyotik ilaçlar sayesinde tularemi hastalığı kısa sürede etkisini kaybetmektedir. Tedavide uygulanan bir başka yöntem ise ”Atenüe” adı verilen bir aşıdır.

Genellikle ileri safhalara ulaşan tularemi vakalarında uygulanan aşı yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Genellikle birkaç günlük bir tedavi süreci bulunan tularemi hastalığına maruz kalmış bireyler ilgili doktorun uygun bulması durumunda hastanede de bir müddetliğine yakın gözetim altına alınabilmektedir. Başarılı bir tedavi sürecinden sonra hastanede veya evinde bir müddet dinlendirilen birey hastalığın etkilerinden tamamen kurtulmasının ardından günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku