Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türklerin Savaş Taktikleri

0 902

Türklerin Savaş TaktikleriTürkler zorlu doğa koşullarında yaşamaktaydı. Bu yüzden bu doğa koşulları Türk insanını güçlü yapmıştı. Türkler tarih boyunca bir çok savaş yapmıştır. Bu savaşların birçoğunda uyguladığı taktikler sayesinde düşmanlarını bozguna uğratmıştır. Uyguladıkları bu taktiklerden bazılarına “Kurt Kapanı” veya “Turan Taktiği” denilmektedir.

Kurt Kapanı ya da Turan Taktiğinin nereden geldiğini inceleyecek olursak;
Bilindiği gibi kış aylarında özellikle dağlarda yaşayan hayvanlar yiyecek sıkıntısı çekmektedir. Dolayısıyla uzun bir süre aç kalmaktadırlar. Kurtlarda aç kalan hayvanlardan biridir.Ancak kurtların çok kurnaz bir taktiği vardı. Kurt sürüsü kendi aralarında 2 gruba ayrılmaktaydı. İlk grup kendini biraz riske atan fedai gruptu.İkinci grup ise pusuda bekleyen gruptu.1. grup az bir sayıyla köpeklerin yerleşim yerlerine saldırır ve köpekleri kışkırtırdı. Az bir süre dalaştıktan sonra yeniliyor gibi yapıp kaçmaya başlardı. Fedai kurt grubunun kaçtığını gören köpekler hemen arkasından saldırırdı. Ancak yerleşim yerlerinin dışında onları büyük bir sürpriz beklemekteydi.Hilal şeklinde dizilmiş olan pusuda bekleyen ve sayıları çok olan 2. grup köpekler hilalin içine tamamen girince pusu grubu hilalin uçlarını kapatur ve çember içindeki köpeklere saldırır. Ve köpekleri parçalayarak karınlarını doyururlar. Bu taktiğe eski türkler Kurt kapanı, Turan Taktiği, Kıskaç Muhaberesi, ya da Hilal Taktitği demektedir

Türklerin Savaş TaktikleriKurt oyununun savaşlarda uygulanabilmesi için ordunun hızlı manevraya ve yetenekli okçulara sahip olması gerekmektedir. Roma İmparatoru Sezar bunu denemiş ama ordusuna başarıyla uygulatamamıştır. Türkler yaptığı çoğu savaşta düşmandan az sayıda olmuştur. Savaşı kazandıran yaptıkları taktikler olmuştur.

Türklerin Turan (Kurt Kapanı ) Taktiği Uyguladığı Bazı Savaşlar:
1-Malazgirt Meydan Savaşı
2-Mohaç Meydan Savaşı
3-Kurtuluş Savaşının Bazı cephelerinde

Sakarya Savaşındaki Taktik
Mustafa Kemal ‘in uyguladığı bir taktiktir. Savunma taktiği olarak dünya literatüründe yerini almıştır. Atatürk ” Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır” sözleriyle başlayan bu taktikte yanındaki birliğin çekildiğini görsen bile ona tabi olmayıp bulunulan yerde mevzi sonuna kadar savunulmaktadır.

SAD PLÂNI
Sad harfinin kuyruk kısmına süvariler, güneyine ilk ordu, doğusuna 2. Ordu yerleştirilerek, düşmana sarılınır. Savaş saldırı ve sarma harekatından ibaret olup Büyük Taarruzda başarıyla uygulanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.