Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

1 474

Her öğrenci, eğitimini çok iyi okullarda almak ister. Aynı şekilde üniversiteler de her yıl olanaklarını ve kalitesini arttırıp daha iyi olmak isterler. Ama tabii ki uluslararası ölçütler baz alındığında bazı üniversiteler diğerlerinden daha iyi olabilir. Bu durum dikkate alınarak dünyanın en iyi üniversiteleri sıralanır. Ülkemizden de birkaç üniversitenin girdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinin başındaki ilk 10 üniversite Dünyanın En İyi 10 Üniversitesişüphesiz herkesin ilgisini çekmektedir. İşte karşınızda dünyanın en iyi 10 üniversitesi.

10.UCL (University College London)

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralanınca akla ilk gelen ülkelerden biri İngiltere oluyor şüphesiz. UCL yani University College London ise İngiltere’nin en prestijli kurumlarından. 1826 yılında kurulan bu üniversite hem ünlü İngilizlerin hem de dünyanın çeşitli ülkelerindeki ünlü insanların mezun olduğu üniversite olarak dikkat çekmektedir. Neredeyse her yıl yapılan listede kendine ilk 10’da yer bulan bu üniversite mezunları arasında Romanya’dan İsrail’e ve hatta Japonya’ya kadar birçok farklı ülkenin başkanları yer almaktadır. Hem bürokrasiye hem de bilime hizmet edecek çok fazla insanı mezun ettiği şüphesiz olan bu okul daha çok dünyaya yön verecek insanlar yetiştirecektir.

9.Chicago Üniversitesi

Son zamanlarda hızlı bir yükseliş gösteren Chicago Üniversitesi adından da anlaşılacağı üzere dünyanın en iyi üniversiteleri listesine dahil olan bir Amerikan üniversitesi. 1890 yılında kurulan bu üniversitenin kuruluşuyla ilgili bir diğer önemli bilgi ise en büyük bağışçısının dünyanın en çok tanınan insanlarından biri olan John D. Rockefeller olmasıdır. Bu bağışla son derece tartışmalı hale gelen okul bütçesi şuan dünyanın pek çok ülkesinden daha fazladır. Buna ek olarak üniversite yakın geçmişe kadar genellikle ilk 50’de yer alırken son zamanlarda bilimsel faaliyetlerde olan artışı sayesinde bu sene 9. sıraya kadar çıkmış bulunmaktadır. Farklı mimarisiyle dikkat çeken Chicago Üniversitesi dünyaca ünlü bilim insanları ve ekonomistlerin çok tercih ettiği okullardan biri olmuştur.

8.Imperial College London

Tahmin edebileceğiniz üzere Londra dünyanın eğitim üslerinden biridir. Listemize şu ana kadar iki üniversiteyle girmeyi başaran İngiltere’nin en büyük şehri Londra farklı alanlardaki öğrencilerin eğitim almaları için muhteşem bir seçenektir. Kuruluşuna 1823 yılında eski tip okul şeklinde Dünyanın En İyi 10 Üniversitesibaşlasa da günümüzdeki anlamıyla kuruluş 1907 yılında kraliyet tarafından gerçekleştirilmiştir. Mühendislikten ekonomiye ve hatta tıbba kadar pek çok değişik alanlarda eğitimi ve araştırmaları olan bu üniversite duruş açısından genellikle üst sınıf bir üniversite olduğunu ortaya koymaktadır. Dünyaca ünlü binlerce insan yetiştiren bu üniversitenin mezunları arasında en çok bilineni, şüphesiz penisilinin mucidi olan Alexander Fleming’tir.,

7.ETH Zurich (İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü)

Üniversite eğitimi konusunda efsane olan ülkelerden biri de şüphesiz İsviçre’dir. ETH Zürih olarak bilinen bu enstitü özellikle fen bilimleri alanında yaptığı çalışmalarla dünyanın bilim alemine yön verebilme başarısına sahiptir. İsviçre’nin Nobel ödüllerinin de merkezi olmasının etkisiyle üniversite eğitimi ve araştırmaları üzerindeki başarısı su götürmez bir gerçektir. Bu kadar kaliteli kurumda olması sadece son teknoloji binaları ve laboratuvar olanaklarına bağlı değildir. ETH Zürih dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda başarılı akademisyeni ülkesine çekebilecek cazibeye sahiptir. Uluslararası akademisyenler de bu kurumu her sene dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi içinde tutmayı başarmaktadır. 1855 yılında kurulan bu enstitü bünyesinde toplam 21 Nobel ödüllü araştırmacıyı bulundurarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Röntgen ışınlarının mucidi olan Wilhelm Conrad Röntgen de bu enstitüden mezunken dünyanın en iyi fizikçisi kabul edilen Albert Einstein da bu okulda hem öğrenci hem de akademisyen olmuştur.

6.Cambridge Üniversitesi

Listemizde İngiltere’den olan bir başka üniversite de Cambridge Dünyanın En İyi 10 ÜniversitesiÜniversitesi’dir. Ülkemizde de ünü son derece fazla olan bu okul hem tarihi hem de kalitesiyle dünyadaki çoğu kurumun örnek aldığı bir üniversite olmayı başarmıştır. Bu başarı ve ünü disiplinli bir şekilde yönetmeyi başaran Cambridge Üniversitesi uzun zamandır dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin en üst seviyelerinde tutunmayı başarmıştır. Üniversite kuruluşunu 1209 olarak bildirmiş ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. İlk başlarda daha çok edebiyat ve sosyal bilimler alanında uzmanlaşırken günümüzde fen bilimleri alanında da dünyanın en büyük otoritelerinden biri haline gelmiştir. Bu kadar eski bir üniversite olması üniversite binalarının çoğunun Harry Potter filminde gördüğümüz Hogwards Büyücülük Okulu’nun bir parçasıymış gibi durmasına yol açabilir. Binalarının tarihi ve estetik güzelliği ile de ayrı bir ünü olan Cambridge Üniversitesi tarih boyunca ve günümüzde binlerce önemli insana kendini geliştirme imkanı sunmuştur. Edebiyattan tarihe oradan da fen bilimlerine kadar birçok farklı alanda dünyada büyük otoriteler sağlayan kişilerin eğitim aldığı kurum olmuştur Cambridge Üniversitesi. Dünyaca ünlü fizikçi Sir Isaac Newton da yolu Cambridge Üniversitesi’nden geçenler arasındadır. Evrim konusunda yaptığı çıkarımlarla büyük tartışmalar yaşatan Charles Darwin de yolu Cambridge Üniversitesi’nden geçenlerdendir. Tüm bunların yanında günümüzün en popüler fizikçisi olan ve yakın zamanda vefat eden Stephen Hawking de uzun yıllar Cambridge Üniversitesi’nin bir ferdi olmuştur.

5.Oxford Üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin olmazsa olmazı tabii ki de Oxford Üniversitesi’dir. Birleşik Krallık çerçevesinde bence birbirleri ile en çok yarışan iki kurumdur Cambridge ve Oxford Üniversiteleri. Farklı alanlarda yenişmeler olsa da nihai galip olmayacak gibi. Ama dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu sefer Oxford Üniversitesi daha yukarıda yer almayı başarmıştır. Listedeki en iyi İngiliz Üniversitesi olmayı başaran Oxford Üniversitesi’nin son derece önemli başarıları vardır tarih boyunca. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen bu üniversitede 1096 yılında eğitim olduğunu gösteren belgeler mevcuttur. Bu belgeler de ne Dünyanın En İyi 10 Üniversitesikadar eski bir kurum olduğu hakkında bir yargıya varmamızı sağlıyor. Hatta 1209 yılında bazı akademisyenlerin Oxford halkı ile anlaşamayıp ülkenin başka bölgesine gidip Cambridge Üniversitesi’ni kurdukları söylenmektedir. Böylelikle bu anlaşmazlığın çok güzel bir olayın gerçekleşmesine imkan tanıdığını söyleyebiliriz. Birleşik Krallık başkanlarının tam 27 tanesi Oxford Üniversitesi mezunuyken başka başka alanlardan binlerce önemli mezunu vardır. Amerika eski başkanı Bill Clinton bile bir dönem bu üniversitenin üyesi olmuştur.

4.California Institute of Technology (Caltech)–Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde bulunan en küçük üniversitelerden biri olma özelliği taşıyan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, mühendislik alanında dünyanın en iyi birkaç okulundan biri olarak kabul görmektedir. Özellikle NASA ile yaptığı uzay çalışmaları bu enstitünün son derece donanımlı hocaları bünyesinde bulundurmasının önünü açmaktadır. 1891 yılında kurulan bu üniversitenin en başarılı olduğu alanlardan biri de patent üretimidir. Enstitü genel olarak ürün çıkarmaya yönelik çalışmalar yaptığından dünya piyasasındaki pek çok yüksek teknolojili ürünlerin tasarımında bir mezununa rastlamak mümkündür.

3.Harvard Üniversitesi

1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi şüphesiz ki dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 3’te yer alabilecek kapasiteye sahip. Son derece büyük bir üniversite olmasının yanında neredeyse her konuda uzmanlaşmış fakülteleri bulunmaktadır. Bir öğrencinin mühendislik tercihi Dünyanın En İyi 10 Üniversitesiiçin seçebileceği en iyi üniversitelerin başında bulunurken edebiyat ya da tıp alanında tercih yapmak isteyen diğer öğrenciler için de Harvard Üniversitesi biçilmiş kaftandır. Harvard mezunlarıyla ilgili yapılan çalışmada 8 ABD başkanı, 30 dan fazla dünya ülkelerinin başkanı ve 60 tan fazla milyarderin Harvard mezunu olduğu ortaya konmuştur. John F. Kennedy ya da Obama gibi ünlü Amerikan başkanlarının yanı sıra Pakistan Başbakanı Benazir Butto ve Liberya Devlet Başkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Ellen Johnson Sirleaf gibi dünyanın farklı bölgelerinden liderler de zamanında Harvard Üniversitesi’nin öğrencileri olmuşlardı. Günümüzde dünyanın en ünlü girişimcilerinden olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de zamanında Harvard Üniversitesi öğrencisi olmuş ama 2. Sınıfta okulu terk etmiştir.

2.Stanford Üniversitesi

Farklı alanlardaki akademik başarılarıyla ün kazanan bir diğer kaliteli okul da Stanford Üniversitesi’dir. 1885 yılında kurulan bu üniversitenin kuruluş hikayesi de son derece farklıdır. Leland ve Jane Stanford çifti 15 yaşında bir hastalıktan kaybettikleri oğullarının anısına Harvard Üniversitesi bünyesinde bir bina yaptırmak isterler. İddiaya göre o zamanki Harvard Üniversitesi yetkilileri onları dışlar ve hoş olmayan bir tutum sergilerler. Ondan sonra da aile yaptığı araştırmalar sonucunda servetlerinin üniversiteye bir bina yaptırmaktan daha fazlasına yani yeni bir üniversite yaptırmaya yeteceğini fark eder ve bu sayede Stanford Üniversitesi’ni kurmaya karar verir. Günümüzde ise son derece yoğun eğitim ve araştırmaların yer aldığı Stanford Üniversitesi özellikle tıp alanında dünya bilim camiasına yön veren bir noktada bulunmaktadır. 17 Nobel ödüllü akademisyen de Stanford Üniversitesi üyesi olmaları dolayısıyla son derece önemli bir noktada olduğu söylenebilir üniversitenin.

1.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Dünyanın en iyi mühendislik okullarının başında gelen MIT yayın kaliteleri ve akademisyenlerin kalitesi baz alındığında dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde zirveye ulaşmayı başarıyor. Kaliteli mühendislerin yetiştirilme Dünyanın En İyi 10 Üniversitesimerkezi gibi olan MIT dünyanın farklı yerlerinde çalışan uluslararası bilim insanları ve mühendisleriyle ün kazanmış bir kuruluştur. Listedeki çoğu üniversite gibi MIT de Amerika’da bulunur. 1861 yılında kurulan MIT o zamanlarda kiralık bir binada eğitime başlamasına karşın şuan dünyanın en iyi cihazlarıyla donanmış sayısız laboratuvarı bünyesinde bulundurur. Mezunları arasında dünyaya yön vermiş insanları barındıran MIT’nin en meşhur mezunları arasında eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve General Motors CEO’su Alfred P. Sloan sayılabilir.

Kaynakça:
ahttps://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/world-university-rankings/top-universities-world-2019

Yazar: Efe Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. osymli diyor

    Bu sıralamada Türkiye’den bir üniversiteyi de görmek isterdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku