Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Olympique de Marseille Nasıl Bir Kulüptür?

0 421

logoOlympique de Marseille, 1899 yılında, adını aldığı şehir olan Marsilya’da kurulmuştur. Fransa‘nın en iyi 3 kulübünden biri olarak kabul edilen Marseille, maçlarını 67.000 koltuk kapasiteli, Stade Velodrome’da oynamaktadır. Kulübün sahibi, Margarita Louis-Dreyfus’dur. Marseille’nın başkanlığını Vincent Labrune yaparken, teknik adamlık görevini ise Marcelo Bielse üstlenmiştir. 115 yıl önce kurulmuş olan Olympique de Marseille, Fransa’nın ulusal organizasyonlarında oldukça başarılı işler çıkarmış ve aynı zamanda da Fransa’nın Avrupa arenasında en iyi temsilcisi olarak da kayıtlara geçmiştir. Geçtiğimiz sezonu ilk 5’te tamamlamayı başaran Marseille, önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi’nde Fransa’yı temsil edecektir. Fransa’nın en köklü ekiplerinden biri olan Marseille, kurulduğu tarihten günümüzde dek Fransa’nın 1. Ligi’nde ağırlıklı olarak yer almış ve toplamda 10 kez Ligue 1 şampiyonluğu elde etmiştir.

Elde edilen 10 lig zaferinin yanı sıra, Marseille, 10 kez de Fransa Kupası olan Coupe de France kazanma başarısı göstermiştir. Marseille, elde ettiği 20 ulusal kupa ile Fransa’nın gelmiş geçmiş en başarılı takımı olarak kabul edilirken bunun yanı sıra kulüp, Avrupa kupalarında da Fransa’nın en başarılı kulübü olmayı başarmıştır. Marseille, uzun yıllar mücadele ettiği Avrupa kupalarında 1993 yılına kadar yarıfinaller görse de kupayı kazanma başarısı gösteren bir performans sergileyememiştir. Ancak 1993’te UEFA Şampiyonlar Ligi’nin değişen statüsü sonrasında ilk kazananı Olympique Marseille olmuştur. Marseille, kazandığı UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ile sadece kendisi adına büyük bir zafer elde etmemiş aynı zamanda da Fransa adını UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk takım olmayı da başarmıştır.

Olympique de MarseilleAncak 1993’de gelen rüya gibi bir sezonun ardından 1994’te tam tersine kabus yaşayan Marseille, şike skandalı nedeniyle küme düşürülmüş ve kazandığı Ligue 1 şampiyonluğu elinden alınmıştır. 1994’teki skandal sonrası ciddi bir düşüş içine giren Marseille, 2010 yılına kadar bir daha şampiyonluk yüzü görmemiştir. Buna rağmen kulüp 2004 yılında UEFA Kupası’nda mücadele etmiş ve finale kadar yükselse de finalde Valencia’ya 2-0 yenilmekten kurtulamamıştır. Ancak 2010’da bir sıçrama yakalayan Olympique de Marseille, 2011’de Paris Saint-Germain’in el değiştirmesi ve finansal olarak aşırı güçlenmesi sonucu şampiyonluk mücadelesi veremez hale gelmiş ve en iyi ihtimalle ikincilik için mücadele eden bir kulübe bürünmüştür. Ancak buna rağmen Marseille’nın marka değeri 150 milyon avro civarında kabul edilmiş ve buda onu Avrupa’nın en değerli 40 takımı arasına sokmuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.