Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Unutkanlık Hastalığının Nedeni Nedir?

0 344

Unutkanlık Hastalığının Nedeni Nedir?Son zamanlarda sık sık unutkanlık ile karşılaşıyor ve bu sizi rahatsız eder bir hal aldı ise yapılacak olanlar arasında kendinizi ilk öncelik olarak rahatlatarak gevşek bırakmanız gelmektedir. Yaşadığınız unutkanlığınızdan dolayı endişe etmeden önce tüm yaşadığınız gerginlikleri ve unutmak istedikleriniz unutarak hatırlamak istediklerinizden yaşantınıza devam etmelisiniz. Bazı durumlarda kişilerin yaşamsal karmaşaları ve olayları neticesi ile hafızaları oldukça yoğun bir hal alabilir bunlardan bir nebzede olsa uzaklaşmak istiyorsanız kafanızı boşaltmak amacı ile bir tatil planı kendinize hazırlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda yaşadığınız detaylarla ilgili aydınlatıcı bilgileri listeleyebileceğiniz günlük ihtiyaç listeleri hazırlayarak bu bilgi yüklemelerini her an elinizin altında bulundurarak ya da evinizde iseniz gözünüze çarpan bir yere asarak zihninizi meşgul etmeden listeden gerekli ihtiyaçlarınızı hemencecik belirleyebilirsiniz.Unutkanlık Hastalığı ;Zihninizi geliştirmek istiyorsanız bunun için günlük bulmacalardan ve sudoku gibi hafıza güçlendiricilerden yardım alabilirsiniz. Bu çeşit uygulamalar sayesinde beyni her zaman dinç tutmak vücudun yararı için egzersiz yapmak aynı önem taşıdığını uzmanlar belirtmektedirler. Beyin fonksiyonlarının tam ve randımanlı olarak çalıştığı yaş aralığı 45 yaşın üzerindeki kişilerde daha azalmaktadır. Bu nedenle beyin fonksiyonlarımızı etkin hale getirebilmek için gerekli çalışmalardan yararlanmak ya da bunun kabullenmek gerekmektedir.

Gelişebilecek ya da yaşanacak kazalara karşı kişilerin kişisel önlem almaları da gerekmektedir. Bunlar arasında sayılabilecekler arasında çarpmalar, kafaya alınan darbeler, yaralanmalar sonucunda da unutkanlık yaşanabilir. Bu olayların neticesi olarak bazı kişilerde hafıza silinmesi ile karşılaşılabilir. Bu tip karşılaşılan olayların hemen akabinde önemli bir risk ve sıkıntı ile karşılaşmak istemiyorsanız hemen acil bir şekilde doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Bir de bunların yanı sıra hamilelik ve hamilelik sonrasındaki bayanlarda oluşan hormonlar neticesinde hafıza ile ilgili sıkıntılar görülebilir. Çünkü doğum aşamasına kadar anne adayları tedirgindirler ne ile karşılaşacaklarını ve ne gibi bir doğum olayını yaşayacaklarını kendilerine doğum anına kadar sıkıntı yaratmaktadır ve birde doğum anından itibaren bebeklerini kucaklarına alan anneler uykusuzluk ve yorgunluk nedeni ile unutkanlık ile kendilerini karşı karşıya bulabilirler. Bunun için bedensel ve ruhsal dinlenmenin unutkanlık üzerinde geniş etkisi vardır.

Unutkanlık Hastalığının Nedeni Nedir?Zamanımızın en önemli rahatsızları arasında sıralayabileceğimiz tiroid bezi rahatsızlıkları da metabolizmayı kontrol altında tutan tiroksin hormonunun salgılanmasında sorun yaşandığında da bu süreçte vücut yorgunluğunun tetikleyicisi olan zihinsel faaliyetlerin yaşanmasında da sıkıntı görülebilmektedir.

Aşırı bir şekilde unutkanlık yaşıyor ve hatırlamayla ilgili sorunlarınız had bir safhaya ulaştı ise böyle durumlarda hemen bir doktor kontrolünden geçmenizde yarar vardır. Ciddi boyutlara ulaşan unutkanlık bazen ‘ erken bunama ‘nın işareti de olabilir. Zaman zaman yaşanan bu endişe hissi ile birlikte kişilerde depresyon habercisi de olabilmektedir. Kişilerin bu konuda oldukça yalın olmaları ve kendilerindeki bu stresten ve gerginlik kurtulmaları gerekmektedir.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku