Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Üzerinde İnsanların Yaşamadığı 15 Gizemli Ada

0 2.847

Dünya üzerinde birçok ada bulunmaktadır. Okyanuslarla çevrili olan adalar, günümüzde insanların dikkatini gizemliyi ile cezbetmektedir. Masallara, hikâyelere ve romanlara birçok kez konu olan ıssız adalar, yaşam standartlarının düşük olması nedeni ile insanlardan mahrum kalmıştır. Geçmişte birçok amaçlar için kullanılan adalar, günümüzde sadece bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. İnsanoğlu geçmişte merakından dolayı, dünyayı keşfetmek için büyük çalışmalara yeltenmiştir. Dünya üzerinde keşfedilmeyen adaları keşfederek, yeni yaşam alanları kurmak istenmiştir. Ancak beklenilen olmamıştır. Keşfedilen adalar, günümüz yaşam koşullarını karşılayamamaktadır. Adaların bitki örtüsü ve coğrafi özellikleri insanların istek ve arzularına eşlik edememiştir. Dünya üzerindeki bazı adalarda hiçbir bitki örtüsü bulunmazken, bazı adalar da sarp kayalıklarla çevrilmiştir. Bu nedenle insanların adayı sadece keşfetmekle yetinmesi, büyük bir hüzün yaratmıştır. Yaşam alanlarının genişletilmesini hedefleyen insanlar, beklenilen standartları yakalayamamıştır. Günümüzde keşfedilmeyen ada sayısı neredeyse yoktur. Adalar içinde bulundurduğu çeşitli özellikleri ile, insanoğlu için sadece bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Adalarda bulunan değerli madenler ve çeşitli kaynaklardan yararlanan insanlar, adayı ıssızlığına terk etmiştir.

Ang Thong Adaları

8016_ang_thong_adalariYeşil tropik ve kireçtaşları ile kaplı olan adaya ulaşım, tekneler ile sağlanmaktadır. Macera severler için Taylandda bulunan Ang Thong Adaları, eşsiz bir güzelliğe ve gizeme sahiptir. Ada, Milli Parkların içinde bulunduğu için rehbersiz olarak gezilememektedir. Adaya çeşitli tekne turları düzenlenmektedir.

Jaco Adası

Temiz ve parlak suları ile ada, Timorda bulunmaktadır. Ada, Milli Park olarak listelerde kendisine yer bulmuştur. Adada insanoğluna ait hiçbir yapı bulunmamaktadır. Adaya günübirlik tekne turları yapılmaktadır. Ada Milli Park sınırı içerisinde bulunduğu için, turlar rehber eşliğinde yapılmaktadır. Adanın temiz suları turistleri kendine çekmesi için büyük bir etken olmuştur.

Aldabra Adası

Ada, dünyanın en büyük ikinci mercan atoludur. Ada da yaklaşık olarak 100 bin kaplumbağa yaşamaktadır. Hint Okyanusunun Seyşeylerin en ücra köşesinde bulunan ada, doğal yaşamının saflığı ile bilinmektedir. Çevrecilerin adayı korumak için birçok eyleme imza attığı, insanoğlunun doğal güzelliğe ne kadar hasret kaldığının kanıtı olarak gösterilebilir. Ada üzerinde yapılacak olan çeşitli projeler, insanların eylem yapmasına neden olmuştur.

Phoenix Adaları

Güney Pasifik okyanusunda Kiribatinin 1000 kilometre uzaklığında bulunan Phoenix Adaları, dünyanın en çok korunan deniz koruma alanı içerisinde yer almaktadır. Phoenix Adalarının içinde birçok canlı türü yaşamaktadır. İnsanlar adada yaşayan canlıları korumak için, belirli aktiviteler ve eylemler yapmaktadır.

Tetepare Adası

Adanın tarihini detaylı olarak incelediğimiz zaman, geçmişte birkaç topluluk köy halinde adada yaşamıştır. 19. Yüzyılda nedeni bilinmeyen bir sebeple, adadaki tüm insanlar Tetepare adasını terk etmiştir. Adayı terk edenlerin günümüzde yaşayan torunları, yaptıkları aktivite ve eylemle ile adanın korunması için büyük çaba sarf etmiştir.

Devon Adası

8016_devon_adasiKuzey kutbunda yer alan Devon adasın da, geçmişte insanlar yaşamlarını sürdürmüştür. Ancak günümüzde ada üzerinde yaşayan kimse kalmamıştır. Adanın geçmişini incelediğimiz zaman, kürk ticaretinin yapıldığı bilgisine ulaşmaktayız. Ada üzerinde yaşamını devam ettiren kimse bulunmamasına rağmen, NASA astronotlarını bu bölgede eğitilmektedir. Ada üzerinde günümüzde bulunan insanlar, sadece eğitim amaçlı adayı kullanmaktadır.

Clipperton Adası

Ada, pasifik okyanusu ile Meksikanın kuzeyinde yer almaktadır. Adanın geniş bir arazisi deniz seviyesinden ortalama 2 metre yüksekliktedir. Ada bir atoldür. Dünyanın en ıssız adalarından biri olarak bilinen ada, Fransızlara aittir.

Surtsey Adası

Ada, 1960 yılında volkanik bir patlama ile meydana gelmiştir. Surtsey adası, İzlandada bulunmaktadır. Bilin adamlarının dikkatini çeken ada, sürekli bir inceleme altında bulunmaktadır. Bilim adamlarının adayı araştırmasının sebebi ise, ada yaşayan birçok çeşit mantar, göçmen kuşlar ve bitkilerin yaşamasıdır.

Henderson Adası

Adada yaşam neredeyse imkansızdır. Adada sarp kayalıkların ve engebelerin bulunması, adada insan yaşamını engellemektedir. Adada temiz bir su kaynağı bulunmaktadır. Adanın içinde bulunan hayvanların, başka yerde yaşamlarını devam ettirememeleri adanın kendine has bir özelliği olduğunun kanıtıdır. Adada zengin fosfat kaynağı bulunmaktadır.

Howland Adası

8016_tetepare_adasiAda Büyük okyanusun kuzeyinde ve Ekvatorun ortasında bulunmaktadır. Ada da yapay veya doğal bir liman bulunmamaktadır. Bu nedenle adaya ulaşım sadece tekneler ile sağlanabilmektedir. Ada yerli halk ve turistlerin girişine kapatılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen özel izin ile adaya sadece bilim adamları ve eğitimciler girebilmektedir.

Navassa Adası

Ada, Karayip Denizinde yer almaktadır. 1850 yılında Amerika Birleşik devletleri’nden bir gübre firması adaya geçici olarak sahiplenmiş ve adada fosfat çıkarmaya başlamıştır. Ada tamamen 1898 yılında terk edilmiştir. Günümüzde adada yaşayan insan bulunmamaktadır. Ada stratejik bir konuma sahiptir. Adada fosfat mineralinin tamamıyla tükenmesi, adanın kaderini belirlemiştir. Ada günümüzde ıssızlığa terkedilmiştir.

Gough Adası

Ada günümüzde Birleşik Krallıkların yönetimi altında bulunmaktadır. Günümüzde adada hiçbir insan yaşamamaktadır. Adanın çevresini denizler koruma altına alınmıştır. Deniz kuşları için ada, önemli bir konuma sahiptir. Adanın volkanik bir yapıya sahip olması, birçok bilim adamı tarafından çeşitli araştırmalara konu olmasına neden olmuştur. Ada, Güney Afrika ülkesinin hava durumunun gelecek tahmini için önemli bir yere sahiptir.

Clipperton Adası

Ada Fransa’da yer almaktadır Üzerinde hiç bir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Issız adalar listesinin içinde yer alan ada, günümüzde çok fazla turist de çekememektedir.

Güney Orkney Adaları

Ada 1821 yılında keşfedilmiştir. İki büyük ve birçok küçük adalardan meydana gelmiştir. Ada içinde birçok kayalıkların bulunması, insanların yaşaması için büyük bir engel olmuştur. Adada çok az bitki örtüsü ve hayvan bulunmaktadır.

Kerguelen Adaları

Hint Okyanusu’nun güneyinde yer almaktadır. Adada deniz kuşları, foklar ve denizciler tarafından getirilmiş birçok yabani kediler mevcuttur. Genel olarak ada otlak bir alana yayılmıştır. Adada neredeyse ağaç bulmak imkansızdır. Adada günümüzde insan yaşamamaktadır. Adanın çok soğuk ve bitki örtüsünün cılız olması insanları adadan uzaklaştırmıştır.

İncelemiş olduğumuz adalara bir göz gezdirecek olursak, insanlar adalardan elde ettikleri belirli kaynaklar ile ayrılıp adayı tamamen ıssızlığa terk etmiştir. Adaların İnsanların yaşamına uygun olmaması, sadece deney ve bilimsel araştırmaların yapıldığı bir mekana dönüşmesini sağlamıştır. Adalarda yaşayan bitki ve hayvan türleri koruma altına alınıp, adanın özelliğinin daim olması sağlanmıştır. Günümüzde bir çok turist adalara günübirlik geziler ile gidip, adanın coğrafi özelliklerini, doğal güzelliklerini ve ada içerisinde yaşayan bir çok canlıyı yerinde görme imkanı yakalamıştır. Ancak her adayı gezebilmek mümkün değildir. Bu nedeni bazen ada koşullarının olumsuzluklarından, bazen ise adanın bağlı olduğu yönetimin izin vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bazı adalar günümüzde eğitim merkezlerine dönüşmüştür. Eski çağlarda yeni keşiflerin yapıldığı dönemlere detaylı olarak baktığımız zaman, adalar üzerinde birçok yeni yerleşim merkezlerinin kurulması planlanmıştır. Ancak günün getirmiş olduğu şartlar nedeniyle adalar keşfedilse de, yaşam alanı olarak kullanılamamıştır. Dünya üzerindeki birçok ada, yöneticiler tarafından kaderine terk edilmiştir. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve çevreciler bu olaya müdahale etmek için birçok gösteri ve aktivite düzenlemiştir. Bazı adaların sessizliği, yürütülen eylemler sayesinde bozulmuştur. Her geçen gün yenisi düzenlenen eylemler ile adalar, artık eskisinden daha çok turist çekmektedir.

Kaynakça:
Yeni şafak ansiklopedisi

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku