Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kışın Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 160

8015_10Kış ayları insanların üşütüp hasta olmasına zemin hazırlar. Yazın ender görülen nezle, grip kış aylarında gün yüzüne çıkar. Vücudun soğuk hava şartlarından etkilenmeden sağlığını koruyabilmesi için beslenmenin önemli etkisi vardır. Her mevsimin ayrı bir sebze ve meyvesi bulunmaktadır. Zamanında yenilen sebze ve meyveler insan vücuduna oldukça yarar sağlamaktadır. Beslenmenin bir şifa kaynağı olabilmesi için kış aylarında beslenmede sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. Tabi ki sebze ve meyve tüketirken bu sebze ve meyvelerin ne özellikler içerdiğini de bilerek tüketmekte fayda var. Kış aylarının önemli şifa kaynağı olan meyveler elma, portakal ve mandalina bol tüketilerek şifalandırıcı özelliklerinden yararlanılmalıdır. Özellikle direnç sağlayıcı sebze ve meyveler tüketilerek vücudu koruma altına almakta fayda vardır.

Kışın Beslenmede Nelere Dikkat etmeliyiz diye merak eden okuyucuların mutlaka yazımızı dikkate almaları gerekir. Özellikle kış aylarında yediden yetmişe herkesi bir grip salgını sarar. İşte bu tip sorunlarla karşılaşmamak ve yahut hafif bir şekilde geçirmek isteyenlere beslenme ile şifa bulmalarını öğütlüyoruz.

Kış Ayında Şifa Tabiattan

8015_11Kışın beslenmede nelere dikkat etmeliyiz bilgi sahibi olursak hastalıklara karşı daha dirençli hale geliriz. Özellikle vücudun direncini güçlendirici sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok yerinde olacaktır. Vücut direncini arttırmak için her gün düzenli olarak elma tüketimi oldukça idealdir. İçeriğinde bulunun A vitamini vücut direncinin düşmesini engeller.

Bunun yanı sıra C vitamini içerikli meyvelerinde tüketilmesi oldukça önemlidir. Özellikle portakal ve mandalinada bulunan vitaminler bağışıklığı kuvvetlendirerek vücudu güçlendirir. Böylelikle kış aylarında hastalıklara karşı meyve ve sebzelerden kalkan elde ederiz.

Elbette ki vitaminlerin vücuda oldukça yararı vardır. Kışın sağlıklı olabilmek için antioksidan içerikli E vitamini insan vücudu için önemli bir kaynaktır.

Kış Aylarında Balık Tüketin

Balığın faydasını bilmeyen yoktur. Özellikle balık tüketimi kışın düşüşe uğrayan D vitamini ihtiyacını karşıladığından önemlidir. Bilindiği gibi D vitamini vücut için oldukça önemlidir eksikliği halinde bağışıklık düşer ve hastalıklara davetiye çıkar. Bunun yanı sıra Omega3 açısından zengin besinlerinde tüketilmesi vücuda yarar sağlayacaktır.

Kış beslenmede nelere dikkat etmeliyiz sorusunun bir cevabı da kurubaklagil tüketimidir. Ayrıca lifli gıda olan kurubaklagiller sindirim sistemini çalıştırarak vücudu dengede tutacaktır. Bilindiği gibi beslenmenin sağlık açısından önemi vardır. Dengeli ve düzenli beslenildiğinde vücut gerekli vitamin, mineral ihtiyacını alacağından sağlık açısından güçlü olursunuz. Kış aylarından bol su için sebze ve meyve tüketimi yaparak sağlığınızı koruyun.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.