Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uzun Süre Bilgisayar Kullananlar İçin Sağlık Önerileri

0 422

7868_42Günlük hayatta hareket halinde olan ve teknolojinin ilerlemesi ile masa başında bilgisayar ile her türlü işini yapabilen bilgisayar kullanıcıları uzun süre bilgisayar ile işlem yaptıklarında çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda günlük bilgisayar kullanımı fazla olan kişilerin sağlıkları için alması gereken önlemler bulunmaktadır. Bilgisayarı nasıl kullanmalıyım diyen kişiler için uzmanlar özellikle uyarıda bulunuyor.

Uzun süre bilgisayar başında olan bilgisayar kullanıcılarının en çok karşılaştığı sağlık problemleri arasında göz rahatsızlıkları, bel, boyun, omurga ve bilek ağrıları, uyku problemleri ve obezite yer almaktadır. Öncelikle bilgisayar başında uzun süre durduğunuzda kendinizde hissettiğiniz sıkıntıları gidermek için günlük bilgisayar kullanımınızı yarıya indirmenizde fayda var. Bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyım soruları sıkça araştırılmaktadır.

Sağlıklı bilgisayar pozisyonu nasıl olur dendiğinde akla ilk gelen öncelikle bilgisayarı kullandığınız alanda ve oturuşunuz size rahat olmalıdır. Uzun süre bilgisayar kullanıyor iseniz aynı pozisyonda durmanız rahatsız edici bir hal alabilir. Bilgisayar kullanırken belinizin dik durduğunu hissedebilmelisiniz. Oturduğunuzda ayak tabanlarınız yerde olmalı. Bel omurga kemikleriniz aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz. Yamuk ya da kambur bir şekilde oturuyorsanız bu durum uzun vadede bel ağrıları ve kamburluğa sebep olabilir. Koltuğunuzun rahat olması gerekiyor. Arkaya dik olarak yaslanmalısınız. Bilgisayar ekranınız göz hizanızın biraz altında, göz ve ekran arasında 50 cm bir mesafe olması gerekmektedir. Uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin en çok dile getirdiği rahatsızlıklardan biri olan bel ağrıları uygun ve doğru bir şekilde oturulmamasından kaynaklanmaktadır. Belinizin her zaman dik olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bel ağrılarınız kaçınılmaz olacaktır.

7868_46Uzun süre bilgisayar kullanan kullanıcıların karşılaştığı problemler tamamen hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden gün içerisinde bilgisayar kullanırken sıkça bilgisayar başından kalkıp hareket etmeniz sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır. Bu sayede bilgisayar kullanırken herhangi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalmayacaksınızdır. Uzun süre bilgisayar kullanmak zorunda kalan kişiler ise çeşitli destek malzemelerini kullanarak bilgisayar başında olabilirler. Örneğin sırt yastığı ya da ayaklarınızı yüksekte tutacak bir malzeme kullanabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku