Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzun Süre Suda Kalan Eller Neden Buruşur?

1 373

Uzun Süre Suda Kalan Eller Neden Buruşur?Sürekli karşılaştığımız bir durumdur belirli bir süre su altında kalan eller buruşur. Özellikle banyodan sonra vücudumuzun bazı yerleri buruşur. Peki bunun gerçekleşmesinin sebebi nedir?

Vücudumuzun hemen hemen her yeri kıllarla kaplıdır. Bazı bölgelerde belirgin olan bu kıllar, bazı bölümlerde ise neredeyse yokmuş gibi küçüktürler. Tüy ve kılların diplerinde yağ bezleri bulunur. Bu yağ bezlerinin ürettiği yağ, suyun deriden içeri girmesini önler. Bir tabaka oluşturur ki bunun adı da keratin tabakasıdır. Bu tabaka sayesinde suyun da etkisiyle deri yumuşak kalır. Vücudumuzda kıl ve tüy bakımından, istisna olan yerler vardır. Parmaklarımızın uçları, ayak tabanları bunlara örnektir. Bu bölgelerde hiç kıl, tüy bulunmaz. Üstelik buralardaki derilerin göreceli bir kalınlığı vardır. Bu yüzden de keratin tabakası oluşmaz.

Bahsedilen bölgelerde su, bu tabakayla karşılaşmadığı için derinin altına girer. Bu esnada osmoz denilen olay gerçekleşir. Yani su daha yoğun bir maddeye yani deriye girmeye çalışır. Deriye girdiğinde de su için ayrılan alan büyür. Deri bu alanı yaratabilmek için genleşir. Sıcak havalarda asfaltta gördüğümüz durumun aynısıdır. Deri de bu olay sonucu gözle görülür bir genleşme, dolayısıyla eğilip bükülme yaşar. Parmak uçları, ayak tabanları vb. bölgelerin buruşmasının sebebi de budur.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Cevdet diyor

    Eldeki ve ayaktaki deride Sebum bulunmadığından su ile temasta bulununca buruşur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.