Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?

0 64

3575_3

Dünyanın en ünlü sayılı bestekarlarının arasında bulunan Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya‘nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası Leopold Mozart, Satzburg Başpiskoposu’nun yardımcı müzik direktörlüğünü yapan kemancı ve bestecidir.

Kendi yeteneği ile 3 yaşında piyano 5 yaşında ise beste yapan Mozart, kendisinden 5 yaş büyük olan usta yorumcu ablası ile çalışmalar yapmakta idi. Babasının ablasına gösterdiği uyum sayesinde yeteneğinin farkına varan Leopold Mozart, çocuklarını bu yönde eğiterek onların ün kazanması için çalışmalara başlamıştır. 1

762 yılında iki çocuğu ile yola çıkan baba Mozart, Viyana ve Münih’te çocuklarının eğitim almasını sağladı. Daha sonra 1763 – 1766 yılları arasında Augsburg, Münih, Cologne, Frankfurt, Brüksel, Londra ve Paris arasında yaptıkları turne sonucunda, 15. Luis ve III. George tarafından kabul edildiler. Bu sırada çok ünlü sanatkarlar ile de çalışarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş oldular. Bu turne sonrasında Mozart ailesi Salzburg a geri döndüler.

3575_2

1770 yılına kadar düzenlediği turneler ve bu sırada ürettiği besteleri ile istediği üne kavuşmuş oldu. Müziğe olan yeteneği doğrultusunda babasın verdiği eğitim ile turneden turneye koşan küçük yeteneğin kazandığı ünün hayatına kattığı tek eksinin, düzenlenen turneler nedeni ile hiç okul hayatının olmamadır. Düzenlenen turneler ile başarıdan başarıya koşmasının yanında üstün zekası sayesinde her gittiği ülkenin dilini ana dili gibi konuşmaya başlayarak dil hazinesine bir çok lisan katmayı da başarmıştır.

Babasının onaylamadığı bir evlilik yaparak, yaptığı evlilik ile babası çok üzmüştür. Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmeyen ve devamlı borç içinde bir hayat geçirmeye başlamıştır ve yaptığı evlilikte babasını haklı çıkararak, başarılı olamamıştır. 1787 yılında yaptığı besteler ile gereken başarıya ulaşamayan Mozart, giderek kötüleşen maddi durumu nedeni ile babası gibi Mozart ta, sarayda müzikçi olmuştur.

3575_1

35 yaşında verem hastalığından vefat eden Mozart, yağmurlu bir günde kilisede 6 kişilik bir cenaze töreni düzenlenir, fakat tören sonrasında yağmur nedeni ile cenazeye mezarlığa kadar eşlik edilmeyen Mozart’ın cenazesi, yağan yağmur nedeni ile en yakın dilenci mezarlığını defnedilmiştir. Daha sonra gömüldüğü mezar aransa da ünlü besteci Mozart’ın mezarı bulunamamıştır.

Yaptığı bestelerinde mükemmeli yakalamaya çalışarak bunu başaran Mozart, yaptığı bestelerini hiç biri, bir diğerine benzemiyor’dur.. Bestelerinde, akıl ile duyguların ahenkle dans edebileceğini göstermiştir. Yaşadığı maddi sıkıntı ve hayatın getirdiği zorluklarına karşı, hiçbir zaman bestelerinde hüzün ve depresif bir hava estirmemiştir. Müzikte romantik ekole başarılı bir başlangıç yapmış ve bestelerine kattığı, çocuksu, canlı ve sevimlilik sayesinde bestelerinin evrensel olmasını sağlamıştır.

Yazar:Züleyha Günay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku