Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Maymun Türleri, Maymunların 13 Farklı Türü

3 46.130

Maymunlar, dost canlısı ve eğlenceli doğaları nedeniyle, dünyanın en sevilen hayvan türlerinden biridir. 20. yüzyılda, evrim hakkında daha fazla araştırma primatlar arasında açık bir ayrım yapılmasına neden olmuştur; çünkü maymunlar, insan evriminde ilk halka olarak görülmüştür. Günümüzde maymunların bilimsel sınıflandırmaları monofiziksel gruplama sistemine dayanmaktadır. Buda, tüm maymunların ortak bir atadan ortak soyundan sayıldığı anlamına gelir. Yeni Dünya maymunları ve Eski Dünya maymunları olarak iki ana maymun türü vardır. Eski Güney ve Orta Amerika’dan gelirken, ikincisi çoğunlukla Asya ve Afrika’da bulunurlar. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan maymun türlerinden 13 tanesi şu şekildedir:

Kapuçin Maymunları

Kapuçin maymunları, New Work maymun grubundandır ve Cebinae adı verilen alt ailesininden gelir. Birçok kültür de ve televizyon da kullanıldığı için popüler kültürde çok popülerlerdir ve insan arkadaşları gibi gösterilirler. Bölgede çok sayı da evcil hayvan olarak tutulurlar, ancak çok dağınık ve agresif olabilirler. Kapuçin maymunları, evcil hayvan olarak bakılmaları için çok sayıda eğitim görmeleri gerekir. Çoğunlukla Orta ve Güney Amerika’da bulunurlar ve genellikle ıslak ova ormanları boyunca Kosta Rika ve Panama sahillerinde yaşarlar. Ayrıca, bölgenin kuru ormanlarında yaşayan Pasifik kıyılarının yakınında büyürler.

Marmoset Maymunları

Maymun Türleri, Maymunların 13 Farklı TürüMarmosetler Yeni Dünya maymun türlerindendir ve zaris olarak da adlandırılırlar. Marmosetler küçük maymunlardır ve ortalama 8 inç boyunda büyürler. Pençeler ve tırnaklarında dokunsal tüyler yerine tırnaklı ilkel taraftadırlar. Beyin düzenleri göreceli olarak ilkel olan diğer türlere benzer ve akıl dişleri yoktur. Genel olarak Güney Amerika’da bulunurlar ve cesaretlendirilmelerine rağmen evcil hayvanlar olarak yetiştirilebilirler. Çok aktif bir yapıya sahiptirler, böcekler, meyveler ve yapraklar diyetiyle yaşarlar.

Tamarin Maymunu

Tamarinler, Callitrichidae ailesinden gelen gerçekten küçük Yeni Dünya maymunlarıdır. Bıyık gibi görünen yüz kılları vardır ve 13 cm’den 30 cm’ye kadar büyürler. Daha düşük köpek dişlerine sahiptirler ve çoğunlukla Orta ve Güney Amerika’da bulunurlar. Meyveler, bitkiler, böcekler, kuş yumurtaları ve küçük omurgalıların diyetiyle her yerde yaşayan canlılardır.

Aslan Demirhindi

Tamarinler, güzel turuncu altın renkli Aslan Tamarinler dahil olmak üzere farklı alt türlere sahiptirler. Aslan Tamarins 30 cm yüksekliğe kadar büyüyebilirler ve 900 grama kadar çıkabilirler. Tutunmak için parmaklarını kullanırlar ve dalları pençeleri ile yiyecek böcek aramak için kullanırlar. Bu tür ayrıca küçük meyveler, küçük kertenkeleler ve yılanlar da tüketirler. Kritik tehlike altındaki veya tehlike altındakiler listesinde yer almaktadırlar.

Goriller

Goriller yerde durmaktadır ve çoğunlukla otçul maymunlardır. Sahra Altı Afrika bölgelerinde yaşarlar ve Doğu ve Batı olmak üzere iki ana türleri vardır. Her iki türün de hepsi kritik olarak tehlikede olan dört ila beş alt tür vardır. Dünyadaki en büyük canlı primatlardır ve insan DNA’sını en az % 95 ile % 99 arasında eşleştirirler. Goriller gerçekten zeki hayvanlardır ve resim çizmeyi, işaret dilini ve insan duygularını ve kavramlarını işleyebiliyorlar. Sahra altı Afrika’nın tropikal veya subtropikal ormanlarında yaşarlar ve dağlardan ova bataklıklarına kadar çok çeşitli kotlarda yaşarlar.

Uzun Burunlu Maymun

Maymun Türleri, Maymunların 13 Farklı TürüProboscis maymunları ayrıca uzun burunlu maymunlar olarak da bilinirler. Bu maymun türü alışılmadık derecede büyük bir burnu olan Eski Dünya kırmızımsı kahverengi maymunlarıdır. Genellikle Borneo adında bir Güneydoğu Asya adasında bulunurlar. Borneo orangutanlarıyla barış içinde yaşarlar ve Asya’daki en büyük maymun türüdürler. 76 cm’ye kadar büyüyebilirler ve 12 kg’a kadar çıkabilirler. İkonik burunları 10 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve saksı karınlarına benzeyen tomurcuklanan mideleri vardır. Saldırgan türler değillerdir, hatta hatta erkeklerin değiştirilmesi ciddi bir saldırganlık olmadan gerçekleşebilir. Türlerin dişileri doğrusal bir baskınlık düzenine sahiptir ve gruplarını durumlarını yükseltmeye bırakabilirler.

Babunlar

Babunlar, Eski Dünya maymun türlerinin bir parçasıdır ve Papio ailesine aittirler. Arap Yarımadası ve Afrika bölgelerine özgüdürler. Mandrill babunları dâhil beş ana türleri vardır. Babunların güçlü çeneleri, köpek dişleri, ağız ağrıları ve kalın kürkleri vardır. Babunların otururken rahatlık sağlayan tüysüz çıkıntılı kalçaları vardır. Çok karasallar hayvanlardır, çoğunlukla ormanlık alanlarda, savanlarda ve tepelerde yaşarlar, ayrıca karada dolaşırlar. Omnivorlar, böcek, meyve, bitki, hatta bazen balık, kuş, tavşan ve küçük antiloplardan oluşan bir diyetleri vardır. Vahşi doğada 30 yıl ömürleri vardır ancak esaret altında 45 yıla kadar yaşayabilirler. Babunlar, göreceli okuma becerisine sahip olmalarını sağlayan ortografik becerileri öğrenebilirler.

Mandrill Maymunu

Mandrill maymunları Eski Dünya Parası türlerinden ve Cercopithecidae ailesinden gelirler. Babunlar gibi görünürler, Kongo, Gabon ve Kamerun gibi Afrika bölgelerinde bulunurlar. Tropikal yağmur ormanlarında ve büyük gruplar hâlinde yaşarlar. Omnivor bir böcek ve meyve diyetine sahipler, ancak lif yedikleri için yaprak ve sap yedikleri de bilinirler. IUCN tarafından savunmasız bir tür olarak sınıflandırılırlar. Mandrill babunlarının burunlarında ve izmaritlerinde pembe, mor, kırmızı ve maviden değişen renkli tüyleri vardır. Grup içi çatışmalar, meydana geldiklerinde nadir görülmekle birlikte ölümcül olabilirler.

Hamadryas Maymunu

Maymun Türleri, Maymunların 13 Farklı TürüHamadryas maymunu, Eski Dünya maymun türlerinin bir parçasıdır. Daha çok Afrika’nın kuzey bölgelerinde ve Arap Yarımadası’nın güneybatı bölgesinde bulunurlar. Bu bölgeler, Hamadryas diğer maymun türlerine göre avantaj sağlayan doğal yırtıcı hayvan oranlarına sahiptirler. Hamadryas, eski Mısır dininde önemli bir role sahiptirler, bu yüzden kutsal maymun olarak da bilinirler. Bu maymunlar her yerde yaşayan canlılardır, çünkü bulundukları bölgenin kurak mevsiminde yiyecek bulmak zordur.

Orangutan

Orangutanlar Malezya ve Endonezya da vatandaşıdır. Sumatra ve Borneo’nun yağmur ormanlarında yaşarlar ve Pongo ailesinin altına giriyorlar. Üç ana alt türü vardır: Tapanuli orangutan, Borneo orangutan ve Sumatran orangutan. Zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler ve kırmızımsı kahverengi tüyleri vardır. Orangutanlar gruplardan kaçınırlar ve yalnız hayvanlardır. Sahip oldukları tek sosyal bağ anne ve çocuk arasındadır. Öncelikle meyve diyetinde yaşarlar, ancak bal, ağaç kabuğu, bitki örtüsü, böcek ve kuş yumurtası yedikleri bilinmektedir. 30 yıl ömürleri vardır ve en zeki primatlardan biridirler. Habitat kaybı, yasadışı ticaret ve diğer birçok konu nedeniyle kritik tehlike altındakiler olarak listelenirler.

Makak Maymunu

Makak maymunları Eski Dünya maymun türlerinin bir parçasıdır ve Cercopithecinae adlı bir alt aileden gelmektedirler. Kuzey Afrika, Asya ve daha küçük Cebelitarık bölgesinde yaşarlar. Birçok ortama kolayca adapte olurlar ve Asya’da her türlü yaşam alanında bulunurlar. Grupları, baskın bir dişi altındaki anaerkil bir yapıya sahiptirler. Bu maymunlar en istilacı türlerden biridirler, yiyecek ve barınma için insanlar arasında yaşamayı öğrenirler. Yüzebilir ve genellikle yerde dolaşabilirler.

Şempanze

Maymun Türleri, Maymunların 13 Farklı TürüŞempanzelerin kaba siyah tüyleri vardır ancak parmakları, avuç içi, ayak parmakları, tabanı ve yüzleri çıplaktır. 65 kg ağırlığa sahiptirler ve 94 cm olabilirler. Bebekler anne ile yakın ilişki içindedirler, hatta 15-150 kişilik gruplar halinde yaşayabilirler. Ömürleri 40 yaş kadardır. Hiyerarşinin katı bir ataerkil yapısına sahipler, bu da anlaşmazlıkların şiddetsiz bir şekilde çözüldüğü anlamına gelmektedir. Onlar yiyecek toplamak için çimlerden, yapraklardan, çubuklardan ve kayalardan derme çatma aletlerin oluşturduğu bilinen akıllı yaratıklardır. Senegal çalı bebekleri gibi yiyecekler için küçük hayvanları avlamak için keskinleştirilmiş çubuklardan mızrak bile yapabilirler. Nesli tükenmekte olan bir türdür ve sadece 170.000 ve 300.000 şempanzenin dünya üzerinde yaşadığı tahmin edilmektedir.

Asya Maymunu

Gibbon maymunları, Hylobatidae ailesinin bir parçasıdır ve 18 farklı alt türe sahiptir. Doğu Bangladeş, Kuzeydoğu Hindistan, Güney Çin ve Endonezya’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Çoğunlukla ağaçlarda kalırlar ve genellikle dallardan dallara sallanırlar. Onlar gerçekten hızlı hayvanlar ve iki pedallı yürüyebiliyorlar. Kürkleri kahverengi veya siyah beyazdır. Nadiren gibbons türleri tamamen beyaz kürkü vardır. Bunlar sosyal hayvanlardır ve aşırı derecede bölgeseldir. 1 km uzaklıkta duyulabilen ve arkadaşlarıyla düet çalabilecek çok yüksek seslere sahiplerdir. Gibbons, habitat kaybı ve ormansızlaşma nedeniyle tehlike altındaki türlerdir.
Maymunlar daha iyi çabalarla korunmaları gereken güzel canlılardır. Pek çok farklı maymun türünü korumak için adımlar atılmıştır, ancak bu çabalar birçok maymun türü kritik olarak tehlikede kaldığı için başarılı olmaktan uzaktır.

Kaynakça:
monkeyworlds.com
animalsake.com
monkeyland.co.za

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

3 Yorumlar
 1. Papağan diyor

  Merhaba merak ettiğim bir konu var Türkiye’de evde maymun beslemek mümkün mü ? Yasal süreci hakkında bilginiz var mı?

  1. Hayırlı geceler,

   TCK 198/78 numaralı kanun uyarınca bonobo maymununu hane içerisinde beslemek yasaldır. Diğer tüm primate türleri (Barış dahil) özel izne mahsustur. Çiftleştirme ve veterniner onaylı imam nikahı işlemleri bölgeden bölgeye değişmektedir.

   Detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz. Düzce cıvarında Maymun avukatlığı ile uğraşıyorum. (Uzmanlık alanım: Pembe Götlü Maymunlar ve Hamadryas babunları)

   Muzlu günler dilerim :)

   Av. Y.H.Ağaçtasallananoğlu

   1. Ülkü diyor

    Merhaba iletişim numarası alabilirmiyim Maymun 🐒 hakkında bilgi almak istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku