Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çikolata Yapımı

0 295

hqdefaultBir kakao meyvesinde yaklaşık 2,5 cm ebatlı 20-40 kakao çekirdeği bulunur. Etli ve olgun meyvelerden kakao çekirdekleri çıkarılarak birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır. Sonra güneşte kurutulur. Kuruyunca fabrikada işlenmeye hazırdır. Fabrikada kakao çekirdekleri temizlenip kavrulur ve öğütülür. Elde edilen macun görünümlü sıvıdan çikolata yapılır. Preslenerek kakao ve kakao yağı da elde edilebilir.

Kavrulmuş kakao parçaları şekerle karıştırılıp ağır silindirlerle hamurlaştırılır. Bu hamur ince çikolata tabakaları haline getirilerek ve kakao yağı katılarak cıvıtılır. Sonra dikdörtgen oluklu makineye verilir. Çikolata makine oluklarındaki silindirlerle yumuşak ve pütürsüzleştirilir. Sıvılaşan çikolata kalıplara dökülüp soğutulur. Soğuyan çikolata katılaşır. Katılaşan çikolatalar, kalıp biraz ısıtılarak kalıptan çıkarılır.

Sütlü çikolata, inek sütünden süt tozu, vanilya ve tat, koku vericilerle yapılır. Farklı çikolataların yapımında çikolataların yumuşak ve kolay işlenebilirliği için soya fasulyesinden elde edilen “lesitin” katılır.

Kaynakça:
Wikipedia

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.